Gå til innhold
Hundesonen.no

AD Ringlets Forest "Eine"


Poter
 Share

Recommended Posts

På 23. november 2015 kl. 20.24.49, Cavalierflat skrev:

Klart Eine har en kalender hvor han teller ned til helgebein :D

 

Sent fra min GT-I9506 via Tapatalk

 

 

Jeg synes jeg ser det for meg at han setter et poteavtrykk eller eventuelt et snuteavtrykk hver dag og teller ned :lol:

 

einedesember_zps061osmnl.jpg
Eine lurer på om det blir noe pølse fra bålet på ham også

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 728
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg fikk dessverre dårlige nyheter hos veterinæren i dag. Kreften har spredt seg til lymfekjertlene og det er ikke noe mer å gjøre. Veterinæren og jeg er enige om at så lenge han har så god allmentils

Eine har kreft ? Sist vi var hos veterinæren sjekket hun analkjertlene hans fordi de har vært noe betente i høst og da oppdaget hun en kul rett innenfor. De tok vevsprøve av kulen som viste at det er

På lørdag måtte jeg ta farvel med min elskede venn? Takk for alt, Eine❤️    

Posted Images

Nå er snart nedtrappingen av Metacam ferdig og det ser ut for å gå bra. Har fått et opptreningsprogram hos Anneli på Optimal Hund, som ser bra ut. Det blir ganske rolig fremover, men heller å ta det langsomt og ordentlig enn å risikere at han blir dårlig igjen. Kryss fingrene!

DSC_0046.jpg

DSC_0137.jpg
Et gammelt bilde fra en kald februartrening

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har forresten kjøpt produkter fra Twobarks. Det var rask levering til og med nordover, så pluss i boka for det :) Kjøpte horn til Eine, men han har ikke helt skjønt poenget med det enda. Lurer på at det er for hardt, selv om det var medium. Han har gnagd noe på det og selvsagt bært det (retriever som han er), men det blir ikke noe mer enn det. Får se om han skjønner poenget etter hvert.

Kjøpte kissable produkter. En flaske med en slags peppermyntevann som man kan ha en teskje med i drikkevannet. Skal visst forhindre plakkdannelse og gi god ånde. Den andre skulle være en foam man kan gi rett i munnen, men det var helt flytende, så skal få en ny flaske der. Det skal være ekstra bra for hunder (eller katter) som ikke liker å pusse tennene, så tenker Max skal få prøve det i tillegg til tannpussen. Greit å gi en liten dasj i munnen til Eine også, kanskje særlig før vi skal på besøk. Er en ganske mild duft av den, så tror ikke den skal være generende for brukere.

Kjøpte også en pakke med våtservietter som jeg er blitt veldig glad i allerede. De skal, som alt annet derfra, være økologiske og uten parabener osv. Den er luktfri også, så ekstra pluss for det! Bruker det til å tørke Eine under øynene og til å tørke over Max med. Kan nok bruke den til å tørke lett over Eine også siden han har så kort pels, vil passe veldig bra når vi tar opp besøkshundarbeidet igjen, så kan han slippe å dusjes så oftes, men heller tørkes lett av. Ganske så praktisk! 

Skulle ønske gensrene derfra kom i Eine-størrelse og ikke bare i miniutgaver. Han hadde trengt en heldekkende en til å ha i bevegelse. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Veeel, det gikk ikke så bra uten smertestillende her. Eine fikk smertetegn ganske kjapt etter siste dose med smertestillende, så det vel egentlig komme når vi reduserte til hver tredje dag, så gav han smertestillende igjen i går og tenker han skal få det daglig en lengre periode igjen. Han fikk også laserterapi i går og jeg synes han går noe bedre i dag og ikke minst er gladere. Utrolig kjipt at han skal plages sånn! Heldigvis ser han ut for å ha det bra på Metacam, så får bare holde motet oppe og ikke krisemaksimere :) Om han kan ha god livskvalitet på smertestillende og levra tåler det, så får det bare være sånn. Jeg vet ikke hvor mye mer utredning vi kommer til å ta eller om jeg blir å vurdere andre behandlingsformer, jeg får snakke med veterinæren på nyåret. Litt vanskelig å behandle noe som vi ikke vet hva er... Vi fortsetter med opptreningen, så får vi bare se hvordan det går.

DSC00017_zpsehgfvmkq.jpg
Synes egentlig man ser her at han har vondt

Hva tenker dere andre som har skadet hund, hvordan gjør dere det med smertestillende, behandling og aktivitet og hva tenker dere om fremtiden? Jeg tenker det viktigste blir at han har det bra, er smertelindret og har god livskvalitet. Det er jo så klart kjedelig om han ikke kan brukes aktivt i jakt mer eller som besøkshund, men det er bare hobbyer som jeg driver med, ikke noe han absolutt må -selv om han jo så klart setter pris på å leite etter dummyer og få den jaktbiten. I sommer og høst når han gikk på smertestillende, gikk det bra å trene feltsøk i lett terreng, så det går seg nok til. Jeg er kanskje mer spent på hvor mye tur han blir å tåle, for akkurat nå blir han sliten av en times tur i bånd... er antakelig tyngre for ham å gå i bånd og dermed i skritt enn å få løpe fritt i skogen hvor han kan avlaste mer. Han skal bygge mer muskler før han får løpe løs igjen, etter ordre fra fysioterapeuten. Så ja... får vel bare ta tiden til hjelp?

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uff, for en råtten situasjon å være i, spesielt fordi dere ikke vet hva det er! :( Han ser ikke ut som en klassisk glad labrador på bildet nei.. Jeg tenker at så lenge han får gjøre ting han blir litt sliten av, om det så er en time i bånd og slitsomt fordi da må han gå "ordentlig og samlet", så er det bra. At han klarer å bli aktivisert og sliten uten å bli verre eller få vondt! Så lenge dere får til det er det jo ikke noe stress :) . 
Ei venninne av meg fikk en hund med ryggplager, der var det en ordentlig diagnose da. Det var såpass ille at hunden ikke kunne være med på tur, uansett om den gikk kort og i bånd så fikk den vondt etterpå. Hvis den var inne fikk den ikke vondt, men den ble et helvete å leve med pga. innestengt energi og høyt aktivitetsnivå. Høres ikke ut som dere sitter i den samme saksa heldigvis!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Æsj, stakkars Eine! :( jeg har dessverre ingen tips, men jeg håper virkelig at vakreste Eine slipper plagene sine snart :heart:

jeg tror nok jeg ville gått på metacam så lenge det fungerer (hvis dere ikke finner en alternativ løsning).

God bedring til besteste Eine! Håper dere finner noe ordentlig svar snart :heart::heart:  

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for fine svar! 

Jeg merket forskjell på Eine omtrent dagen etter jeg hadde gitt ham Metacam. Det første døgnet sov han nesten hele tiden, det var også rett etter laserterapien. I dagene etter det har han blitt den glade og fornøyde Eine som vi kjenner, så det er tydelig at Metacam`en hjelper. Han tuller, koser og sjarmer igjen :heart: Så da får han bare stå på den enn så lenge. I går gikk han en times tur i lett trekk sammen med venninna si, uten å vise tegn til smerter eller slitenhet verken da eller i dag, så det er stor forskjell. Det er godt å se ham glad igjen!

DSC00101_zpsrou9wink.jpg
Jeg har fått dalmatiner! 

  • Like 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjedelig å lese at han ikke funker uten smertestillende :hmm: Men allikevel godt at han funker med det :) Har dere noe ide om det er muskulært eller i skjelettet? Kan ikke huske å ha lest noe om det. Regner med han er røntget?

Min eldste har litt forkalkninger her og der, og slet i perioder med smerter. Jeg fikk rimadyl til å gi ved behov, men gjorde endringer i hverdagen: sluttet med agility, kjøpte BoT-dekken, og ble flinkere til å varme opp/ned før hun får løpe løs. Etter endringene har hun heldigvis få dårlige dager, og det er sjelden hun trenger rimadyl. De dagene jeg ser hun har vondt tilpasser jeg med kortere turer og hjelper henne opp trappen osv. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 minutter siden, Teserere skrev:

Kjedelig å lese at han ikke funker uten smertestillende :hmm: Men allikevel godt at han funker med det :) Har dere noe ide om det er muskulært eller i skjelettet? Kan ikke huske å ha lest noe om det. Regner med han er røntget?

Min eldste har litt forkalkninger her og der, og slet i perioder med smerter. Jeg fikk rimadyl til å gi ved behov, men gjorde endringer i hverdagen: sluttet med agility, kjøpte BoT-dekken, og ble flinkere til å varme opp/ned før hun får løpe løs. Etter endringene har hun heldigvis få dårlige dager, og det er sjelden hun trenger rimadyl. De dagene jeg ser hun har vondt tilpasser jeg med kortere turer og hjelper henne opp trappen osv. 

Ja, det er kjipt han ikke fungerer uten smertestillende :hmm: Han har jo gått på det nå siden i vår, så det er ganske lenge, synes jeg. Så synd at det ikke har blitt bedre! Eller noe bedre har det jo blitt, men ikke bra nok.

Vi røntgen ham da vi utredet ham i vår. Han har tatt vanlig røntgen og CT og det viste ikke noe på dem, så veterinæren mener skjelettet er fint, men at det kan være vi har oppdaget det såpass tidlig at det ikke vises der enda. Hun kjenner heller ikke noe når hun undersøker ham, så jeg vil tro det sitter muskulært, uten at jeg tror vi har konkludert med verken det ene eller det andre. Han ble jo veldig stiv og fikk smerter i hele kroppen etter hvert, pga feilbelastninger og avlastninger, men det har vi fått løst opp i, så tror det stort sett sitter i venstre kne nå. Han er også ganske stiv bak på sidene av ryggen.

Så fint at det hjelper med de tiltakene du har gjort for din eldste! Godt når man ser at tiltakene man gjør fungerer :)

Tanken nå er å trene ham opp ordentlig sånn at han får godt med muskler som kan hjelpe å "holde alt på plass", men det spørs vel om han greier seg uten smertestillende i fremtiden. Vi får se.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 22.12.2015, 20.28.39, Poter skrev:

Hva tenker dere andre som har skadet hund, hvordan gjør dere det med smertestillende, behandling og aktivitet og hva tenker dere om fremtiden?

Aiko spiser sin medisin en gang i måneden, er som en valp igjen fysisk og bare så vanvittig BLID hele tida, og jeg begrenser henne overhodet ikke. Vi skal ta blodprøve en gang i året (tok før vi begynte på medisinen) og følger med om noe dramatisk skjer med lever og nyrer. Jeg gir henne ingen øvrig behandling, men så veit jeg også hva som er årsaken til at hun halter innimellom, og akkurat den kondisjonen er det ingenting å gjøre med. Om eller når medisinen ikke funker lenger, så får vi ta den problemstillinga da. Tipper effekten avtar på sikt, og iogm at Rimadyl ikke fungerer, så får vi vel bare ta runden, såfremt den ikke tar for lang tid. Jeg vil ikke at hun skal ha vondt, for kontrasten til sånn hun egentlig er, er så voldsom. :heart:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Aiko spiser sin medisin en gang i måneden, er som en valp igjen fysisk og bare så vanvittig BLID hele tida, og jeg begrenser henne overhodet ikke. Vi skal ta blodprøve en gang i året (tok før vi begynte på medisinen) og følger med om noe dramatisk skjer med lever og nyrer. Jeg gir henne ingen øvrig behandling, men så veit jeg også hva som er årsaken til at hun halter innimellom, og akkurat den kondisjonen er det ingenting å gjøre med. Om eller når medisinen ikke funker lenger, så får vi ta den problemstillinga da. Tipper effekten avtar på sikt, og iogm at Rimadyl ikke fungerer, så får vi vel bare ta runden, såfremt den ikke tar for lang tid. Jeg vil ikke at hun skal ha vondt, for kontrasten til sånn hun egentlig er, er så voldsom. :heart:

Det er det jeg merker med Eine også, at han blir i så godt humør på smertestillende. Han er i utgangspunktet en veldig glad hund, som retrievere flest, så merker det på ham når han får vondt, han blir mer innesluttet og ikke så glad -forståelig nok.

Så bra at smertestillende virker på henne. Krysser fingrene for at det vil ha god effekt i mange år fremover. Hvilken medisin er det hun får siden hun kan ta den en gang i måneden?

Jeg skal høre med veterinæren vår om hun også anbefaler årlige blodprøver.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en type NSAID med depoteffekt som heter Trocoxil. Den kan gis i 6 mnd, deretter en måneds opphold, og så nye 6 mnd. Deretter bør en ta blodprøve. Ikke en mye brukt medisin i Norge etter hva jeg har forstått, men veterinæren vår er fra England, så han er kjent med det derfra. :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gikk tur i går sammen med Eine sin gode venninne Genie. Hadde kameraet med, men det er utfordrende å ta bilder av to svarte hunder i mørketida!

DSC00128_zpsyfxhjrc9.jpg
Gikk forbi Norges arktiske universitet

DSC00133_zpsnqsxvpsk.jpg
Må posere litt!

DSC00134_zpsawotglvu.jpg
Usikker på om det skal være sånn..?

DSC00135_zpsnpsmrfbv.jpg

DSC00136_zpsl0oxa89g.jpg
Begge to er under opptrening. Fint å ha en venn å trene med!

DSC00147_zpsfud81hfy.jpg
Det hører så klart til opptreningen å posere ;)

DSC00151_zps2lirsj8w.jpg
Dette dekkenet ble laget til vår første aussie, Brimi, for over ti år siden. Superdekken!

DSC00156_zpsntnmzkbu.jpg
Fine schæfersnuten! 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Mona skrev:

Så søte!

Likte du ikke lyktestolpe -skulpturen vår? :D Den er en snakkis, må vite! Tanken bak er god (skal ikke samme tråden tid med det), men det ser helt utrolig rotete ut:P

Var det ikke en park med benker der før? Hadde vært interessant å høre tanken bak, så om du vet, vil jeg gjerne høre :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulpturen heter Disposisjon, og består kort fortalt av gatelykter hentet fra store og viktige havnebyer verden over. Så er de montert slik at de ville stått vinkelrett på bakken på opprinnelsesstedet sitt. Lyktene tennes også til ulike tidspunkter, som korresponderer med når mørket setter inn på de ulike opprinnelsesstedene. 

Så på en måte er "den store verden" bragt til Tromsø i denne skulpturen.

 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
På 30. desember 2015 kl. 22.15.04, Mona skrev:

Skulpturen heter Disposisjon, og består kort fortalt av gatelykter hentet fra store og viktige havnebyer verden over. Så er de montert slik at de ville stått vinkelrett på bakken på opprinnelsesstedet sitt. Lyktene tennes også til ulike tidspunkter, som korresponderer med når mørket setter inn på de ulike opprinnelsesstedene. 

Så på en måte er "den store verden" bragt til Tromsø i denne skulpturen.

 

Det var jo en fin ide, da! Likte den :) Men, ja, det så litt merkelig ut! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er kaldt her som i resten av landet og ekstra kaldt var det på innlandet i helga. Hadde med kameraet og fikk tatt noen bilder av finingen :ahappy:

DSC00157_zpsea2zdq27.jpg
Ulldekken gjør susen, men han hadde nok trengt Katadhindekkenet i tillegg, frossenpinnen :)

DSC00158_zpsfraiaxto.jpg
Vi har hatt et så utrolig lys de siste dagene. Har ikke fått tatt bilder av det, desverre.

DSC00164_zps3uvnhqhd.jpg
Frost i barten :ahappy:

DSC00167_zps1npwpe64.jpg
Det var ganske rosa ute

DSC00168_zpszndcu7em.jpg
Tulleeine lager ablegøyer :lol:

DSC00170_zpsqt71achj.jpg

DSC00173_zpsw1k2xjz2.jpg

DSC00175_zpspatofzjh.jpg

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På grunn av Eines skade har vi ikke fått trent jakt på flere måneder. Først ble jeg demotivert, men nå har jeg begynt å savne treningen, så i dag fikk det holde og jeg la ut et pittelite feltsøk. Han skal jo ikke være eksplosiv, så ble noe nærsøk og et lite-lite feltsøk. Det var en hund som ble glad, kan jeg love! En eier også!

Legger ved et gammelt treningsbilde, hans første møte med vilt:

DSC_0133_zpsaaec50a7.jpg

Angående skaden hans så er det en muskel på innsiden av låret hans som står helt i spenn. Om den er årsaken i seg selv for smertene eller om den kommer annen steds fra, f.eks i kneet, vet vi ikke. Men da har vi i det minste noe konkret å behandle. Dessverre ser nok prognosene sånn ut at han ikke kan brukes aktivt mer. Så får fokusere på at han skal få det så bra som mulig og leve et godt liv. Ikke helt det jeg hadde tenkt meg... men hva kan man gjøre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...