Gå til innhold
Hundesonen.no

Ha med seg hunden ut på 17.mai


ipadda

Recommended Posts

Vi hadde med oss boxeren og salukien og dro for å se borgertoget. Og jeg ante faktisk ikke i min villeste fantasi at boxeren skulle være redd. Men det ble hun. Ikke av alle folka, for de elsker hun. Men korpsene. Hun ble pissredd av trommene. Så det blir siste gang jeg tar med henne på slikt. Jeg har visst at hun kan være litt sensitiv på lyder, blant annet trives hun ikke på nyttårsaften. Men jeg hadde ikke trodd at hun skulle reagere slik på korpsmusikk.

Salukien fins ikke lydberørt, men trives ikke spesiellt godt i store folkemengder. Men ikke verre enn at jeg innbiller meg at det er god miljøtrening for henne. Hun avreagerer raskt og er ikke særlig sliten nå da vi kom hjem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg glemmer ikke da jeg var tenåring og naboen hadde fått seg schäfervalp. Da den var tre måneder skulle den tvangs-sosialiseres med 17 maifeiring. Bikkja var panisk, og prøvde å trekke seg unna toget som eieren sto og så på, mens eieren dro den tilbake i forreste rekke... det var ikke særlig vakkert å se.

Selv bor jeg på et lite sted, og kjørte hest i 17 maitoget, og Flipp var med som kuskeassistent. Etter toget spente jeg fra hesten og hadde med hest og hund inn på skoleområdet, der vi ble temmelig omringet for å si det mildt. Jeg fikk i sin tid høre av oppdretter at Flipp var reservert, men hver gang noen kom bort bare kastet han seg inntil dem: KOS MEG!!

29879_393432816492_676276492_4448488_6240895_n.jpg

29879_393434701492_676276492_4448572_4986180_n.jpg

29879_393377091492_676276492_4446985_896024_n.jpg

29879_393378026492_676276492_4446998_6802339_n.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

29879_393378026492_676276492_4446998_6802339_n.jpg

Hihi, fine herremannen med bunad og alltingen! :ahappy:

N var med ned og så på russetoget i ettermiddag (vi forsov oss til barnetoget :whistle:). Vi tok det veldig rolig, og gikk sakte men sikkert nærmere toget mens det durte avgårde, slik at N kunne bestemme tempo og nærhet til ståheien. Men han ville fram til der det var liv, han, og da ble han plutselig mer opptatt av å dulle med en valp på samme alder, enn å høre etter når korpset dundra forbi - så det gikk over all forventning! Flinke bisken sin, det :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frost er også ganske miljøsterk, så jeg bestemte meg for å ta henne med på den lokale skolen for å se på toget. Dette ble da gjort på hennes premiser og med bunadlommen full av pølsebiter :) Vi satte oss først i utkanten for å se på toget ide de gikk ut, og hu brøy seg overhode ikke. Deretter møtte vi toget ide de gikk inn på skolen, da kun 2 meter unna selve 17 mai toget med korps, fløyter og ungehyl. Men vofsen viste at mor hadde pølser, så hu blokerte ut alt og satt jaggu med full kontakt mens toget passerte forbi..Det er flink vofs :wub:

Etterpå gikk vi rundt på skolegården, og det var tett i tett med folk, men istedefor å trekke slik hu bruker så fulgte hu meg meg slakt bånd og brøy seg egentlig ikke om folket! Hu er merkelig slik, noen få folk så kan hu bjeffe og være oppmerksom, men blir det i større mengder med både folk og hund så virker det som hu liksom overser alt! Men når vi gikk inn til lillestrøm by, så fikk vesle Frost bli hjemme, da skulle matmor spise is, og is er godt for små vofser også...dvs at hun helst hopper opp, og med bunad er det skikkelig fy fy :ahappy:

17 mai "testen" er vel overstått og bestått, og samme med lyn og torden...Nyttårsaften neste :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pan var selvsagt med på feiringa, men vi klarte å gå glipp av toget.. (Noen liker å sove lenge, og det er IKKE eieren...)

Vi var på en skole med en del hundre barn og noen voksne, og Pan koste seg like bra hver gang en unge kom bort for å hilse.. (Det var det mange som gjorde..)

Rett og slett en god opplevelse for både hund og eier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pan var selvsagt med på feiringa, men vi klarte å gå glipp av toget.. (Noen liker å sove lenge, og det er IKKE eieren...)

haha, husker jeg hadde en dalmatiner for en femten års tid siden som var umulig å få opp om morgenen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kastet inn håndlkle og ble overtalt med til byn i år. Begge voffene med, og de tok det hele med stor ro. Lumi ble bare ellevill av alle som skulle tafse på henne. Forøvrig hadde jeg henne i sekken midt i det verste folkehavet. Sier seg selv at en liten vims ikke bør vimse i Bergen sentrum en 17.mai. Ace oppførte seg ekseplarisk og diltet med. Eneste sniken gjorde var å knabbe en calzone, som lå på bakken. Naaam... sa han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lar hundene få bli hjemme, har nok med å ta vare på en vilter tobent jente som vil helst løpe rundt enn å sitte i vogna si.

Men jeg la merke til mange valper, ikke akkuratt stedet jeg hadde begynt med sosialisering av valpen min.

Hadde vondt av en liten cavaler valp som prøvde å klatre opp i bena til eieren sin da korpset kom, så vettaskremt ut stakkars :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Ja her ble det bare tur ut i skogen på oss. Ingen fare med toget valpen er miljøsterk men ikke mer enn fire måneder så da hastet det ikke med å ta henne med ut for å se toget og alle menneskene. Det kan vi gjøre senere

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge man kjenner sin egen hund og tar hensyn til den synes jeg folk må få bestemme selv hva de synes i sitt tilfelle om å ha med hunden på 17. mai. Men jeg så forferdelig mange skrekkslagne hunder i Oslo sentrum på 17., og det synes jeg virkelig er synd. At folk på død og liv skal ha med seg bikkja selv om den på ingen måte trives med alt oppstyret. Hunden har ikke den samme gleden av 17. mai som det vi har uansett tenker jeg, da.

Så ja - jeg mener skjønn er viktig her. Se an hunden og situasjonen. Et lite tog på et tettsted er ikke det samme som Oslo sentrum foran slottet heller liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge man kjenner sin egen hund og tar hensyn til den synes jeg folk må få bestemme selv hva de synes i sitt tilfelle om å ha med hunden på 17. mai. Men jeg så forferdelig mange skrekkslagne hunder i Oslo sentrum på 17., og det synes jeg virkelig er synd. At folk på død og liv skal ha med seg bikkja selv om den på ingen måte trives med alt oppstyret. Hunden har ikke den samme gleden av 17. mai som det vi har uansett tenker jeg, da.

Så ja - jeg mener skjønn er viktig her. Se an hunden og situasjonen. Et lite tog på et tettsted er ikke det samme som Oslo sentrum foran slottet heller liksom.

Du traff vel ikke på de som trillet rundt på en haug pommer i en "barnevogn"? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du traff vel ikke på de som trillet rundt på en haug pommer i en "barnevogn"? :D

Haha! Jo, de så jeg faktisk. Pommene var blant de roligere hundene de vil jeg si. De slapp jo å gå for tenk.

Ja, jeg lo godt av dem. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har alltid med Amira på 17.mai. Hun koser seg skikkelig der hun får masse oppmerksomhet og kos. Etter noen timer lå hun i år rett og og snorket mellom sekkeløp, stylteløp og pølsebodene.

Yippie klarer seg også supert i toget, men når vi kom til alle lekene, begynte mange barn å sprenge ballonger i timesvis. Så da ble hun fryktelig redd :D Teite hund - ballonger?! Merker jeg blir irritert over hvor pysete hun skal være noen ganger.

Begge hundene legger ørene litt bakover i det skarptrommene passerer 1 meter unna, men det er bare fin trening og erfaring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...