Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

BOXER - rasen i mitt hjertet :

Boxer (FCI #144) er en molosser med røtter i Tyskland, som også regnes som rasens hjemland. Den ble vist for første gang på en utstilling i München i 1895.

Boxer er en utmerket brukshund og familiehund. Den har gode egenskaper som alt fra vakthund og politihund, til trekkhund og kløvhund. Rasen er dessuten ypperlig egnet til en rekke former for hundesport, i tillegg til å være en relativt populær utstillingshund.

Lynne og væremåte

Boxeren regnes som en oppmerksom, energisk, impulsiv og meget selvsikker hund. Den skal være rolig, velbalansert og selskapelig. Som rase knytter den sterke bånd til familien og er svært lojal og trofast. Den kan være litt misktenksom ovenfor fremmede. Den trenger en tydelig leder og tidlig dressuer, herunder også mye mosjon og mange oppgaver for å trives maksimalt.

Pelsen er tett, kort, stiv og glatt tilliggende og glinsende. Fargen er såkalt fawn (brun med rødkjær) i nyanser fra lys bru til mahognyrød eller helst gulrød. Tigring og sort ansiktsmaske er vanlig og tillatt. Likeledes er det tillatt med innslag av hvite markeringer. Valper med hvit grunnfarge er vanlig i alle kull, men ikke verken ønskelig eller tillatt. Slike hunder har det fram til nå vært vanlig å avlive, men fokus på dyrevelferd gjennom de senere årene har ført til at stadig flere hvite boxere får leve opp.

Hannhundene blir normalt ca. 57–64 cm i skulderhøyde og veier gjerne omkring 27–32 kg. Tispene blir normalt ca. 53–60 cm i skulderhøyde og veier gjerne omkring 23–27 kg.

post-990-1168080760_thumb.jpg

  • 2 years later...
Skrevet

så søte boxere:D

har hørt at de generelt går veldig bra sammen med barn, er det sant?

elsker boxere, og er omtrent helt sikker på at jeg vil ha boxer når jeg flytter ut...

hvor mye pleier prisen å ligge på?

  • 8 months later...
  • 3 months later...
Skrevet

Synst å huske at Boxeren har litt små forskjeller i kroppstypen i forskjellige verdensdeler/land. Husker så smått en side som viste de forskjellige kroppstypene, den europeeiske, den storbritanske og den amerikanske om jeg husker riktig. Noen som har link til denne eller lignende sider? Hadde vært intresangt og sett.

Virkelig en utrolig hærlig rase! Heldig dere som bor med en slik en :lol:

  • 6 months later...
  • 10 months later...
Skrevet

Brukslinjene har en tendens til å være litt kraftigere enn rene utstillingslinjer, men det kan jo også skyldes at de brukes mye, og dermed bygger mye muskulatur...

Hannhunden min er under max skulderhøyde, men veier nesten 45 kg, og da er han helt "skrapet" - dvs ikke noe ekstra over ribbeina...

DSC_6232.jpg

DSC_1752.jpg

Skrevet

Mener at 45 kg blir for mye, da jeg bruker min til IPO. Det blir veldig store belastninger når de er så tunge.

Jeg bruker også min til IPO, og skulle gjerne hatt ham 10 kg lettere, men da er han nok nær døden...

Når det er sagt, så bærer han tyngden sin godt; han har god beinstamme og mye muskulatur til å bære seg... Tror det er figuranten som sliter mest med tyngden hans :D

Skrevet

Nå skal jeg ikke uttale meg om TS sin boxer, men generelt så vil en så tung boxer miste det de skal ha av eleganse. Det er det som i mine øyne gjør boxeren så unik. Den skal ha muskler som syns, den skal ose kraft. Men samtidig skal den ha en viss eleganse. Boxeren skal ikke se ut som en mastiff på noe vis. Over3 ilo vil boxeren vanligvis enten være for høy eller alt for kraftig.

Skrevet

Nå skal jeg ikke uttale meg om TS sin boxer, men generelt så vil en så tung boxer miste det de skal ha av eleganse. Det er det som i mine øyne gjør boxeren så unik. Den skal ha muskler som syns, den skal ose kraft. Men samtidig skal den ha en viss eleganse. Boxeren skal ikke se ut som en mastiff på noe vis. Over3 ilo vil boxeren vanligvis enten være for høy eller alt for kraftig.

Min utheving (er ikke TS, men regner med at det var meg du henviste til)... Ja, han er kraftig (og godt trent), men han har allikevel boxerens styrke og eleganse:

052-1.jpg

Og foreløpig har han gjort det veldig bra på de få utstillingene han har vært på, så dommerne mener tydeligvis at han er rasetypisk nok (Cert og BIR på første utstilling i Åpen Unghundklasse, HP som junior)

Endel av de hundene jeg har sett på utstilling, har vært veldig "løse" i leddene, det er ikke min...og han har ingen problemer med å forsere 1 meter høye hinder med 1 kg apport, eller møne...

Skrevet

Jeg ser jeg hadde en skrivefeil i innlegget mitt. Skulle stå "over 35 kilo". Jeg mente ikke å henvise til noen hund spesielt, men mer at med så høy vekt vil de fleste boxere miste elegansen sin.

Selvsagt vil det være ulike meninger om dette.

Standarden sier at hanhundene skal ha en maks høyde på 63 cm. Om vekta sier den at den skal være over 30 kilo. Det er en tendens til en del altfor store hanhunder og det skal man etter min mening være forsiktig med i avl.

Om helhetsintrykket står det:

"Middels stor, korthåret, kraftig med kort, kvadratisk kroppsbygning

og kraftig benstamme. Tørr, meget velutviklet

muskulatur som sees plastisk under huden. Livlige, kraftfulle

og elegante bevegelser. Skal verken være klumpet eller tung,

heller ikke luftig og lett."

Jeg mener dette ikke kan harmonere med boxere som er langt tyngre og høyere enn standarden.

Men igjen, jeg kommenterer helt generelt og har ikke uttalt meg om din hund Trulte70.

Skrevet

Enig Kristin, eleganse er viktig. Ser det samme på dobber også, noen er digre beist som minner mer om en rottweiler. Som nevnt er det ikke alltid like bra med tanke på belastning i arbeid. Boxerer vil lett se ut som andre mastiff/bulle raser hvis de blir for kraftige. Det skal liksom ikke være tvil om at det er en boxer :D

(snakker på generellt grunnlag nå)

Skrevet

Jeg ser jeg hadde en skrivefeil i innlegget mitt. Skulle stå "over 35 kilo". Jeg mente ikke å henvise til noen hund spesielt, men mer at med så høy vekt vil de fleste boxere miste elegansen sin.

Selvsagt vil det være ulike meninger om dette.

Standarden sier at hanhundene skal ha en maks høyde på 63 cm. Om vekta sier den at den skal være over 30 kilo. Det er en tendens til en del altfor store hanhunder og det skal man etter min mening være forsiktig med i avl.

Om helhetsintrykket står det:

"Middels stor, korthåret, kraftig med kort, kvadratisk kroppsbygning

og kraftig benstamme. Tørr, meget velutviklet

muskulatur som sees plastisk under huden. Livlige, kraftfulle

og elegante bevegelser. Skal verken være klumpet eller tung,

heller ikke luftig og lett."

Jeg mener dette ikke kan harmonere med boxere som er langt tyngre og høyere enn standarden.

Men igjen, jeg kommenterer helt generelt og har ikke uttalt meg om din hund Trulte70.

Jeg er helt enig at boxerne ikke bør bli for store, og som sagt hadde jeg ikke vært lei meg om min var 10 kg lettere...men størrelsen må sees i sammenheng med resten; han er mellom 61,5 og 62 cm høy (ikke lett å måle 45 kg pur glede) og fikk følgende kritikk på siste utstilling: 1.konk, CK, CERT, BHK og BIR Kvalitet: Excellent

Cor.type, cor. overall prop. Lovely head, cor.topline, deep chest, quite well ang. front & rear, but shoulderplacement could be better. Moves freely, drives well, nice cout, well presented, nice temperament.

Så de MÅ ikke være uproposjonerte selv om de er kraftige...

Eneste restriksjonen jeg har oppdaget på ham i trening til nå, er varmen - han liker seg ikke når det blir for varmt..ellers har han "alt"; styrke, spenst, fart og en fantastisk treningsvilje!

Når det er sagt, så venter jeg på ny hannvalp nå, og den må gjerne være en litt lettere type ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...