Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags kamera og objektiv har du ?


MonicaT
 Share

Recommended Posts

Hei.

Kunne vært litt morsomt å sett hva slags kamera sonisene har, samme med hvilke objektiver ( og evt. erfaringer )

Har selv et Canon EOS 350D med standard objektiv ( 18-55mm ) og Canon 70-300mm

Har tenkt til å bytte kamerahus og kjøpe nytt objektiv. Men har ikke helt bestemt meg for hva enda.

Ser litt på objektiv av typen 18-200mm eller 15-150mm.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 393
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjansen er der for at jeg kom hjem fra USA med Canon 5d mark 3, 24-105 mm og 70-200 F2.8 ...jeg kan ikke slippes løs i fotosjapper, el-sjapper og/eller dyrebutikker altså! Sukk...!

Helt korrekt. Jeg nekter å betale 28k for 5D MK III når jeg får noe som er adskillelig bedre og nesten like god som mellomformat, til en billigere penger. Har ventet et par måneder på bestilling av D8

De to objektivene der er kremen av kremen når det gjelder normalzoom/telezoom til Canon Koster til sammen rundt 35.000,- men er verdt det. Nikon har tilsvarende objektiver som sikkert også er go

Posted Images

Har et Pentax K20D og latmannsobjektivet 18-250 mm, f3.5-6.3. I tillegg har jeg et gammelt 50mm (tilsvarer ca. 35mm på kameraet mitt), f2.0. Jeg er utrolig fornøyd med kameraet mitt, og kan ikke tenke meg å bytte merke. Det blir nok kjøp av nytt kamerahus om noen år, men ikke før dette blir slitt og trenger fornying (det er halvannet år gammelt nå). Jeg har egentlig lyst på et nytt objektiv, men jeg har foreløpig ikke funnet noe jeg MÅ ha, og til mitt bruk fungerer latmannsobjektivet i grunnen veldig bra, så foreløpig sparer jeg de pengene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et Nikon D5000, som jeg er veldig fornøy d med. Jeg har en kitlinse, nikkor 18-55mm VR, og nylig fikk jeg ett Sigma 18-200 (husker ikke spesifikasjonene, men står på bloggen under "om") Kan og filme i HD.

Er som sagt veldig fornøyd med kameraet, det er ikke så digert og tungt, og objektivene synes jeg og er gode, har vært helt fornøyd med kitlinsen til nå, men hadde lyst på mer zoom. Greit med en allorundlinse synes jeg, orker ikke drasse med meg masse forskjellig. Men ønsker meg og et lysterkt fastobjektiv da.

Dette er mitt første speilrefleks, så jeg har ikke mye erfaring, men føler virkelig at jeg får alt jeg trenger i dette, og kommer nok ikke til å skifte merke (dumt når man har objektiver og :thumbs:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har Canon 400D med Sigma 17-70 mm f/2.8-4.5 DC Macro HSM som det mest brukte objektivet. Har tatt noen morsomme macrobilder med det, og er stort sett veldig fornøyd med det objektivet. Har også brukt det til å ta en del landskap/utsiktsbilder.

I tillegg har jeg en Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Dette objektivet er såpass stort at det er sjelden det får være med på tur. Men jeg er veldig fornøyd med de bildene jeg har tatt med det.

Skulle gjerne hatt et lyssterkt og kompakt objektiv som jeg kan bruke til å ta bilder i hall med. Kanskje det kommer noen gode tips i denne tråden? :thumbs:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nikon D300

Nikkor 50 mm f1,4 (men den er som sunket i jorda....)

Nikkor 18-200 mm, f3,5-5,6 VR

Nikkor 70-300 mm, f3,5-5,6 (billigsak som 2ne låner på permanent basis :))

Sigma 10-20 mm

Sigma 105 mm, f2,8 (Makro)

Sigma 18-50 mm, f2,8

Har hatt stor glede av Sigma 105 mm med 2xtelekonverter - gir artige makrobilder :thumbs:.

Vurderer foreløpig ikke å fornye utstyret :thumbs:.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei. Dere som har objektiver rundt 18-200. Er dere fornøyd med det ?

Bortsett fra at det er noe dårlig lysfølsomhet så er jeg veldig fornøyd med mitt. Jeg hadde tidligere et Sigma 18-200 mm OS, men var ikke på langt nær like fornøyd med det som med Nikkor sitt. Mye bedre bokeh på Nikkor enn Sigma som hadde mer kantete bokeh.

Nikon d700 og d3s

Nikkor 14 - 24 / 2.8

Nikkor 24 - 70 / 2.8

Nikkor 70 - 200 / 2.8

Nikkor 85 / 1.4

Micro Nikkor 105 / 2.8

Sigma 70 - 300 / 4 - 5.6

Sigma 120 - 300 / 2.8

Noen SKITER penger, skjønner jeg *ler*.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet egentlig ikke hvorfor jeg har kamera, men var skikkelig gira en liten periode og da skaffet jeg meg

Canon 400D

Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6

Canon EF 50mm f/1.8 II

Canon EF-S 55-250mm f4-5.6 IS

Billigobjektiver :thumbs:

Kan ikke kjøpe fler, for da er kameravesken full!

Men SKAL ha meg en blitz, kanskje til jul?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Canon 50D

Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM

Canon EF-s 17-85 mm f/4-5.6 IS USM

Ønsker meg litt nye objektiver da, men siden jeg ikke skiter penger, har det blitt med dette foreløpig. Er veldig fornøyd med begge objektivene, men skulle gjerne hatt noen som var litt mer lyssterk, og gjerne noen i L-serien. :thumbs:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Har et canon EOS 450d kamera med standardobjektiv 18-55 mm.

Bildene blir nydelige med speilrefleks, men er ikke fornøyd med objektivet. Har ikke så mye peiling på objektiv, så vet ikke helt hva slags objektiv som man bør ha :thumbs:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nikon D300

Nikkor 50 mm f1,4

Nikkor 18-200 mm, f3,5-5,6 VR

Nikkor 70-300 mm, f3,5-5,6 (billigsak som 2ne låner på permanent basis :whistle:)

Sigma 10-20 mm

Sigma 105 mm, f2,8 (Makro)

Sigma 18-50 mm, f2,8

Har hatt stor glede av Sigma 105 mm med 2xtelekonverter - gir artige makrobilder :icon_cry:.

Vurderer foreløpig ikke å fornye utstyret :lol:.

Har omtrent det samme som Siri, jeg :lol: Bare at jeg har med en s på objektivet (Nikon D300s) også har jeg de objektivene som e uthevet- bortsett fra at 50mm er Sigma.

Kanskje jeg skulle skaffe meg 105 mm med telekonverter?? Siiri????

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...