Gå til innhold
Hundesonen.no

Vet du om noen gode seler?


Kitano

Recommended Posts

Nå er vi på vår andre sele på to måneder og den er omtrent like lite tilfredsstillende som den første. Jeg bruker stort sett sele til valpen, med få og korte unntak når vi trener på å gå i bånd, så jeg skulle ønske jeg fant en sele som faktisk funket optimalt. Den første selen jeg brukte var en jeg kjøpte av veterinæren. Mest for å bruke den i bil. Den andre selen ligner veldig, men har mer polstring og bedre fordeling av belastning. De største problemene med begge to er:



  • De endrer posisjon (dvs trekkpunktet også endrer posisjon) uansett hvordan de sitter.
  • De begrenser bevegeligheten (og det er jeg IKKE fan av). Dette kan til dels forklares med at beina hans er veldig korte i forhold til hvordan han blir når han er utvokst (ser ut som en "labradachs" elns).
  • Hvis han drar hardt, mister han pusten (som om han bruker halsbånd).

Hva er den beste tur/allround-selen etter din mening? Hvis det finnes noe han kan vokse inn i så jeg slipper å kjøpe en sele i måneden, er det en fordel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker best Y-seler.

Liker godt den polstrede fra Trixie, men får den ikke til å passe min hund :whistle:

http://www.lpetdesign.no/default.pl?showProduct=636&pageId=227

Liker også godt y-selen (sykkel og sporsele med fleece) fra www.norskhundeutstyr.no

Hvis du ringer dem er dem veldig behjelpelige med å finne rett størrelse, og de syr den gjerne inn slik at den passer din hund. Finnes med og uten refleks.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blir kanskje den webmaster-selen litt varm på sommeren? Ellers så den utrolig god ut.

Nå svetter ikke hunder på samme måte som oss mennesker, og det er plenty av hull i den. Så tror ikke det er akkurat det punktet du skal se på. Men jeg vil kanskje tittet på prisen, er jo litt dyr vokse-sele :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her sklir både trixi selen og ezydog selen. også hurtta sin y-sele satt dårlig. Alle selen har og vært litt for korte så de kommer litt for nærmt armhulen, men frem til han er utvokst så bruker jeg trixi selen (eventuellt nomesele om han skal på tur med andre hunder hvor han trekker en del).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært innom endel forskjellige og er så langt mest fornøyd med webmasterselen til Ruffwear. :whistle:

Jeg har riktig nok den gamle modellen, den sitter godt på både Merethe og Birk (labbis og pyrre) og virker til å være veldig slitesterk.

Enig. Jeg er fornøyd med den :wub: Ligger så fint rundt kroppen på hunden, både dobberkropp og myndekropp. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er IKKE fornøyd med y-selene. De sitter ikke godt på Odin ihvertfall.

Det jeg er veldig fornøyd med er H-sele, og i vårt tilfelle ROGZ. De har gode, solide seler i flere størrelser, og de er veldig regulerbare. Kovu (ridgeback) brukte Odins (dsg) sele fra 10-16 uker ca, nå (6 mnd) er han på den største størrelsen, helt innerst på spennene, så den passer nok når han er voksen.

De sitter godt, og holder, så lenge hunden ikke får tak og tygger over... :whistle:

Webmaster er også ganske bra.

Ezydog synes jeg blir feil foran.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er IKKE fornøyd med y-selene. De sitter ikke godt på Odin ihvertfall.

Det jeg er veldig fornøyd med er H-sele, og i vårt tilfelle ROGZ. De har gode, solide seler i flere størrelser, og de er veldig regulerbare. Kovu (ridgeback) brukte Odins (dsg) sele fra 10-16 uker ca, nå (6 mnd) er han på den største størrelsen, helt innerst på spennene, så den passer nok når han er voksen.

De sitter godt, og holder, så lenge hunden ikke får tak og tygger over... :whistle:

Webmaster er også ganske bra.

Ezydog synes jeg blir feil foran.

Hva mener du er Y-seler? Og hva kaller du for H-seler? For jeg tipper vi ikke tenker på det samme...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Y-sele er for eksempel denne: 144489.jpg

og denne: 000_1544.jpg

H-sele har den bakre reima litt lengre bak på kroppen, som gjør at den sitter bedre, og ikke glir fram under albuene, slik y-seler har tendens til å gjøre.

H-sele%20bla.jpg

Litt annerledes oppfatning enn hundekjørere altså, for den H-selen din har et Y-kryss foran på brystet, som er grunnen til at Y-seler kalles ved det navnet.

Her kan du se hva som menes med H-back.. eller med andre ord, litt ala Non-Stop selen.

Og det finnes mange y-seler som har festet lenger bak, f.eks. trixie-selen :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Y-sele er for eksempel denne:

og denne:

H-sele har den bakre reima litt lengre bak på kroppen, som gjør at den sitter bedre, og ikke glir fram under albuene, slik y-seler har tendens til å gjøre.

*klippet bort bildene*

Alle selene på bildene er Y-seler. Alle seler som former en Y forran på brystet er en Y sele. De kan deles inn i type "halvnome" (som betegner alle du har linket til,de har bare forskjellig festepunkt. Jeg liker feks de med festet lenger bak på samme måte som du), x-back ("vanlig" nome),H-back m.fl. Også har man en del andre seler, som Non-stop som vel kan sies å være en kombinasjon mellom komte og nome, som også er en Y-sele forøvrig, collar-harnesses, brystseler m.m.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Orry har sele fra Norsk Hundeutstyr (den som er nevnt lenger opp her), og jeg er fornøyd med den til vårt bruk.

Norma har per i dag denne (dog i annen farge) til helt vanlig turgåing. Den er helt grei altså, men hun skal få noe annet etter hvert. De andre selene hun hadde ble kjøpt mens hun enda vokste, så de er akkurat litt feil i størrelsen nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke funnet noen bra y-sele til tur ( snørekjører med nomesele - altså y-sele ).

Hjemme på tur bruker vi derfor sykkelsele - den har ikke y foran og er sånnsett ikke helt optimal, men den sitter bra på, festet sklir ikke, lett å justere om de eks har varmedekken under, lett å ta på og av etc

Helt ok grei sele

hurttanyselesort.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blir kanskje den webmaster-selen litt varm på sommeren? Ellers så den utrolig god ut.

Nei på ingen måte, ikke på et stk svart labrador ihvertfall :whistle:

Nå svetter ikke hunder på samme måte som oss mennesker, og det er plenty av hull i den. Så tror ikke det er akkurat det punktet du skal se på. Men jeg vil kanskje tittet på prisen, er jo litt dyr vokse-sele :)

Er jo endel justeringsmuligheter på selen, i både brystet og på begge bukreimene. :wub:

Selv har jeg gått for billigere seler, men nå har han snart vokst inn i den som jeg brukte til Birk. Så da skal det arves :)

Hvor gammel er valpen din nå Kitano?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tips til han blir eldre siden de koster litt:Y selene fra www.vibri.com er geniale :whistle: Så fine da du bestemmer selv,utrolig bra kvalitet,sitter som støpt har aldri sklidd noe,tåler mange vask i maskina,bading i saltvann når jeg glemte ta den av godt,bra service.

Bisken her har nesten brukt den daglig i 1.5 år nå å den er like fin,annbefales virkelig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvilken rase har du, veldig forskjellig hvilke seler som passer med tanke på kroppsproposjon :whistle:

Er faktisk ezy-dog jeg bruker nå. Denne for å være helt nøyaktig. Jeg synes trekkseler ser veldig behagelige ut, men det blir kanskje feil å bruke til hverdags?

Synes ikke ezydog er noe spesielt fin allround sele, men kan brukes til bilsele også.

Liker godt den polstrede fra Trixie, men får den ikke til å passe min hund :wub:

Noen raser/hunder passer trixieselen veldig godt til, men synes ikke de passer noe spesielt godt til en god del hunder. De sitter litt "laust" har den selen jeg også, og den sitter ikke som et skudd, ligg sånn "slengpå" sele.

Hva med y-sela til hurtta?

Har ikke noe erfaring med det selv, men intrykket mitt er at jeg synes det ser ut som de sitter godt på en god del hunder .

miljo_seler1.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...