Gå til innhold
Hundesonen.no

Da er alt klart, jeg skal ha valp!


Sju

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lagde en tråd for noen måneder siden der jeg ba om råd om hvilken rase jeg burde skaffe meg. Nå har jeg endelig funnet "min" rase - finsk lapphund. Jeg var på besøk hos et kull valper på Plymspireas kennel i Sverige i går, og nå er det klart! 6. desember skal jeg hente gutten min hjem! Valpene er bare tre uker gamle ennå, og jeg får ikke vite hvilken valp som blir min før til neste uke, men jeg gleder meg enormt!

Og så antar jeg det er normalt å få "valpenerver"... Det er over 5 år siden jeg holdt på med valp sist (golden retrieveren Odin som nå bor hos min mor i Årjäng i Sverige) og jeg merker at selv om jeg vet at dette skal gå bra og selv om det er 7 uker til jeg skal hente ham, så er jeg kjempenervøs! "Morsinstinktet" kicker nok inn så snart valpen er i hus, men likevel... :lol:

Hva må jeg huske på å ha før jeg henter valpen? Teppe/seng/sengeplass, mat- og vannskål, mat, halsbånd/kobbel, bajsposer og en tyggeleke eller tre sier seg vel mer eller mindre selv, men er det noe annet jeg bør huske på? Det er jo ikke alt jeg trenger før valpen er i hus, noe kan jeg vel vente en uke eller en måned eller noe med å kjøpe?

Så er det trening. Jeg tar meg noe fri fra skolen i kombinasjon med juleferien, så jeg får altså en måned sammen med valpen før jeg begynner på skolen igjen etter nyttår. Derfor er det viktigst for meg å lære ham å være alene hjemme, og å venne ham av med å gjøre fra seg innendørs. Så er visst finske lapphunder ganske boffete av seg også, og det vil jeg jo ikke ha noe av, aller minst når vi ikke er hjemme sammen med ham. Jeg vil ikke begynne samme dagen valpen kommer til nytt hjem, selvfølgelig, men jeg vil heller ikke tilbake til skolen før jeg er sikker på at han greier det, så det er best med slikt som funker så fort som mulig uten at jeg stresser det nye familimedlemmet :) Noen råd og tips?

Nå har jeg jo lest bøker og snoka litt rundt her inne, selvfølgelig, men jo flere muligheter jeg har, jo bedre ;)

Nei, huff, det er så mye jeg lurer på og vil finne ut av, jeg får spe på litt i denne tråden etterhvert. Herlighet så spent jeg er!

*danser litt rundt*

  • Svar 124
  • Created
  • Siste svar
Skrevet
Jeg lagde en tråd for noen måneder siden der jeg ba om råd om hvilken rase jeg burde skaffe meg. Nå har jeg endelig funnet "min" rase - finsk lapphund. Jeg var på besøk hos et kull valper på Plymspireas kennel i Sverige i går, og nå er det klart! 6. desember skal jeg hente gutten min hjem! Valpene er bare tre uker gamle ennå, og jeg får ikke vite hvilken valp som blir min før til neste uke, men jeg gleder meg enormt!

Vil bare si:

Så hyggelig med flere lapphundeiere her inne :lol: Herlige hunder ! :)

Skrevet

Vil bare ønske deg lykke til! Vi kjøpte vår Lapske Vallhund i Sverige i sommer :lol:

Skrevet

Tusen takk :lol: Ja, de er helt fantastiske hunder. Jeg hadde aldri møtt en før i går, men det skulle ikke mange timene til sammen med de hundene før jeg var 110% overbevist om at jeg hadde valgt riktig :)

Skrevet

Gratulerer :lol: Det blir spennende å følge med på. Håper vi får se bilder!

Ser du bor på Lørenskog. Det gjør vi og :) Måtte jo nevne det.

Skrevet

Alt lovt flere andre forum og nettsider bildespam frem mot henting (og etter, selvsagt!), så bilder blir det nok ikke få av. Lidenskapelig hobbyfotograf er jeg jo også...

Tøft! Nå er jo ikke akkurat Lørenskog verdens navle, men er bedre en Blystadlia, der jeg bodde før *host* mener nå jeg...

... men nå er jeg helt off topic, beklager (må man beklage i egen tråd også?)

Jeg vet jo hvilken valp som blir min nå til uka, så blir nok bilder allerede da :lol:

Skrevet
Jeg lagde en tråd for noen måneder siden der jeg ba om råd om hvilken rase jeg burde skaffe meg. Nå har jeg endelig funnet "min" rase - finsk lapphund. Jeg var på besøk hos et kull valper på Plymspireas kennel i Sverige i går, og nå er det klart! 6. desember skal jeg hente gutten min hjem! Valpene er bare tre uker gamle ennå, og jeg får ikke vite hvilken valp som blir min før til neste uke, men jeg gleder meg enormt!

Og så antar jeg det er normalt å få "valpenerver"... Det er over 5 år siden jeg holdt på med valp sist (golden retrieveren Odin som nå bor hos min mor i Årjäng i Sverige) og jeg merker at selv om jeg vet at dette skal gå bra og selv om det er 7 uker til jeg skal hente ham, så er jeg kjempenervøs! "Morsinstinktet" kicker nok inn så snart valpen er i hus, men likevel... ;)

Hva må jeg huske på å ha før jeg henter valpen? Teppe/seng/sengeplass, mat- og vannskål, mat, halsbånd/kobbel, bajsposer og en tyggeleke eller tre sier seg vel mer eller mindre selv, men er det noe annet jeg bør huske på? Det er jo ikke alt jeg trenger før valpen er i hus, noe kan jeg vel vente en uke eller en måned eller noe med å kjøpe?

Så er det trening. Jeg tar meg noe fri fra skolen i kombinasjon med juleferien, så jeg får altså en måned sammen med valpen før jeg begynner på skolen igjen etter nyttår. Derfor er det viktigst for meg å lære ham å være alene hjemme, og å venne ham av med å gjøre fra seg innendørs. Så er visst finske lapphunder ganske boffete av seg også, og det vil jeg jo ikke ha noe av, aller minst når vi ikke er hjemme sammen med ham. Jeg vil ikke begynne samme dagen valpen kommer til nytt hjem, selvfølgelig, men jeg vil heller ikke tilbake til skolen før jeg er sikker på at han greier det, så det er best med slikt som funker så fort som mulig uten at jeg stresser det nye familimedlemmet ;) Noen råd og tips?

Nå har jeg jo lest bøker og snoka litt rundt her inne, selvfølgelig, men jo flere muligheter jeg har, jo bedre :P

Nei, huff, det er så mye jeg lurer på og vil finne ut av, jeg får spe på litt i denne tråden etterhvert. Herlighet så spent jeg er!

*danser litt rundt*

Så spennende! Koslig med enda en pelsdott her! Vi begynner å bli mange^^

En gratulasjon er vel også på sin plass :P Gleder meg til bilder!

Du har skrevet opp de nødvendigste tingene. Haha, kan skrive under på at finske lapphunder er flinke til å boffe^^

Men det er ingen problem! Jenten min boffer kun viss andre hunder er i nærheten, ikke ofte, men på dem som hun føler seg truet av. Hun boffer på noen lyder. Men jeg kan langt ifra si det er et problem med boffingen! For det er så sjeldent, vertfall med mi jente. Jeg sier bestemt Nei, når hun begynner å boffe, og roser henne når hun gir seg.

Vel, nå er jeg spent jeg også :P

Skrevet

Grattis med valg av en utrolig flott rase! Vet du hvilken av de du skal ha enda?

Nå begynner det virkelig å bli en del av rasen gitt! ;) Supert, masse lykke til med valp.

Skrevet

Vet ikke hvilken jeg skal ha ennå, nei, siden jeg er den tredje til å velge. Oppdretter sa at de andre skal ha valgt seg sin til tirsdag eller noe, så på onsdag kan jeg få velge hvilken av de to siste som skal hjem til meg ;)

Er det forresten noen som har noen tøffe navneforslag til en viltfarget lappisgutt? ^^ Jeg har tenkt mye på navnet Mumrik, og jeg liker det, men blir stadig fortalt at det er da et veldig sært navn... =/

Skrevet

hm.. Mumrik er litt spesiellt etter min smak, men vær sin smak og det er jo du som skal bruke det ikke jeg ;) Snusmumriken liksom?? :P Er det noen spesielle bokstaver er typer navn du liker? som gjør det litt lettere å foreslå navn?? :P

Her er forresten en av halvbrødrene til din nye valp. Pappa Staalon Davy er jo brun men avler innmari mye viltfarget/grå hunder ;)

Skrevet

Liker jo godt bokstavene M og N (og V, men er vanskelig å finne fine navn på V, syns jeg...), og så liker jeg navn med litt personlig betydning (mummitrollbøkene har jo vært favoritter i familien min siden før jeg ble født, og vil nok alltid ha en viktig plass hos meg, derfor Mumrik...), som for eksempel navn eller variasjoner av navn fra bøker eller filmer som betyr mye for meg, eller mytologi, som alltid har vært et stort interesse emne hos meg =) Så liker jeg litt sære navn da (selv om jeg syns min søsters forslag om å kalle ham Lompa kanskje blei litt vel... ja...)!

(nydelig hund! ^^)

Skrevet

Hvis ikke så har jeg sett litt på finske navn i dag, som jo kan være noe å tenke på ;) Maiko, Heikki, Kaapo og Aapo syns jeg er fine navn, men syns jeg bør finne betydningen av dem først... Er ikke så sikker på Heikki, for det betyr "hersker av hjemmet" XD Nå vet jo ikke hunden det da, så er nok trygt likevel. Og det er vel Heikki og Maiko jeg liker best...

Skrevet

Kaapo er kult synes jeg :P Men liker også Maiko (nesten marco)

Noen forslag:

- Varri

- Mika

- Miekkhi (uttales Mjekki)

- Micki

- Karo

- Kaino

- Vaito/Vaino

- Nicko

- Niivak

- Miiko

- Mahti

- Murri

Alle navnene blir brukt i Finland ;)

Gleder meg til å se masse bilder av lille gutten! ;)

Skrevet

Oiiiiii, så spennende!

Valpenerver, hehehe... Det trur jeg så gjerne. Skjønner deg godt. Lykke til med den lille, og kos deg masse. Får vel se noen bilder etterhvert håper jeg. ;)

Skrevet

Miekkhi var jo kjempetøft navn da (spesielle navn med masse bokstaver og som få vet hvordan man uttaler = favorittnavn hos Vanja (det er meg, forresten, tror ikke jeg har skrevet det noe sted...)! Så begynner Heikki virkelig også å høres bar ut i mine ører, så vi får se =3 Er fortsatt over en måned til!

Bilder blir det så snart jeg får valgt valpen min... Noe som blir i løpet av uke og jeg gleder meg sliiiik! ;)

...

nei, jeg slenger med et lite bilde jeg, bare for det at det er så herlig:

H3_3V_red3.jpg

Han er for tiden bare kalt for Hane 3, stakkars, men så snart det er klart hvem som får hvilken valp blir det bestemt kennelnavn også! :P Her er han 3 uker gammel, dagen etter at jeg var på besøk ;)

Skrevet

Kjempe nydelig! Blir nok ganske mørk senere vil jeg tro ;) Heikki er også kjempe fint synes jeg, Heike & Heiko også ;) Masse navn som er masse bokstaver osv i Finland, doble o-er, i-er osv :P

Skrevet

Grattis med valg av valp! Navn er ikke enkelt, men synes det har kommet mange fine forslag i denne tråden ;)

Skrevet

Kommet masse fine forslag ja, blir nok ikke lettere å velge av den grunn ;) Men det gjør meg ingenting! :P

Så til noe litt annet og alvorlig etc... Jeg leiter ræva av meg etter jobber om dagen, men enten finner jeg ikke jobber eller så er de alt tatt også videre... Faren min har veldig dårlig med penger om dagen og tror ikke det kommer til å bli noe bedre før til sommern eller så...

Derfor har han sagt nei til valpekurs, iallefall inntil videre. Jeg har bestemt meg for at jeg skal på kurs og vil derfor spare pengene selv, men med 1000 kroner i måneden til både busskort og lunsjpenger blir det ikke mye igjen å spare... Faren min har alt hjulpet meg så mye med penger til kjøp av valp og vil også hjelpe meg med å kjøpe nødvendig utstyr, så jeg føler ikke at jeg kan forlange noe som helst fra ham!

Tre spørsmål:

- Hvor viktig er valpekurs? Jeg anser det som ganske viktig, selv om jeg var på kurs 10 onsdager på rad da vi hadde valp for 5 år siden husker jeg ikke alt, men er det kjempeviktig for at valpen skal ha det bra, eller kan jeg kompansere for tapt kurs ved å sosialisere ham med for eksempel venners hunder og hunder i nabolaget og trene ham selv ved å ta ham med steder og lese litt i bøker og på nett?

- I gjennomsnitt, hvor mye koster et bra valpekurs?

- Hvor gammel bør valpen være før man drar på kurs? Når er han for gammel?

;)

Skrevet

Gikk ikkje på valpekurs med min hund, og vi har i grunnen ikkje gjort det med noen av hundene (berner sennen og schäfermix) vi har hatt/har. Og alle har blitt greie og snille hunder, og sosiale mot andre hunder. Så selv om valpekurs blir sett på som viktig, kan du nok klare deg uten. Du spør om alder, og mener at i min klubb er valpekurs for valper mellom 3 og seks mnd.

Kanskje du har en hundeklubb i nærheten som arrangerer hundetreff?

Skrevet

Finsk Lapphund er jo en relativt grei rase, så jeg tviler på at du ødelegger den helt om du ikke drar på valpekurs. Min Labrador har ikke vært på ett eneste kurs, men vi har da klart oss godt på logikk og egne læringsstrategier. ;)

Hundetreff er vel så bra, da lærer den det ene den ikke kan lære hos deg; å oppføre seg blandt andre hunder og bruke hundespråk. Koster vel drøye 1000-2000 kr for ett valpekurs i varierende kvalitet og lengde.

Og du kan vel dra på kurs fra 10 uker til 8-9 mnd ;)

Skrevet

Jeg vil ikke si at valpekurs er en nødvendighet, så lenge du kan sosialisere valpen med mange forskjellige snille hunder i alle aldre og størrelser. Jeg gikk valpekurs mest for sosialiseringen, men også for at hun skal lære seg å trene rundt andre hunder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...