Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge har du drevet med din treningmetode?


Elisabeth

Recommended Posts

Hvor lenge har du drevet med den treningsmetoden du bruker nå? Hvilke andre treningsmetoder har du brukt før og hvor lenge?

Klikkertrener har holdt på i litt over 1 år men har lært mye iløpet av dette året så jeg vil ikke si jeg har trent effektivt i 1 år. Før dette var det din hund trening uten kravfase vi straffet(+) aldri under treningen. Elsker klikkertrening og lærer masse hele tiden målet mitt er å bli en super trener med denne metoden ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm hva skal jeg si jeg er da? Jeg er en poseiv Järveruder som lokker og lurer minst mulig. I skogen går det meste på hva hunden gjør spontant (div venter ut og ser) om ikke det går så går man til tilltak.

Prøvde med med klikker trening på min nåværende hund, men jeg orket ikke å ha en crossover hund, så jeg prøver på neste ;)

Har trent etter Järverud siden min første hund... så da har jeg vell trent etter dem metodene i 13år.

Men jeg har blitt mildere og brukt mindre og mindre lokking/luring etterhvert som årene har gått. Og tilpasset metodene etter individet.

Tviler egentlig på at jeg kommer til å bli en "ren" klikker noen gang.... men posetive metoder blir det uansett ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn som jeg trener nå har jeg vel trent i ca et og et halvt år eller noe. Husker ikke helt. Er klikkertrener - jeg bruker positiv forsterkning, negativ straff og betinget forsterker, og jeg baserer treningen på hundens eget initiativ og aktivitet, så godt jeg kan.

Før brukte jeg positiv straff i hverdagslivet (nei og klyp i øret for å hoppe, nappe og ri, eller for å stjele mat, osv). I treningssituasjon kan jeg ikke komme på at jeg noen gang har brukt positiv straff, men tidligere hadde jeg utstrakt bruk av lokking og luring med godbit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begynte med klikkertrening så smått da hunden var valp. Leste boken Klikkertrening for din hund (tror jeg den het) og da var jeg fast bestemt på at jeg ville kun bruke positiv forsterkning. Husket at jeg nevnte det for en kollega på jobb, og han bare lo av meg. Etter noen uker med hund fant jeg ut at dette måtte jo bare gjøres på en best mulig måte, slik at dette skulle fungere best, så klikkeren ble lagt bort, siden det da falt meg mye mer naturlig å gjøre det jeg gjør nå. Det er meg som person og slik jeg liker å ha det. I hverdangen er det mye Nordenstam. Fant ut at jeg drev med dette da jeg satt meg inn i metoden ett år etterpå. Da fant jeg ut at: oj det er jo akkurat sånn jeg gjør det jo! PÅ trening ute og når jeg lærer hunden, er det utrolig likt slik Jærverud forklares. Satt også å leste boken her om dagen og tenkte: jasså, akkurat sånn gjør jeg også det! (hade fått litt innføring i det på valpekurs, men hadde glemt det ganske fort) Så her har alt gått av seg selv, og så har jeg i ettertid funnet ut at jeg naturlig nok hører hjemme på andre siden av klikkergjengen. Og ja, jeg skjønner nå hvorfor kollegaen lo av meg, den gang ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er klikkertrener - jeg bruker positiv forsterkning, negativ straff og betinget forsterker, og jeg baserer treningen på hundens eget initiativ og aktivitet, så godt jeg kan.

Før brukte jeg positiv straff i hverdagslivet (nei og klyp i øret for å hoppe, nappe og ri, eller for å stjele mat, osv).

Litt OT, men hva mener du med positiv og negativ straff? ;) Er usikker på bruken av ordene negativ og positiv om straff...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt OT, men hva mener du med positiv og negativ straff? ;) Er usikker på bruken av ordene negativ og positiv om straff...

Kort forklart betyr postiv å tilføre noe, mens negativ betyr å gjerne noe, eller holde tilbake noe.

Positiv forsterkning -> Tilføring av forsterkning (belønning i form av mat, lek, hunder, mennesker, luktflekker, vann osv).

Negativ straff -> Fjerning av positiv forsterkning (hunden får ikke hilse på om den hopper opp, den får ikke godbiten om den sitter skjevt i utgangsstilling, den får ikke løpe løs før den har tatt kontakt med eier osv).

Positiv straff -> Tilføring av straff (rykk i bånd, tak i nakkeskinn, klyp i ører, risting i siden på hunden osv).

Negativ forsterkning -> Fjerning av positiv straff (rykkene i båndet opphører når båndet er slakt, hunden blir ikke tatt i nakkeskinnet hvis den ikke stjeler mat osv).

Ellers er det bare å søke litt rundt her på forumet, det står forklart flere steder. http://forum.hundesonen.no/index.php?showtopic=6521

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har drevet med min treningsmetode siden jeg fikk Ero, altså i ca 10 mnd. Jeg trener en mild form for Jærverud, i innlæringsfasen bruker jeg klikker for å fange opp adferder, altså lite lokking og luring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har klikkertrent helt rent i 4-5 år. Resten har gått med til "wannabe-klikker". Dvs mye trening med klikker, kun positiv forsterkning/negativ straff, men ikke benyttet meg like mye av shaping, baklengskjeding osv som jeg burde. Har klikkertrent Balder, Cita og Sonic.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klikker har jeg holdt på med siden 2001. Basenjien er trent med shaping og "komplett klikkerfilosofi". Flatt-gutten har det vært litt nedtur med. Han fikset ikke klikker, så jeg la klikkeren på hylla med han, men brukte dog filosofien, dvs mye belønning og med unntak for et par glipp, aldri aldri positiv straff - negativ straff har dog vært en del benyttet på han! Nå nylig har jeg tatt frem klikkeren med han igjen. Nå når han er nesten 3 år, ser det ut til klikker kommer å funke på han og - han er superivrig og det er blitt skikkelig moro å trene han. Imidlertid går det fryktelig fort i svingene med han - han har et kjempetempo!

Jeg bruker ikke klikker til alt, (jeg har feks ikke noe særlig tro på at jeg ville kunne klikkertrene hundene mine til å la være å jage katter eller sauer - så god belønning har jeg ikke til rådighet). Og en del ting lærer jeg inn med regelrett negativ straff og timeout. Jeg bruker aldri avledning og kun sjeldent lokking og da bare på basenjien som er klikkerklok. Av og til er det fristende å bruke "litt" lokking for å få hunden inn i riktig retning litt fort fremfor å måtte vente på et adferd som man kan bygge videre på, men da er det svært nøye å ta bort lokke-elementet så fort som mulig.

Før klikker brukte jeg Järverud i ca 10 - 15 år, og før det var det Nordenstam.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...