Gå til innhold
Hundesonen.no

Nytt familiemedlem til våren!


Midas

Recommended Posts

Skrevet

Når har jeg vurdert frem og tilbake, lest, tenkt og fundert lenge.

Så da er det fint å si at nå har jeg bestemt meg for rase, og tidspunkt for vårt nye familiemedlem.

Det blir en B/T Pinscher tispe fra Sverige. Mamman er konstantert drektig, og valpene kommer i uke 2.

Gjett om jeg er spent! Faren er B/T og mamman er rød. Det er begge flotte og allsidige hunder som er sunne og friske og har avlet frem friske avkom. Når valpene er 4 uker, tar jeg turen til Sverige for å hilse på de, og da skal dere få se bilder av nurkene.

:):wub::):flowers:

Pappan til kullet er S30610/2006 Be Meja's Agent X (bildet lånt fra hjemmesiden til oppdretter)

DSC00296[1].jpg

Mamman til kullet er S52935/2005 Xitamiz Prizma (Bildet lånt fra hjemmesiden til oppdretter)

alandprizma2.jpg

Dette blir spennende!

Skrevet

Blir snart så mange valper,kull og planer her at jeg forgår av misunnelse :wub:

Gratulerer med en mulig liten en neste år :flowers:

Skrevet

Jaaaaa, takk for det, jeg gleder meg helt syyyykt!

Sjangsen for at det blir en tispe til meg er stor. Jeg klarer nesten ikke vente!

Skrevet

Suuupert rasevalg! :flowers: Foreldrene var knallflotte! Krysser fingrene for at det blir født en B/T-jente til deg! :wub:

Skrevet

Nei så artig, gratulerer! :wub: Ble ikke noe misunnelig jeg nei :flowers:

Var det ikke du som nettopp laga en pinschertråd da? Skjønner at folk har lettere for å ta avgjørelser enn jeg. Har hatt lyst på pinscher siden i sommer jeg, men fortsatt ikke kommet lengre med det :)

Skrevet

Er det fra Xitamiz du skal ha, eller?

Nei, jeg skal ha fra Frozzie's :banana:

Jaaaa, jeg er så glad og jeg synes denne ventetiden er herlig.

Er veldig spent på å se hvordan fordelingen blir av farge og kjønn.

Er ikke så lenge siden jeg lagde Pinscher tråd nei, jeg har sett på flere raser, men etter å ha møtt rasen og lest mye om den er jeg sikker på at den vil passe supert til oss :thumbs:

Skrevet

Jeg gleder meg helt vilt! Det er nesten 4 uker til de blir født, så det er jo en stund til den kommer i hus, men jeg synes egentlig denne ventetiden er litt god jeg. Kan lese masse og forberede meg til valpen kommer. Også må den jo selvfølgelig få sin egne utstyrs kolleksjon før den komme :thumbs: Dina har en egen store skuff med utstyr, og det blir vel ikke mindre på denne frøkna :banana: Åh, det blir så gøy med valp igjen!! :blink: Og Marie, dere skal selvfølgelig få hilse på, det er lenge siden sist nå.

Skrevet

Åhhhh, heldige du!!

Jeg kjenner følelsen veldig godt! Gleder meg til å følge dere framover, for jeg regner med at du holder oss oppdatert :thumbs:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Nå holder jeg på å krepere av spenning!! Snakket med oppdretter på mandag, og hun venter fødsel i helgen :ahappy: Det blir mest sannsynlig tispe til meg, fordi tispen har sort far og har gitt mye sort tidligere, så jeg krysser alt som krysses kan, og holder pusten til jeg får mail fra oppdretteren. Så fort jeg får bilder av nurkene skal dere få se :)

Skrevet

Nå er valpene kommet :wub: De ble født i går, det ble 8 valper 6 hanner og 2 tisper. En rød og en sort tispe. Nå har jeg et stort dilemma... Jeg vil aller helst ha sort, men eier av hannhunden skal ha en tispe som hun skal bruke i avl, og hun får velge først. Og hvis hun velger den sorte så får jeg den røde. Hun sier at jeg også kan få hannhund, men det synes jeg ikke går siden jeg har Dina og ikke har noen mulighet til å skille de under løpetiden. Dvs jeg kan jo ha en på soverommet og sånn når vi er borte, men det er ikke noe hyggelig for den ene å bli stengt ute av fellesskapet i tre uker liksom... Hva gjør jeg nå tro?

Hun som eier Coffee skal ned å se på valpene om fire uker, og da får jeg vite hvilken av de to tispene hun skal ha.

Skrevet

Jeg personlig er enig med deg. Jeg ville ikke hatt en av vær. Men det er jo smakssak.

Min mor har en tispe, og når hun har løpetid så er det veeeeldig slitsomt å ha hundene sammen på tur tilogmed. Så detorker ikke jeg værtfall.

Men jeg ville ventet å sett. kan jo være hun vil h den rød?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...