Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, da må jo smula mi få egen tråd da vel? På fredag ble da lille Isis født hos Kennel Skruff i Arendal, som en av fire søsken og fire dager før termin. Henne har jeg lett etter siden februar 2010, og nå kom hun endelig.

Mor er Nord DK IntUch Pixbo Poleah:

i21417896._szw530h275_.jpg

Leah er en meget vakker tispe som bildene ikke yter rettferdighet, og hun er like vakker inni som utenpå. Hun er av helamerikanske linjer, importert fra Sverige.

Far er IntUch Panomak's Jazz Me Blues, som også har en lang rekke vinnertitler:

jazz.jpg

Jazz har jeg ikke møtt da han bor i Estland. Russiskfødt av halvt amerikanske linjer.

Navnet Isis kommer fra egyprisk mytologi. Isis var gudinnen for skjønnhet, kjærlighet og fruktbarhet, så her har frøkna litt å leve opp til. Kan man håpe at navnet passer perfekt?

Her er i alle fall frøkna, en plass i haugen:

Leahsvalper026.jpg

Leahsvalper027.jpg

Så gleder vi oss bare til fortsettelsen :whistle:

  • Svar 103
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Skrevet

Dette unner jeg deg! Nydelige foreldre! Høres innmari spennende ut :whistle: Gleder meg som sagt til å treffe henbne- og til å se bilder etterhvert som de vokser opp. Har du førstevalg?

Skrevet

ååååå, svart dschnauser står på listen over en av de hundene jeg vil ha i framtiden :whistle:

foreldrene var nydelige, så da satser vi på at Isis blir likedan (og det gjør hun nok!) :cheer:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Smula er nå straks 2 uker, øynene er i ferd med å åpne seg (serav litt mørke bilder). Stamtavlenavnet er bestemt: Skruff's Black in the U.S.S.R. Isis. Kjælenavn har hun fått - ble liksm bare sittende det, lille smula mi. Oppdretter ler når jeg kaller henne smula og påstår at dunderklumpen er mer passende..

Det er ei som skiller seg litt ut, så enn så lenge er det hun som er Isis - men det er jo selvfølgelig tidlig å si :D

Her er i alle fall kanskje smula:

Leahsvalper085.jpg

Og i matfatet:

Leahsvalper087.jpg

Gleder meg litt ja...

Skrevet

Jammen er de ikke synkroniserte også :P

Søteste lille dunderklumpen :P

Veldresserte valper som poserer, det får en si :P

Må lære seg å posere tidlig som stor stjerne skal bli!

Det er søte valper, men når begynner de å ligne på snusere? :D

Om ca 3 måneder ++ - det er først da man begynner å se skjegg og bryn, og man har begynt å jobbe med pelsen. Da får de dobørstetryne! :P

Edit:

Soppen - jeg måtte se to ganger på det bildet jeg også hehe

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har hørt begge deler om cobberdog angående gemytt. Og nå er det en stund siden jeg drev aktivt med hund, men de instruktørene jeg kjenner (jeg drev aktivt med hundesport, var selv dommer, og gikk mye kurs) hadde mange doodler inne med mye problemadferd. Husk også at de du ofte møter ute og kan hilse på er de søte og greie - de som er et mareritt å ha med ut og rundt går ofte turer på tider og steder der det er mindre folk og hunder. Slik ser du rett og slett ikke de mest problematiske. Det er sant at flere av vannhundrasene har hatt sine problemer. Lagotto er nok den jeg i hovedsak ville droppet pga. det, jeg har tilogmed hatt en oppdretter som advarte meg mot å skaffe det på den tiden. Med de andre varierer det, men hvis man er nøye med oppdretter så ville jeg ikke vært så bekymret. Jeg er selv veldig tilhenger av puddel, og det er mye bra der ute! Hva er grunnen til at du ikke vurderer f.eks. cocker spaniel? Den er absolutt ikke røytefri, men det vil jeg si også er det eneste som ikke matcher de samme kriteriene som cobberdogen. De har jo også sine helseproblemer, så man må være nøye på linjer, men det er jo en mulighet man ikke har på cobberdogen, og de genene finnes jo der også.
    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...