Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor ofte tisser voksne hunder?


Sirup

Recommended Posts

Skrevet

Dette finnes det da ikke noe fasitsvar på :)

Det kommer an på størrelse/væskeinntek oa, akuratt som hos oss mennesker. Mine Basenjier kan (i følge dem selv, ikke i følge meg) klare seg fint med en tissetur i døgnet på de værste vinterdagene med snøstorm/kulde. Nå i det fine sommerværet har de en vesentlig mindre blære ;)

Sånn gjennomsnittlig får de vel 3-4 lufterurer på dag, der de ofte tisser mer enn en gang pr.tur.

Skrevet

Buster er hannhund og ganske så sær........

Han tisser 2-3 ganger/turer (såklart tisser han 100ganger pr tur...)

Og prøver jeg (som i dag også, å få ham med på tur før klokken 12, så ligger han demonstrativt pal, det er ALT for tidlig...

Han kan holde seg fra siste tur om kvelden til han selv står opp i 13tiden på dagen som fort blir 14-18timer...!

Jeg har et underbevist inntrykk av at TISSper må tisse oftere en hanner...

Kanskje tråden kan bekrefte dette... :) eller så er Buster veldig sær...

Skrevet

Dette finnes det da ikke noe fasitsvar på :)

Jo, jeg vil ha fasitsvar! Ikke noe synserier og egne erfaringer! Jeg må ha et eksakt nummer, svart på hvitt, som skal stå bakerst i boka slik matte-fasiten sto i de gamle skolebøkene. Fasit, sier jeg, jeg vil ha fasit! :lærer:

Nei, OK da. Sånn ca og etter egne erfaringer med deres egne hunder holder rikelig. Er bare nysgjerrig på hvor mye det skiller seg mellom valper og voksne.

Og så har jeg ikke lyst til å jobbe, så jeg gjør alt annet, som å stille spørsmål her inne, i stedet... :)

Skrevet

Gutten min tisser hele tiden! Tror han, da. Etter x antall markeringer går blæra tom. Han løfter likevel på benet og er uavhengig av resultatet like fornøyd med egen innsats. Han tisser aldri inne. Har aldri prøvd ut hvor lenge han kan holde seg, men vet at 12 timer ikke byr på noen problemer.

Skrevet

Buster er hannhund og ganske så sær........

Han tisser 2-3 ganger/turer (såklart tisser han 100ganger pr tur...)

Og prøver jeg (som i dag også, å få ham med på tur før klokken 12, så ligger han demonstrativt pal, det er ALT for tidlig...

Han kan holde seg fra siste tur om kvelden til han selv står opp i 13tiden på dagen som fort blir 14-18timer...!

Jeg har et underbevist inntrykk av at TISSper må tisse oftere en hanner...

Kanskje tråden kan bekrefte dette... :) eller så er Buster veldig sær...

Det er nok hunden din som er sær :P

Her i huset er det hannen som må tisse oftest, han er også den som tisser flest ganger på turer (naturlig nok), mens frøkna derimot.. Nei, vi kan ikke tisse der.. Og ikke der heller.. Og ihvertfall ikke DER!

Vi har vel 3 reine tisseturer i løpet av en dag, det holder for begge det stort sett :)

Skrevet

Det er nok hunden din som er sær :P

Her i huset er det hannen som må tisse oftest, han er også den som tisser flest ganger på turer (naturlig nok), mens frøkna derimot.. Nei, vi kan ikke tisse der.. Og ikke der heller.. Og ihvertfall ikke DER!

Vi har vel 3 reine tisseturer i løpet av en dag, det holder for begge det stort sett :)

Stort sett så er vel det min erfaring også. Bortsett fra rundt løpetider, så tisser damene når de skal tisse.

Fibi ber svært skjelden om å få gå ut, men tisser når vi er på tur sånn ca tre ganger om dagen. Solo flyr til døra hver gang noen ser ut som de kanskje har tenkt seg ut, men det er ikke nødvendigvis fordi hun skal på do :P .

Bimbo bedlington var en rimelig liten herremann, men skulle gjerne tisse høyest på alle stolper der noen kanskje hadde tisset før ham, og hadde en utrolig løfte-beinet-så- høyt- som-mulig teknikk og tisse oppover! :)

Skrevet

Hun tisser som oftest om hun har vært inne i et par-tre timer. Virker som om det er mest for å bare lette trykket litt og "ha gjort det" for hun kan fint være inne i maaange timer uten å mase eller ville ut..

Skrevet

Vi går 3-4 turer om dagen og hun tisser som regel 1 gang pr. tur

Nå markerer hun en del også da, men det er jo tissing i den forstand, så det har jeg ikke tatt med.

Skrevet

vell damene her i huset tisser ikke så veldig ofte på en tur men er det løpetid på gang så tisser de tre ganger mer enn normaltminst. mens alle hannhunder som har vært innom dørene her har tisset mye oftere(hver enesten lille forhøyning må tisses på).

Skrevet

Tussie tisser sikkert 5 ganger om dagen. Vi går tur 3-4 ganger og det hender hun tisser to ganger på en tur, men som oftest bare en gang.

I dag da jeg kom hjem fra nattevakt sa hun veldig klart i fra om at nå måtte hun ut. Pleier ikke ta henne med ut da, for det er som regel bare en time eller to siden sambo var ute med henne. Da var hun sikkelig bæsjetrengt, gikk bak blokka og bæsja, og skulle rett inn uten å tisse. Så det hender det også.

Skrevet

Pippin synes han har ærlig fortjent en tur ut ca hver tredje eller fjerde time når vi er hjemme og han kjeder seg. Han får oss til å tro at han må tisse, men det er nok bare lureri. Han stiller seg demonstrativt opp ved siden av en høytaler som han brukte å tisse på da han var liten, og sender oss DET blikket. "Kom igjen nå folkens, ELLERS!"

Skrevet

Nana tisser 2-3 ganger om dagen.. akkurat som 2ne sier:

mens frøkna derimot.. Nei, vi kan ikke tisse der.. Og ikke der heller.. Og ihvertfall ikke DER!

Sånn er nana også :rolleyes:

Simba tisser masse på tur.. over alt :)

Skrevet

Hugolille tisser to ganger om dagen, morgen og kveld, da han tisser ordentlig, men alle ben godt plantet i bakken og hodet opp og vendt mot meg så jeg kan si "flink tissegutt" som jeg gjorde når han var liten ;)

Ellers så tisser han litt overalt på langturen, med varierende mengder. Mistenker at han sparer på kruttet der, så ofte bare ett par dråper av gangen, noen ganger mer, og en skjelden gang bare løfte litt og ikke tisse noe. Han får lese avis og skrive leserinnlegg omtrent halve turen, og resten så skummer han bare gjennom mens vi går. Finner han en god artikkel må vi jo stoppe opp litt da, men han får ikke svare på kontaktannonser.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...