Gå til innhold
Hundesonen.no

HATER å klippe klør!


Gry83

Recommended Posts

Valpen min (10 uker på onsdag) virkelig HATER å klippe klør. Hun spreller og kaver noe helt ekstremt for å komme seg unna (jeg holder henne på fanget), og pistrer/sutrer fælt. Hver gang hun hører kneppet av kloklipperen gir hun fra seg et lite hyl... Hva bør jeg gjøre? Jeg MÅ jo få klippa klørna på henne på et vis, men det føles ikke riktig å måtte "sloss" med henne i 10 minutter for å få klippet én klo. Hun er jo så ung, og jeg vil ikke i henne noen dårlige erfaringer med noe som helst i denne alderen hun er i nå. Jeg har prøvd å ta det gradvis, bare holde kloklipperen inntil foten hennes og belønne, og det er helt greit synes hun. Jeg kan også holde henne på fanget, ta på potene og klørna hennes uten problem ellers. Men når jeg holder labben fast og nermer meg med kloklipperen, skjønner hun hva som er i gjærde, og protesten begynner. Gode råd om hva jeg bør gjøre mottas med STOR takk, for nå føler jeg meg helt lost her! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hmm, nå var ikke min så redd, men litt skeptisk til lyden selv... jeg tok klosaksa og banka på kloa, og ga godbit når jeg fikk være nær kloa:) det avhenger av at hun vil spise da, og ikke er så stressa at hun ikke vil ha.

min har i hvertfall roa seg, selv om det fikk mye godis til å begynne med :)

klipp en klo, og godis, sånn gikk det for meg.

nå legger jeg henne bare på siden og klipper og gir en godis noen ganger når vi er ferdig med alle klørne:)

for å kjempe med en så stor hund som Kita hadde ikke gått...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg føler jeg har prøvd allt... så nå filer vi neiler i stede.. fungerer kjempe bra. Litt mer jobb men med tiden kan det jo hende jeg kan klippe igjen.. for nå vet han at det ikke er vondt og han lar meg holde på med beina sine... før var han hysterisk..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde akkurat samme problemet med en valp her en gang. Det viste seg å være kneppet (lyden) hun var redd.

Satte meg ned å klippet bittesmå bjerkekvister jeg,lyden var helt lik... Istarten hoppet hun høyt,selv om hun lå langt unna,tilslutt kunne jeg klippe så mye klør jeg ville :ahappy:

Å reagere på den lyden var brått bare for pingler.... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å trene på lyden, kan du klippe fyrstikker. :hug:

Er det bare "valpeuvilje", dvs helt normal valpeoppførsel (det er kjedelig å få klørne klippet, vi prøver å protestere), så hadde jeg rett og slett bare ikke brydd meg om det. Jeg har klippet klør på mange valper, og har fremdeles tilgode å møte noen som liker det. De aller fleste spreller som en makrell. :ahappy:

Tips: vær bestemt, men vennlig - dette MÅ valpen bare finne seg i. Ikke klipp klør når valpen er på sitt mest energiske (den blir gjerne mer energisk i løpet av klippeseansen), klipp når den er sliten, slit den litt ut om du må (søk etter godis kanskje?). Legg den på ryggen i fanget ditt, kos og dull med den, stryk den på magen, ta på potene, gå sakte frem. (Alternativt kan du drite i dullingen og gå rett til klippingen.) Hold fast i poten og klipp en klo. Belønn etter hver klo, eller hvis du har en virkelig rolig og flink valp som ligger i ro og takler å få klørne klippet, belønn etter hver pote. Ros mens du holder på, snakk om hverdagslige ting, eller bare si at "dette må du gjennom, du må bare finne deg i dette" (kanskje hjelper det deg å være rolig hvis du sier noe slikt? det pleier i alle fall å hjelpe meg).

Hvis du har en litt stor hund (fungerer dårlig på valper av små raser), kan du ha den stående på gulvet mellom beina dine. Bruk leggene og klem rundt midjen til hunden så den ikke får stukket av, ta opp en og en pote (som på en hest) og klipp klør. Belønn.

Denne metoden har jeg brukt med stort hell, og minstejenta her nå kommer faktisk og syter og piper for å få klippet klør, hvis jeg står og klipper klørne på den andre hunden! :ahappy: Belønningen er en DentaStix, noe hun digger, og hun har skjønt at kloklipp = DentaStix.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du trenger heller ikke klippe alle klørne på en gang. Ta ei eller to i slengen til å begynne med, så får verken du eller hunden tid til å kave dere opp. Det har hjulpet meg mye i hvert fall.

Det har hjulpet utrolig her og. En av hundene våre er så redd for å klippe klør at hunden får helt angst, det har løst seg med å ta en og en, kanskje når hun sover eller hvis hun tygger på ben eller noe :D Nå går det fint å klippe, så lenge det ikke er under tvang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I tillegg kan du prøve å gjøre det når valpen er søvnig. Enten når han nettopp har lekt/spist, og sovnet, eller nettopp våknet. La henne ligge på fanget og kose og døse, og så klipper du et par klør, ikke mer. Hvis du gjør dette hver dag, så blir det fort en kosestund-rutine på det. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eller la vetrinæren gjøre det for deg^^

Hvorfor det egentlig? Hvorfor ikke legge et godt grunnlag selv, i stedet for å betale mange hundre kroner for at dyrlegen skal gjøre det? Problemet er vel ikke at eieren ikke VET hvordan h*n skal klippe klør, men at valpen misliker det/ikke godtar det. Da er det, mener jeg, best om man trener selv. Så får det ta den tiden det tar, om det så betyr at man får klippet en klo om dagen.. Selv har jeg KUN negative opplevelser med dyrleger og kloklipp; de tar i alle fall ikke hensyn til om hunden misliker det, de tar seg ikke tid til "dilling", mange er redd for å bli bitt, og mange fester på munnbind med en gang, får en medhjelper til å holde, og i verste fall doper de ned hunden (håper virkelig ikke de gjør det med en valp, men de finnes vel..). Ingen god start, spør du meg..

Når det er sagt, er jeg ikke for "dilling" når det gjelder slike ting. Nei, man skal ikke banke hunden likevel, men man skal være vennlig og bestemt - dette SKAL du godta. Har man en sånn holdning, går det som regel helt fint å venne en valp på kloklipp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eller la vetrinæren gjøre det for deg^^

Eh, det hadde blitt dyrt det! Jeg må klippe klørne til valpis hver 14 dag, da hun har kattepoter og ikke sliter det minste selv. Nei, takke meg til trening, trenig og trening mens hun var valp, nå står hun mens jeg klipper, og leeeener seg godt inntil, koser seg skikkelig. (Jeg sitter på kne ved siden av henne, løfter poten og legger den på låret. Akkurat som å rense hover på en hest) Ellers signerer jeg Huldra!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt enig med Huldra over her.

Når valpen bare er 10 uker tenker jeg at det skal godt gjøres at den har blitt traumatisert og tenker på kloklipping som noe farlig. Min erfaring er at alle valper spreller og at kloklipping er en av mange ting den må vende seg til. Hadde det vært min hund hadde jeg brukt mye tid, også utenom kloklipp, til å lære valpen å akseptere at uansett hva jeg har lyst til å gjøre med den er det greit. Ta på poter, holde i bena, "kile" mellom tærene, ha den i fanget, legge den på ryggen mellom bena (hmm, det høres litt merkelig ut, men sånn som en del hunder ligger for å bli kost på magen) ol. Alt dette er ting som vender valpen til å bli håndtert og som har nytte ved senere kloklipp. Vær vennlig, men bestemt. En så ung valp har ingen god grunn til å motsette seg kloklipp og da tenker jeg at det bare er litt myndig trening som trengs. Ikke tvihold og tving valpen til å bli (det traumatiserer), men vær bestemt på at den skal være rolig. Når den ligger i ro får den en eller annen form for ros og gå rolig frem. Litt av gangen.

Ta kanskje bare en labb eller klo av gangen som du klipper, men håndter alle labber og tær hver dag. Det du bestemmer at den skal, det skal den. Min erfaring er at dette er noe man får mye igjen for senere. Hunden min sovner ofte når vi klipper klørene. Bare trening som skal til;)

Og for all del: tenk at kloklipp er null problem. Vi er ofte flinke til å gjøre slike problemer større enn de er. Dill dall er akkurat bare det: dill dall. Ingen hunder trenger å dopes ned ved kloklipp om de blir lært det riktig fra begynnelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg føler jeg har prøvd allt... så nå filer vi neiler i stede.. fungerer kjempe bra. Litt mer jobb men med tiden kan det jo hende jeg kan klippe igjen.. for nå vet han at det ikke er vondt og han lar meg holde på med beina sine... før var han hysterisk..

Jeg gikk også over til å file klørne, hunden er stor og helt umulig å holde i ro til å klippe. Men med litt tid med filing så begynte jeg så smått å gå tilbake til klosaks og da reagerte hun ikke på den lengere! Filen fungerte slik at hun opplevde det som en grei ting å gjøre =)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mange hunder som ikke liker dette... Dina hater å klippe klør og når jeg kommer med klosaksa så prøver hun å forsvinne fra jordas overflate. Jeg har dilla... masse... Den siste tiden har jeg slutta å dilla så mye. Jeg holder henne og klipper. Hun får fortsatt godbit for ca annenhver klo, og så får hun masse ros når vi er ferdig med en labb. Tror dette handler utrolig mye om innstillingen man har selv og. Ikke se for deg at han får panikk. Tenk at dette går fint, og snakk med både han og deg selv mens du klipper. Ikke kjeft og mas, men bare vær fast bestemt på at dere f.eks skal klippe to klør den dagen. Trenger ikke ta alle fire potene på en gang. Hvis du gjør dette daglig, og bare tar klørne på rundgang så vil han venne seg til det. Hvis han er glad i kos kan du kose litt med han og dille litt etterpå som belønning. Kanskje han forbinder kloklipp med godbit og kos etterhvert :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dagen i dag var en kontrast til i går. Foruten en biltur til nærmeste bygdesentrum for å handle var vi bare hjemme. Vi hang utenfor mens naboen var inne og handlet. Ede var mer ufokusert og distrahert av de enkle omgivelsene med få mennesker enn han var på de travle stedene i går. Halvhjertede pliktsitter med beina i alle retninger med mange failed cues. Ingen iver av mestring, unntatt i det nyeste han har lært, som er å snurre en runde og rygge inn mellom beina. Den var han ivrig med. Ellers lett distrahert av de få forstyrrelsene som var. Hadde det ikke vært for HD-frykten hadde jeg benyttet "terrenget" til parkour trening, men jeg er livredd for hoftene hans, så den typen trening påbegynnes ikke før han er et godt stykke inn i puberteten. Håper fortsatt vi klarer utvikle god kroppsbevissthet og motorikk.  Gikk tom for godbiter til sladretrening et par minutter før naboen kom ut igjen, så jeg måtte overlate Ede til ham uten godis. Det ble visst konsert, med klimaks da Ede gjennom vinduet så meg stå i kassen. Han hadde fått panikkanfall da jeg gikk inn, på tross av at han har en kjempegod relasjon til naboen. Gjensynsgleden var 🐾💕 Fikk meg til å tenke på et visdomsord: — Lås bikkja og kona/mannen ned i bagasjerommet på en sedan i noen timer. Se hvem av de to som er glad for å se deg når du åpner igjen 😉 Viktig å huske om en noen gang befinner seg i konflikt med en kjæreste som stiller ultimatum om hunden. Aldri sett et eksemplar av den illojale arten homo sapiens over hunden. Det er uteliggere med hund som er lykkeligere enn ektefeller med fine hus.    Vi gikk en tur på kvelden som resulterte i sandyner inne, selv etter en grundig tørk i gangen. Riesen har ikke den mest funksjonelle og praktiske pelsen å ferdes på bygda med. Suger til seg. De MENGDENE størknet gjørmesand..  Første gang jeg har fått bruke ullrake på ham uten å måtte skjerme meg mot drapsforsøk. Som om han forstod at Coat Prince'n var hjelpsom nå. Ubehagelig, though, og klagde litt, men lot meg, uten en eneste godbit i nærheten. Etterpå ble det et bad. Beste så langt. Kun et par anledninger av lyst til å rygge ut av dusjen, ellers helt kewl med å bli sjamponert og skylt keitete med en hånd mens den andre holdt et steady supply av frosne kjøttboller å slikke på. Selv skjegget og barten fikk jeg sjamponere og skylle mens han klarte gomle uten å få såpe i munnen. Vi er et supert team 👍🏼 Måtte pause for å sjekke med Grok om han kunne komme opp med et like catchy navn på frosne råkjøttboller som "Ice Cream". Vi ble enige om Frostballs som er gøy å si, men det var mange kandidater i mange kombinasjoner av synonymer, derfor fikk Ede chillballs i dusjen, mens jeg fikk frostbites av å holde de.  Han klagde ikke. Var kosete og god og helt rolig ved håndkletørking uten bestikkelser etterpå. Helt utrolig hva et helt måltid av bare frostballs gjør med relasjonen 🥰 ..eller kanskje han var kald og frøs 🥶 og ville varme seg på meg. Også en mulighet. Nå sover han søtt og intetanende om at muttern har bestemt seg for å bare gå byturer på så ren asfalt som mulig de nærmeste dagene. Trenger lære ham å overlate husarbeid til husmor før han kan dra inn så mye sand igjen. Ikke helt enkelt når mopp og kost og kluter i bevegelse er de aller gøyeste lekene han vet om. I likhet med håndklær og klær og sengetøy og muttern og ting som dingler og gjenstander som ligger stille og whatever, så er rengjøringsutstyr også de morsomste bitelekene som finnes.  Plan for i morgen: Leave it med distraksjoner  Bli sittende/liggende/stående med distraksjoner  Hold posisjon urørlig (fordi vi skal opp i ansiktet nær øynene med saks snart  Klippe klør og potepels. Se an humøret hans og kanskje prøve med maskin på potene igjen. ...eller saks. Det blir antagelig saks fordi jeg blir utålmodig på et punkt hvor han bare øker i stress. Potene er precious. Veldig cautious om de.  Klippe kropp og bein med maskin Gå tur på tørr asfalt  Whatever vi får av innfall som passer i øyeblikket  Også, Milepæl: Første virkelige vokterbjeff, 14 uker. Det var alvor. Nabo som har vært bortreist en uke kom gående gjennom porten i mørket. Silhuett med stor bag. Det var reelt alvor for Ede. Dypeste vokterbjeffene lød plutselig fra den lille valpen, og han gikk selvstendig til enden av båndet med høy hale for å ta seg av denne trusselen selv. Reagerte på kontaktlyd fra meg og kom inn igjen, men lot ikke guard down før han var i nærkontakt og gjenkjente ham.  Usikker på om det var rett av meg å la ham selvstendig gå frem til naboen med den attituden der. Rådene fra de som driver med Den Typen Hund er å utøve lederskap ved å be ham bak meg. Jeg tenkte at siden han kjenner naboen skulle han få gå frem selv og oppdage at det ikke var noen trussel, men en bekjent. Jeg vet ikke helt hva fasitsvaret er. Antakelig er det at han går bak når jeg ber ham, men jeg trenger ikke be ham hver gang. Om jeg reelt ber ham bak fordi jeg frykter for noens liv og helse, så tror jeg ikke det vil berolige ham ^^ Om jeg ber ham bak fordi jeg ikke ønsker at han skal hilse ivrig på personen er det et annet scenario. Jeg ser ikke noe galt i å være inkonsekvent på det. 
    • Ok, det var bra. Ja det gir mer mening i land med større smitttepress. 
    • Dette med beskyttelse opp til 12 uker er en gammel greie, og mest utbredt i Utlandet, ja. Jeg ville definitivt unngår samvær med ukjente hunder fram til andre vaksine, men ikke noe særlig mer enn det tror jeg. Kanskje det hadde vært annerledes om jeg hadde bodd i et land med mer smittsomme dyresykdommer.
    • Hehe, ja tida går. Pax ble gammel og grå, og litt døv. Men ung til sinns hele livet   Godt å høre at de gamle bøkene gjelder enda. Har ikke glemt alt, men litt oppfrisking må nok til. Holder meg nok fortsatt på den positive delen av spekteret.  Blir ny rase også denne gangen så det blir spennende   Der bekrefter du inntrykket jeg også har fått av det som rører seg på sosiale medier. Mange selvoppnevnte eksperter og mer eller mindre kvalifiserte "trenere". Typisk at det går i pendler. Men som Simira sier så er det jo mye US/UK innhold. der, i hvert fall på mine feeds. Som sagt så holder jeg meg til det positive.  Men når sant skal sies høres det jo ganske kjent ut som for 10-15 år siden. Nye aktører, samme show 😋 Hørte/leste forresten noe om at valper ikke skal settes ned på gress/tas med ut i verden før de er vaksinerte? Må bæres rundt om de skal miljøtrenes og sosialiseres før 12 uker (og det bør de jo). Det er vel en UK/US greie? Har ikke hørt om slikt her før. Mener ikke hilse på alt som rører seg altså, men gå på bakken må da gå an? 
    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...