Gå til innhold
Hundesonen.no

Forvertsavtale


Inustaff

Recommended Posts

En jeg kjenner vurderte å ha en hund på foravtale,men styrte unna fordi forvertsavtalen virka så urimelig...noe jeg er helt enig i!

Jeg legger ut avtalen her og lurer på hva folket mener...

Selv mener jeg den er veldig urimelig og useriøs,og ville aldri gått med på de villkårene.De virket så grådige!

Jeg markerer med tykkt sort det som vi opplever som urimelig...resten er ok...

---------------------------

FORVERTSAVTALE

Avtalen omfatter :

Navn:

Født:

Med forvert forstår at ----- og ---- er eiere av hunden.

Forvert kan ikke få overdratt papirer på hunden,herav stamtavle og veterinærpapirer før vilkårene i avtalen er oppfyllt.

Forvert disponerer hunden ved alminnelig hundehold og bærer økonomiske utgifter for mat,vaksiner e.t.c og vanlig hundeutstyr.

Utgifter ved sykdom og kostnader ved tannsteinbehandling,trekking av hjørnetenner og ellers nødvendig pleie av hunden dekkes av forvert.

Mens hunden er i oppdretters/eiers navn får hunden gratis utstillings trim hos oppdretter/eier.

Eierne dekker KUN utgifter i forbindelse med avl og utstilling.

Hunden skal fullforsikres og forvert tegner og betaler forsikringen i sitt navn med en gang hunden kommer i hus.

Betales ikke veterinærforsikring blir forvert erstatningspliktig dersom hunden trenger akutt veterinærbehandling.

Eierne kan kreve kopi av betalt forsikring på hunden.

Forvert påser at hunden får sin første og deretter årlige vaksine,og bestiller selv tid hos veterinær.

Eierne skal ha tilgang til å ta med hunden på aktuelle utstillinger og prøver når eierne selv ønsker det.

Forverten er også pliktig til og bringe hunden til eiernesamt hente den hos eierne etter endte utstilling og trening.(Dette vil bli informert i god tid,ca 1 mnd i forkant)

Eierne har full avlsrett på hunden.

NB Forvert kan ikke anvende hunden i avl.Heller ikke på offisielle utstillinger eller på offisielle prøver uten eiers samtykke

.Forverten kan når som helst delta på lydighetstrening etc og uofisielle matchshow i eksteriør.

Hunden må ikke avlives,omplasseres eller settes bort over lengre tid.

I slike tilfeller blir forverten erstatningspliktig for hunden ovenfor eier.

Det gjøres oppmerksom på at dersom forvert av noen grunn ikke kan ha hunden eller den vanskjøttes på noe vis,skal hunbden leveres tilbake til oppdretter/eier umiddelbart.Det gis ikke noe økonomisk dispensasjon for hunden.

Dersom hunden forsvinner eller faller bort grunnet sykdom/ulykke så tilfaller forsikringssummen oppdretter/eiere.

Forvert vil da få tilbud om ny hund på foravtale ved første anledning.Ny avtale gjelder ikke dersom forvert er skyld i dødsfallet.

Forvert vil få hunden overført på sitt navn når hunden er blitt 7 år.

Da skrives ny avtale om at oppdretter/eier forbeholder seg retten til å bruke hunden i avl på egne tisper også etter denne perioden

.Forverten skal forhøre seg med nåværende eier om eventuelt forespørsel på avl fra andre tispeeiere.

Forvert betaler selv for omregistrering på hunden til NKK

Dersom det viser seg at hunden ikke kan brukes til avl,dvs utvikler testikkelmangel,bittfeil,eller arvelig øyensykdom,får forverten løst ut hunden.For en slik overdragelse skal forverten betale en symbolsk pris for hunden.Prisen skal ikke overstige halvparten av valpepris som er 14.000.Hunden skal være under 2 år dersom dette skal være gjeldende.

Så ??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, jeg syns jo avtalen er urimelig, men jeg liker pr. def. ikke forvertavtaler, og tror ikke avtalen der er så ekstrem. Eneste jeg virkelig reagerte på var at forvert skal betale forsikring, men eier får pengene dersom hunden dør/blir avlivet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, jeg syns jo avtalen er urimelig, men jeg liker pr. def. ikke forvertavtaler, og tror ikke avtalen der er så ekstrem. Eneste jeg virkelig reagerte på var at forvert skal betale forsikring, men eier får pengene dersom hunden dør/blir avlivet.

Denne var kanskje også litt spesiell? :)

Forverten er også pliktig til og bringe hunden til eiernesamt hente den hos eierne etter endte utstilling og trening
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja jeg synes det er merkelig at forvert også skal betale for en hund dersom den har øyesykdom,bittfeil eller noe sånt..

Så skal man betale 7000 da for en hund som er feil ? Bare for at oppdretter skal ha penger?

Og jeg har sett mye forvertsavtaler men aldri noe så frekkt som dette..hos seriøse oppdrettere mener jeg.

Useriøse gjør som de vil lager jo slike,men folk jeg anser som seriøse gjør det ikke slik.

Man betaler forsikringen og har den i sitt navn,men eier/oppdretter skal ha summen om hunden dør? Såvidt jeg vet så er kontonummeret til forvert oppskrevet på forsikringspapirene og går inn på forverts konto.Vil eier/oppdretter ha pengene så får de stå for forsikringen selv..

men denne avtalen lyser av "meg meg meg meg" at det kun er oppdretter som skal ha godene,og forverts skal tynes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, jeg syns jo avtalen er urimelig, men jeg liker pr. def. ikke forvertavtaler, og tror ikke avtalen der er så ekstrem. Eneste jeg virkelig reagerte på var at forvert skal betale forsikring, men eier får pengene dersom hunden dør/blir avlivet.

Ja, jeg ville ikke gått med på å betale forsikringen dersom pengene skulle overdras til eier etter hundens død. Dersom eier ønsker denne forsikringsutbetalingen synes jeg de skal betale forsikringen selv.

Dessverre er ikke det en uvanlig formulering i forvertsavtaler, men denne avtalen, feks med henting og bringing av hunden og å måtte betale ut hunden dersom den har feil som gjør at den ikke kan gå i avl, synes jeg rett og slett er helt forkastelig! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men du, med det samme.... vokser de små bebisene dine no, ell? Bilder kanskje.... :):)

hehehe,ja,jeg har klikket litt bilder,men de ble så...sorte..og mørke :-P

De har åpnet øynene nå og er litt mer med! Prøvde å legge inn bilder her om dagen men så klikka pc og jeg ga opp..men bilder kommer snart! :-D

Det er litt dumt når flere skriver slike avtaler er vanlige,for det burdte presiseres at de er vanlige hos frekke useriøse oppdrettere...for jeg har sett flere på nett der folk bruker langt bedre avtaler som ikke er så egotripp som denne.

MÅ LEGGE TIL : at den som ville være forvert lurte på om det ikke bare var rimelig og fjerne dette her med å kjøpe hunden hvis den er syk/feil og ikke kan brukes i avl.Og forvert sa også at forsikringen var grei angående veterinærforsikring,men at eier selv burdte betale for livsforsikring dersom eier skulle ha pengene for denne.

Det er jo en hund på snart 2 år(17 mndr),og det burdte jo ikke være problem å fjerne det med betalingen,men det nekter eier på å gjøre fikk forvert svar på.

Noe som tyder på at eier vil bruke den linja og vil ha penger ..så hvorfor ikke bare selge hunden med en gang for 7000,eller fjerne den linja? Det er så motsigende!

Merkelig spør du meg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er litt dumt når flere skriver slike avtaler er vanlige,for det burdte presiseres at de er vanlige hos frekke useriøse oppdrettere...for jeg har sett flere på nett der folk bruker langt bedre avtaler som ikke er så egotripp som denne.

Greia er jo at det er vanlig med håpløse forvertsavtaler. Jeg har sett mange lignende eksempler som jeg aldri hadde skrevet under på. Men enig i både det med henting og levering hos eier, og at den må kjøpes ut om den ikke skal i avl, er langt over kanten.

Selv har jeg hatt hund på for, og avtalen var ganske standard, ingen slike kjipe klausuler med kjøpe ut hund eller oppdretter skulle ha pengene ved død. Men jeg har sett det på flere andre avtaler som beskrevet her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det der er i alle fall ingen avtale jeg hadde gått med på. Enten er oppdretter fryktelig pengegrisk, eller veldig uerfaren på avtaler.

Forverter er GULL for oppdrettere og skal behandles med respekt, det er i alle fall min mening:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo helt utrolig at oppdretter kan prøve å snike seg til forsikringspengene. Og alle disse andre pengene. Aldri om jeg hadde betalt 14.000 for en syk hund. Tulleavtale!

Synes det var flere urimelige og rare punkter i avtalen. Hadde nok ikke skrevet under selv. En forvert- avtale er i mitt hodet en avtale som tjener oppdretter vel så mye som forvert, her er det jo nesten bare oppdretter som tjener på den. Hunden blir jo ikke forvert sin etter overtakelsen en gang!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Reagerte på denne også jeg.

"Forvert kan ikke anvende hunden i avl.Heller ikke på offisielle utstillinger eller på offisielle prøver uten eiers samtykke"???

Forvert kan altså ikke stille ut selv, gå lp, bruks, eller noe som helst med hunden? Sorry mac.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror det er ganske vanlig at forvert betaler forsikring og at forsikringsummen tilfaller oppdretteren hvis hunden blir syk eller avlivet. Da har jo ikke oppdretter fått noen økonomisk fortjeneste ut av hunden i form av avl, og forsikringssummen brukes til å skaffe seg nytt avlsmateriale...

Det jeg reagerte mest på var retten til bruk i avl etter at hunden var overført til forvert, og det at forvert skal måtte hente og bringe hunden til oppdretter ved utstillinger..

Jeg var selv forvert for Blondie.. Jeg har overhode ingenting negativt å si om min oppdretter, men det blir nok aldri mere forvertshund på meg nei... Jeg er selv så opptatt av hunder at jeg vil ha en finger med i spillet med valg av hannhund i avl, jeg vil selv kunne stille min hund, og jeg ville ikke godtatt en gang til at oppdretter meldte på alt som var av utstillinger innenlands og utenlands og kom å hentet hunden min annenhver helg..

Med min forrige hund hadde jeg en HELT annen avtale. Her var jeg deleier. Og oppdretter krevde bare at jeg stilte ut hunden 1 gang, HD og AD røntget hunden (på hennes regning) og at hunden besto korning. Samt kun 1 kull med minimum 3 levende valper..

Denne avtalen var en avtale jeg kunne leve med, og som fungerte helt fint..

Men dog, mine fremtidige hunder kommer nok til å bli kjøpt og betalt i fremtiden ja..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Reagerte også på at ikke hunden blir overført forvert før den er 7 år jeg :)

Ved 7 - 10 år, avhengig av rase kan jo resterende levealder være ren bonus. Trodde det var vanligere at den oveføres etter feks to kull, men da kan jo hunden være betraktelig yngre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ren svindel i mine øyne! Om oppdretter skal ha krav på livsforsikringa, så får den betale den delen av forsikringa selv. At vanlig vet/medisinsk forsikring betales av fôrvert er da helt ok. Men alt av helseundersøkelser og prøver/utst i forb med avlsklargjøring skal selvsagt oppdr betale. Og selvsagt skal den som deltar på prøver ol selv frakte seg og hund for egen regning... Har heller aldri vært borti at fôrvert ikke står fritt til å stille for egen regning om de ønsker det. For ikkeå snakke om tilbakekjøp av uegnet hund, samt at oppdretter beholder avlsretten livet ut... Jeg fatter ikke at folk går med på slikt, jeg!

Åssen rase er det snakk om, og er slike avtaler vanlig på den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å betale for sin egen hund dersom den ikke skulle vise seg å være avlsdyktig er bare så lavmål at jeg blir dårlig... Hva er DA vitsen med å være forvert og skaffe seg en "gratis" hund?? Jeg var som sagt forvert for Blondie, men da Blondie fikk epilepsi, så var det da aldri noen snakk om at jeg skulle betale for henne. Hun ble overført til meg på oppdretters regning. Hadde hun blitt den avls hunden hun var ment som å være, så skulle kullene vært innen hun var 5 år..

Jeg tror ikke de fleste oppdrettere nekter forvert å stille, men jeg tror det er vanlig at oppdretter setter som krav om at de har hovedretten til å melde på utstillinger slik at to utstillinger ikke kræsjer..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sier ikke rasen fordi da kan det finnes ut hvem det er og jeg er ikke interessert i og henge ut denne oppdretteren,var kun avtalen jeg synes var drøy,noe jeg jo ser det er enighet om her.

Vedkommende har drevet med disse kontraktene alltid og nektet å slutte med dem da alle forverter har en,så at denne "kommende forvert" ikke gikk med på den,og oppdretter nektet å forandre på punktene.Oppdretteren har holdt på i maaaange år og vil tydeligvis ha det på sin måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"En kunne ikke gjøre forskjell på forvertene sine" var svaret da det ble påpekt ønske om forandring i avtale pga at hunden jo allerede ER BRUKT i avl,og derfor burdte den klausulen om utbetaling/å løse ut hunden hvis den ikke holder mål kunne fjernes enkelt fordi den er jo allerede overtrådt..Merkelige greier det der!

Det er i mine øyne automatikk i at denne klausulen er feil på den hunden når detn jo er brukt i avl,da kan man ikke lengre si den ikke egner seg ,få 7000 av deg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er i mine øyne automatikk i at denne klausulen er feil på den hunden når detn jo er brukt i avl,da kan man ikke lengre si den ikke egner seg ,få 7000 av deg!

Med mindre det da avdekkes en eller annen ny arvelig sykdom som denne hunden viser seg å føre videre..

Da er den uegnet, og da kan oppdretter bruke den muligheten.

Og ja, kontrakten er ren svindel, og jeg tviler sterkt på at en domstol ville gitt oppdretter mye skryt for sin utarbeiding av kontrakt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Personlig ville jeg aldri skrevet under på en slik kontrakt. Det jeg, som flere her, reagerer mest på er forsikringsdelen. Den som betaler forsikring skal få igjen på forsikringen, det er vel bare logisk?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er den som taper penger på et dødsfall som normalt bør være begunstiget i avtalen.

Det er ikke noe i veien for at en annen person enn den som er begunstiget betaler forsikringen.

At oppdretter skal ha igjen penger dersom hunden deres skulle dø av en årsak som forsikringen dekker anser jeg som helt logisk, det eneste ulogiske her er at forverten skal betale forsikringen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bekymringer ifht kronisk stress fra belastning på binyrer i oppvekst er fullstendig forduftet. Bekymringen kom fra kompetente som bare har sett ham i settinger han har høye forventninger til - og var fullstendig legitim gitt hans STRESS i de situasjonene - men jeg selv senker skuldrene fullstendig nå, etter en forholdsvis nydelig dag.  Han er fortsatt ung, vilter, energisk, lav impulskontroll, men fremgang er så tydelig, jeg har ingen bekymringer for å ende med en vanskelig håndterbar voksen. Han hadde i dag ingen problemer med å legge seg ned og slappe helt av på et helt nytt sted med så mange spennende distraksjoner som var mulige å få til på en gang. Fra ankomst travelt turområde med masse folk, masse unger, hunder og skrål og digre plener og lang strand - både strand og plen er noe han av vane forbinder med å få løpe og leke på - og en ujevn strøm av syklister i alle størrelser som passerte tett bak benken vi slo oss ned på - så tok det ham mindre enn 5 minutter å gå fra pesende i helspenn av forventninger til mer avslappet kroppsspråk, til å sniffe litt og så legge seg ned og faktisk slappe av - ikke bare skuespille, men faktisk slappe av - og bare følge nysgjerrig med på omgivelsene, uten noe stress. Han sladret veloppdragent på hver eneste forbipasserende, både på sykkel og til fots. Vidunderlig følelse. Alibiet for turen var verre. Vi skulle hente en pose med bakevarer fra en travel kafe, med en tett strøm av barnefamilier inn og ut, og folk på alle bordene tett utenfor. Jeg kviet, men det måtte gjøres. Ikke så naiv at jeg forventet samme avslappede ro gjennom det oppdraget der. Første stressbjeff kom allerede et par meter fra benken. Lett å håndtere med en sitt-kommando. Første ignorering av sitt-kommando kom ca 5 meter fra bordene. Valgte snu ham rundt en runde et par ganger. Kommunisere at den bjeffingen er uønsket og ikke fører dit han vil. Ventet ham ut på sitt-kommando. Det hadde effekt. Etter noen repetisjoner med full stans og krav om tyst og sitt for fremdrift kom vi oss mellom bordene, opp trappen og til døren. Ikke på slakt bånd, men uten trekking, på det såkalte trafikkhåndtaket. En ny favoritt. Super handy å manøvrere med.  Vi fikk ikke komme inn, men fikk servert på platten utenfor, hvor vi ble stående og stående og stående og stående og stående i halve evigheten. Jeg aner ikke nøyaktig hvor lenge, men antakelig i mer enn 20 minutter totalt. Det ble selvsagt noe bjeffing, og det ble selvsagt noen forsøk på å oppsøke blikkflørtere og vibbere ved bordene nedenfor, men alt i alt er jeg veldig fornøyd med unge Edeward. Det der var verdens mest distraherende miljø for ham. Jeg var kjip med bittesmå tørrforkuler kun servert for sladring og krevde veldig mye selvdisiplin av ham uten annen tilbakemelding enn ros. Han var jevnt over veldig flink til å beherske seg.  På tur derfra, etter å ha kommet oss litt bort fra bordene fjernet jeg alle krav i noen minutter, på tross av å ha en kaffe latte i hånden. Tenkte han trengte blåse litt ut med litt byks og lek. Tror det var en god vurdering å bare la ham få være i noen minutter, for han oppførte seg aldeles eksemplarisk igjen, helt på eget initiativ, innen et par minutter senere, og resten av turen, som ikke i det hele tatt ble som planlagt. INGENTING ble som planlagt, btw. Det skulle regne og det var helligdag. Vi skulle få både busser og sted for oss selv, trodde jeg, fra værmeldingen. Hadde pakket langline og leker for å ha det gøy sammen på et folketomt friluftsområde i 14 grader og regn. Istedenfor var det sol og ganske varmt og STAPPFULLT på bussen, av gniere med digre kofferter, som synes melkerute rutebuss til Værnes var bedre enn flybuss, så vi stod som sild i tønne på kokeplate. Ede oppførte seg SÅ fint på den kvelende varme og stappfulle bussen. Han imponerte de andre passasjerene. Den settingen der er noe han mestrer med glans. Ikke mange forsøkene på sniffing av underliv og sko jeg trengte: –Æppæpp'e for avbryte. Resten aldeles eksemplarisk adferd.  Ede er trygg på buss og tok seg en blund på turen tilbake til byen, uforstyrret av bussens bevegelser og pratet fra passasjerene. Det var som forventet at han ville blunde etter turen. Det som ikke var forventet var å bli frakjørt av bussen som skulle ta oss hjem. Den DRITTSEKKEN av en bussjåfør så oss komme LØPENDE fra en forsinket buss vi steg av fra holdeplassen RETT FORAN HAM. Han SÅ meg veive med armene i full galopp. Det var MINDRE ENN FEM METER IGJEN da han svingte ut fra holdeplassen og kjørte avgårde. Han trengte ikke å gjøre det der. Han kunne ventet. Den ruta hans har et flere minutter langt stopp i sentrum, bare to holdeplasser lenger frem. Å vente på oss hadde ikke forsinket bussen. Den ***** DRITTSEKKEN av en bussjåfør gjorde det der fordi han ikke ville ha med hunden.  Det var TO TIMER til neste avgang. To laaaange timer med ingenting å gjøre, ikke noe mykt Ede kunne ligge på, det var meldt REGN, og Ede burde få komme hjem og sove. Istedenfor stod vi stuck i sentrum på trangt budsjett uten noe å hvile på. Jeg begynte gråte fortvilet, vel vitende om hvordan overstimulert valp pleier slå ut i ville raptuser, og hva slags dyremishandling jeg synes det er å be en hund legge seg til å sove på steinhardt steingulv inne på sentralstasjonen eller hard asfalt i regnvær utenfor.  Rusletur i sentrum fremstod som det minste ondet, så vi ruslet avgårde. Planen var å få kjøpt oss en softis og finne et sted hvor Ede kunne slappe av. Vi ruslet og ruslet og ruslet og ruslet. Ingensteds hadde noen tilgjengelig servering. Eneste servering vi fant var noen shady og overprisede matvogner uten verken kaffe eller softis, og vi fant heller ikke noen benk med gress tett nok på til at vi begge kunne raste der. Det var enten benk til meg eller gress til ham. Ufattelig lite hundevennlig by. Vi ruslet og ruslet og ruslet som forvirrede hjemløse.  Til min overraskelse kom aldri den raptusen han pleier få om jeg drar strikken for langt hva angår lengde på tur eller mengde inntrykk. Han hadde virkelig fått dosen sin av begge deler, men han var helt rolig og veloppdragen. Fremstod nesten som voksen.  Uinteressert i mer lek, ingen forventninger om godis. Vi bare gikk og koste oss i en forholdsvis folksom by, gitt helligdag og værmelding. Regnet uteble, lik den forventede raptusen.  Vi entret en park med en bråte bråkete duer og måker, ikke engang antydning til byttedrift. Så dem, hørte dem, passerte nonchalant en halvmeter fra dem. Greit nok, han var litt nysgjerrig på dem, men dette er å være avslappet i settingen:   Viser seg altså at Edeward identifiserer seg selv som bygutt. Sentrum er hans komfortsone. Har igjen for miljøtreningen i pregningsperioden.  Vi tuslet rundt i byen i nesten 1.5 timer. Kun få ganger trakk han litt mot noe spennende, ikke mot folk ✅ Som en bonus fikk vi etterpå handlet is på sentralstasjonen uten lyd og uten labber på disken. Han var super tålmodig og flink på *leave it* mens vi spiste den og han gikk pent av bussen på egne bein da vi kom hjem.  En god dag 🥰  
    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...