Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

BOXER - rasen i mitt hjertet :

Boxer (FCI #144) er en molosser med røtter i Tyskland, som også regnes som rasens hjemland. Den ble vist for første gang på en utstilling i München i 1895.

Boxer er en utmerket brukshund og familiehund. Den har gode egenskaper som alt fra vakthund og politihund, til trekkhund og kløvhund. Rasen er dessuten ypperlig egnet til en rekke former for hundesport, i tillegg til å være en relativt populær utstillingshund.

Lynne og væremåte

Boxeren regnes som en oppmerksom, energisk, impulsiv og meget selvsikker hund. Den skal være rolig, velbalansert og selskapelig. Som rase knytter den sterke bånd til familien og er svært lojal og trofast. Den kan være litt misktenksom ovenfor fremmede. Den trenger en tydelig leder og tidlig dressuer, herunder også mye mosjon og mange oppgaver for å trives maksimalt.

Pelsen er tett, kort, stiv og glatt tilliggende og glinsende. Fargen er såkalt fawn (brun med rødkjær) i nyanser fra lys bru til mahognyrød eller helst gulrød. Tigring og sort ansiktsmaske er vanlig og tillatt. Likeledes er det tillatt med innslag av hvite markeringer. Valper med hvit grunnfarge er vanlig i alle kull, men ikke verken ønskelig eller tillatt. Slike hunder har det fram til nå vært vanlig å avlive, men fokus på dyrevelferd gjennom de senere årene har ført til at stadig flere hvite boxere får leve opp.

Hannhundene blir normalt ca. 57–64 cm i skulderhøyde og veier gjerne omkring 27–32 kg. Tispene blir normalt ca. 53–60 cm i skulderhøyde og veier gjerne omkring 23–27 kg.

post-990-1168080760_thumb.jpg

  • 2 years later...
Skrevet

så søte boxere:D

har hørt at de generelt går veldig bra sammen med barn, er det sant?

elsker boxere, og er omtrent helt sikker på at jeg vil ha boxer når jeg flytter ut...

hvor mye pleier prisen å ligge på?

  • 8 months later...
  • 3 months later...
Skrevet

Synst å huske at Boxeren har litt små forskjeller i kroppstypen i forskjellige verdensdeler/land. Husker så smått en side som viste de forskjellige kroppstypene, den europeeiske, den storbritanske og den amerikanske om jeg husker riktig. Noen som har link til denne eller lignende sider? Hadde vært intresangt og sett.

Virkelig en utrolig hærlig rase! Heldig dere som bor med en slik en :lol:

  • 6 months later...
  • 10 months later...
Skrevet

Brukslinjene har en tendens til å være litt kraftigere enn rene utstillingslinjer, men det kan jo også skyldes at de brukes mye, og dermed bygger mye muskulatur...

Hannhunden min er under max skulderhøyde, men veier nesten 45 kg, og da er han helt "skrapet" - dvs ikke noe ekstra over ribbeina...

DSC_6232.jpg

DSC_1752.jpg

Skrevet

Mener at 45 kg blir for mye, da jeg bruker min til IPO. Det blir veldig store belastninger når de er så tunge.

Jeg bruker også min til IPO, og skulle gjerne hatt ham 10 kg lettere, men da er han nok nær døden...

Når det er sagt, så bærer han tyngden sin godt; han har god beinstamme og mye muskulatur til å bære seg... Tror det er figuranten som sliter mest med tyngden hans :D

Skrevet

Nå skal jeg ikke uttale meg om TS sin boxer, men generelt så vil en så tung boxer miste det de skal ha av eleganse. Det er det som i mine øyne gjør boxeren så unik. Den skal ha muskler som syns, den skal ose kraft. Men samtidig skal den ha en viss eleganse. Boxeren skal ikke se ut som en mastiff på noe vis. Over3 ilo vil boxeren vanligvis enten være for høy eller alt for kraftig.

Skrevet

Nå skal jeg ikke uttale meg om TS sin boxer, men generelt så vil en så tung boxer miste det de skal ha av eleganse. Det er det som i mine øyne gjør boxeren så unik. Den skal ha muskler som syns, den skal ose kraft. Men samtidig skal den ha en viss eleganse. Boxeren skal ikke se ut som en mastiff på noe vis. Over3 ilo vil boxeren vanligvis enten være for høy eller alt for kraftig.

Min utheving (er ikke TS, men regner med at det var meg du henviste til)... Ja, han er kraftig (og godt trent), men han har allikevel boxerens styrke og eleganse:

052-1.jpg

Og foreløpig har han gjort det veldig bra på de få utstillingene han har vært på, så dommerne mener tydeligvis at han er rasetypisk nok (Cert og BIR på første utstilling i Åpen Unghundklasse, HP som junior)

Endel av de hundene jeg har sett på utstilling, har vært veldig "løse" i leddene, det er ikke min...og han har ingen problemer med å forsere 1 meter høye hinder med 1 kg apport, eller møne...

Skrevet

Jeg ser jeg hadde en skrivefeil i innlegget mitt. Skulle stå "over 35 kilo". Jeg mente ikke å henvise til noen hund spesielt, men mer at med så høy vekt vil de fleste boxere miste elegansen sin.

Selvsagt vil det være ulike meninger om dette.

Standarden sier at hanhundene skal ha en maks høyde på 63 cm. Om vekta sier den at den skal være over 30 kilo. Det er en tendens til en del altfor store hanhunder og det skal man etter min mening være forsiktig med i avl.

Om helhetsintrykket står det:

"Middels stor, korthåret, kraftig med kort, kvadratisk kroppsbygning

og kraftig benstamme. Tørr, meget velutviklet

muskulatur som sees plastisk under huden. Livlige, kraftfulle

og elegante bevegelser. Skal verken være klumpet eller tung,

heller ikke luftig og lett."

Jeg mener dette ikke kan harmonere med boxere som er langt tyngre og høyere enn standarden.

Men igjen, jeg kommenterer helt generelt og har ikke uttalt meg om din hund Trulte70.

Skrevet

Enig Kristin, eleganse er viktig. Ser det samme på dobber også, noen er digre beist som minner mer om en rottweiler. Som nevnt er det ikke alltid like bra med tanke på belastning i arbeid. Boxerer vil lett se ut som andre mastiff/bulle raser hvis de blir for kraftige. Det skal liksom ikke være tvil om at det er en boxer :D

(snakker på generellt grunnlag nå)

Skrevet

Jeg ser jeg hadde en skrivefeil i innlegget mitt. Skulle stå "over 35 kilo". Jeg mente ikke å henvise til noen hund spesielt, men mer at med så høy vekt vil de fleste boxere miste elegansen sin.

Selvsagt vil det være ulike meninger om dette.

Standarden sier at hanhundene skal ha en maks høyde på 63 cm. Om vekta sier den at den skal være over 30 kilo. Det er en tendens til en del altfor store hanhunder og det skal man etter min mening være forsiktig med i avl.

Om helhetsintrykket står det:

"Middels stor, korthåret, kraftig med kort, kvadratisk kroppsbygning

og kraftig benstamme. Tørr, meget velutviklet

muskulatur som sees plastisk under huden. Livlige, kraftfulle

og elegante bevegelser. Skal verken være klumpet eller tung,

heller ikke luftig og lett."

Jeg mener dette ikke kan harmonere med boxere som er langt tyngre og høyere enn standarden.

Men igjen, jeg kommenterer helt generelt og har ikke uttalt meg om din hund Trulte70.

Jeg er helt enig at boxerne ikke bør bli for store, og som sagt hadde jeg ikke vært lei meg om min var 10 kg lettere...men størrelsen må sees i sammenheng med resten; han er mellom 61,5 og 62 cm høy (ikke lett å måle 45 kg pur glede) og fikk følgende kritikk på siste utstilling: 1.konk, CK, CERT, BHK og BIR Kvalitet: Excellent

Cor.type, cor. overall prop. Lovely head, cor.topline, deep chest, quite well ang. front & rear, but shoulderplacement could be better. Moves freely, drives well, nice cout, well presented, nice temperament.

Så de MÅ ikke være uproposjonerte selv om de er kraftige...

Eneste restriksjonen jeg har oppdaget på ham i trening til nå, er varmen - han liker seg ikke når det blir for varmt..ellers har han "alt"; styrke, spenst, fart og en fantastisk treningsvilje!

Når det er sagt, så venter jeg på ny hannvalp nå, og den må gjerne være en litt lettere type ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...