Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Svinebiff eller noe i den duren, poteter, løk, hjemmelagd brun saus og hjemmerørte tyttebær. Gleda meg kjempemasse! Ble maks skuffa over potetene som var melne og smaksløse :cry:

  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tror jeg sprekker... To flotte blomkålhoder brekt i store buketter, forvellet i vann til nesten møre. En god liter hvit saus med muskat over blomkålen (som ble sirlig stappet ned i en ildfast fo

Omnomnomnomnom!!!

Jeg leste først... Morrabrød

Posted Images

Skrevet
To flotte blomkålhoder brekt i store buketter, forvellet i vann til nesten møre. En god liter hvit saus med muskat over blomkålen (som ble sirlig stappet ned i en ildfast form). Et 400 grams stykke lettsaltet sideflesk ble skjært i små terninger og stekt i panne. Halvparten oppi forma med blomkål- resten i en forsyn seg selv- skål attåt maten. Toppet forma med usaklige mengder ost. Inn i ovnen i tjue minutter, servert med amadinepoteter.

Akk og sukk og stønn :)

*Sukker og stønner i kor*... sikle...

Her ble det restemiddag for andre dag på rad. Siste rest av rådyrgryta fra fredag, med en litt vel flytende potetmos til - og så litt rørt tyttebær da :). Snadder, snadder :).

Skrevet

I dag blir det bruchetta med tomat/rødløk/hvitløk/basilikum til forett, så blir det Thai gryte med kylling etter det! :)

Skrevet
*Sukker og stønner i kor*... sikle...

Her ble det restemiddag for andre dag på rad. Siste rest av rådyrgryta fra fredag, med en litt vel flytende potetmos til - og så litt rørt tyttebær da :). Snadder, snadder :).

Ja det var helt superb! Men jeg kan vel si at magen min angrer bittelittegrann nuh :P Det setter en viss fart på fordøyelsen.... Host.

Skrevet
Ja det var helt superb! Men jeg kan vel si at magen min angrer bittelittegrann nuh :P Det setter en viss fart på fordøyelsen.... Host.

Man tåler litt ugg etter storslagen nytelse :D.

  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Pajko: den så bare lekker ut altså!!!

I dag hadde hodet mitt bare lyst på pizza, burger og feit søplemat, men kroppen orka ikke gå ut av døra, så da ble det fiskegrateng med raspete gulrøtter. Ikke helt det samme som pommes frites, men mat er mat.

Skrevet

Gråtass: Den var også super god. Mættede rigtig længe, selvom der ingen stivelse er i (=mel). Bollen er lavet af kerner/frø, nødder, æg og gulerødder :D

  • Like 1
Skrevet

I dag skal vi bestille pizza. Lillekusinen min har fått ekstrajobb på Pizzabakeren rett over veien fra der vi bor, så da må vi jo sjekke at hun kan bake pizza :)

Skrevet

I dag ble det laks med ovnsbakte grønnsaker med sitron og hvitløksdressing til! Første gangen jeg satt og mumset og virkelig koste meg med laksen, for det var supergodt med hvitløksdressing til! :drool:

Laks-og-groennsaker-i-ovn_large.jpg

Stjeler et bilde av google, bare fordi denne tråden er mye mer spennende med bilder.

  • Like 1
Skrevet
Jammen det finnes da ikke så mye som er bedre enn det :ahappy:

DET er det lenge siden jeg har spist, gitt... en av favorittene her i heimen, faktisk :D.

Her ble det skikkelig gourmetmåltid i dag... ostesmørbrød :aww:

  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Årets første grillings- nå er sesongen åpnet!!! Beinfrie koteletter på grillen, potetbåter i ovnen og salat med tzatsiki ved siden av. YUM YUM YUM!!!

Skrevet
Årets første grillings- nå er sesongen åpnet!!! Beinfrie koteletter på grillen, potetbåter i ovnen og salat med tzatsiki ved siden av. YUM YUM YUM!!!

:shocked:

-17 her og isvind... Og snø og telehiv. Jarra...

Skrevet

Her ble det ørret og rotgrønnsaker med kongereker til. Ris for de som spiser slik.

Jeg ble slik passe fornøyd, men gubben sa det var det beste han hadde spist på lenge- rare mannen :icon_confused:

  • Like 1
Skrevet

Helstekt indrefilet av svin, med marinade av honning, dijon, sojasaus, hvitløk og friske urter. Grønnsaker, noisettes og deilig tjukk saus til.

Ikke akkurat vanlig mandagsmiddag, men helgen ble travel, middagsplaner utsatt, og den måtte spises før den ble dårlig. Helt utrolig god middag i dag. :)

  • Like 3
Guest Gråtass
Skrevet
:shocked:

-17 her og isvind... Og snø og telehiv. Jarra...

Det er ikke været som avgjør om det er grillvær, det er det kalenderen som gjør. Sesongen starter til påske og avsluttes i oktober. Vi griller ute og spiser inne. Vi måtte bygge tak over terassen slik at gubben slapp å grille med paraply i regnvær :P

Skrevet
I dag ble det laks med ovnsbakte grønnsaker med sitron og hvitløksdressing til! Første gangen jeg satt og mumset og virkelig koste meg med laksen, for det var supergodt med hvitløksdressing til! :drool:

Laks-og-groennsaker-i-ovn_large.jpg

Stjeler et bilde av google, bare fordi denne tråden er mye mer spennende med bilder.

Har du link til oppskriften? :) Det så kjempe godt ut! :)

I dag ble det pitabrød med kjøttdeig og grønnsaker :)

Skrevet
Det er ikke været som avgjør om det er grillvær, det er det kalenderen som gjør. Sesongen starter til påske og avsluttes i oktober. Vi griller ute og spiser inne. Vi måtte bygge tak over terassen slik at gubben slapp å grille med paraply i regnvær :P

Ekke alltid kalender avgjør heller for tenk. Hadde grillparty i -20 en gang, innpakket i varmedresser, luer og votter, spiste ute og greier. Vinterblot kalte vi det, og fy søren så godt det var og så gøy vi hadde det :D

Skrevet

Har du link til oppskriften? :) Det så kjempe godt ut! :)

Nei, jeg diktet egentlig bare opp noe selv. Tok litt vann i en ildfast form og hev oppi grønnsaker (jeg brukte frossen grønnsaksblanding) også tar jeg litt sitronsaft og olje i vannet. Deretter ligger jeg fisken på toppen (jeg brukte laks med sitronpepper på) også hiver jeg den inni ovnene. Har egentlig ingen tid på det heller, bare følger med når jeg tror den er ferdig :lol:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...