Gå til innhold
Hundesonen.no

Labrador retriever


Ingvild
 Share

Recommended Posts

Ja kjenner godt til historien, er dog ikke med på dette med stoppeklokke som du alltid messer om.

Det er ingen som har bruk for en hund som springer for fort, verken ved sjøfugljakt på svaberget i Vestfold eller på godsjakt i England. Det er ikke det som ligger til grunn for jakthund avlen. Field trials har utviklet seg noe de siste 50 år, men konseptet har alltid vært det samme. Man får ansvisning fra dommer om hvilken fugl du skal ha inn, hunden skal hente rett fugl og ikke flushe noe fugl på veien som kan ødelegge for resten av jakta (les: hunder som bare springer for fort). De skal søke av anvist område, lite eller stort, og ellers gå fot, holde kjeft og sitte stille når de får beskjed. JA det finnes utspring, folk som skal lage en såkalt "sportslabrador" som kan brukes til alt, som veier 15 kg og holder fløytekonsert fra den våkner om morgenen. Ingen jegere prøver å få frem denne typen, det er ikke-jegere som driver med slikt :)

Idealet mitt ligger også noenlunde midt i mellom de du har postet, en vennlig, sterk og godt bygd labrador med egenskapene i behold. Ingen av de ekstreme variantene er spesielt pene eller rasetypiske.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 215
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det ble ingen Dåra, men det ble Rutta Hun er 4 mnder og super kuuul

Hvis du insisterer, så Må slenge med noen valpebilder også, selv om det er leeenge siden.

Klart vi kan legge ut noen labradorbilder! *dele opp*

Posted Images

@charlotte

Utviklingen av field-trails er godt dokumentert i gamle bøker, hvis du noen gang er i England så anbefaler jeg deg å dra på et større bibliotek for å lese mer om det. Bruk av stoppeklokke var det i mange år, og det var også i denne perioden at avlen begynte å skille seg markant. I tillegg så er det heller ingen hemmelighet at det er mye lettere å avle på hunder når man bare har noen få faktorer å ta hensyn til (bare eksteriør kontra bare jaktegenskaper). Det å skape en godt konstruert labrador med alle sine rasetypiske egenskaper samtidig som man tar hensyn til bruksegenskapene er en veldig vanskelig og møysommelig jobb som veldig få makter og ikke minst får til.

Edit; Og nei, konseptet har ikke alltid vært det samme, selv om det er nokså naturlig i dag. Jeg mener oppriktig at konkurranseaspektet ved hundehold er skadelig, man hadde vært mye mer tjent med en slags beskriverfunksjon fremfor jakten etter titler. Griper hunden godt? Går den frivillig i vann? Sitter til gitt signal? Lar seg avstandsdirigere? Markerer godt? Flott, hunden er en god retriever, det holder. Det samme gjelder utstilling, det er ikke ekstremene man ønsker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du ber stadig folk om å lese litt historie, som sagt kjenner jeg til dette som labrador entusiast. Og jeg har ikke behov for å være på bibliotek i England og lese om field trials når jeg har kvalifisert hund til å oppleve det hands on. Vi får ikke gjort noe med at de brukte stoppeklokke på noen prøver for 60 år siden, men vi kan engasjere oss i hvordan hundene våre blir avprøvet i 2014. Jeg mener som vanlig det stikk motsatte av deg, at hunder som er avlet frem for et spesifikt formål skal avprøves for å opprettholde standarden på rasen og jeg synes avprøvingen har utvilket seg til det bedre i Norge (som fortsatt henger igjen når det gjelder å fokusere på å avprøve hunden under praktisk jakt)

Tror ikke at akkudering på hvert minste innlegg som kommer inn her gir noen god tone for de som kommer inn og vil lese om rasen. V ier uenige, men det trenger ikke gå utover andre. Da er det bedre at vi oppretter en fast labrador diskusjon på debattkjelleren ;)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes dette er et flott sted å diskutere dette på, vi diskuterer jo rasen i sin helhet og alt som har med den å gjøre og jeg vil tro at også nye labradoreiere kan dra nytte av dette, det er jo en veldig viktig diskusjon. Når alt kommer til alt så tror jeg ikke vi to er så uenige om type, men jeg mener da selv at jeg har erfaring nok til å uttale meg. I gjennom årenes løp har familien min stilt 5 hanner til prøver, det er kun de to siste som ikke har fått prøvd seg og det er utelukkende fordi jeg personlig ikke gidder og har mistet all lyst. Jeg glemmer aldri den dommeren som åpenlyst stod og ristet på hodet da en "ful" og vanlig labrador måtte markere (urin) etter å ha hatt 5 tisper foran seg, for en komplett udugelig hund. Det er riktignok endel år siden, kanskje det har kommet mer kunnskap og folkeskikk til bordet siden den gang.

Hvis man har som mål å bevare en standard så fungerer det ikke med konkurranser - konkurranser skaper ekstremer og de vil vi IKKE ha, verken den ene eller den andre veien. Jeg har mye mer tro på en slags beskrivelse av retrieveregenskapene - sammenlign det gjerne med mentalbeskrivelser hvor man også kan få nøyaktige beskrivelser av hvordan hunden var i det aktuelle momentet. Dette kunne også vært et stort verktøy i avl.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Å linke fra IE/win8.1 er ikke helt sømnløst, håper den funker :-) En artikkel om den berømte maleren Maud Earl som malte blant annet en hel del labradorer tidlig 1900 tallet, inkludert malerier og litt historie bak hundene.

https://www.facebook.com/download/544238332378118/Anki%203.pdf

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å linke fra IE/win8.1 er ikke helt sømnløst, håper den funker :-) En artikkel om den berømte maleren Maud Earl som malte blant annet en hel del labradorer tidlig 1900 tallet, inkludert malerier og litt historie bak hundene.

https://www.facebook.com/download/544238332378118/Anki%203.pdf

"Finner ikke siden" :( Er det en spesiell side man finner det på? Så jeg kan søke meg frem til selv på FB? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...