Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundekyss!


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Jeg så et innlegg et annet sted om hunder og hygiene. Tenkte å hive på et spørsmål der, men det passer vel bedre her på hundesnakk. Altså: Pippin skal "kysse" hele tiden! Det er vel kanskje jeg som har lært han å kline på den måten, men dette med å slikke noen på munnen er jo et vanlig dempende signal også. Men jeg lurer av og til på hvor sundt det er å dele bakterier med en hund? Kan liksom ikke gå og vaske munnen med grønnsåpe etter hver smask heller...

Skrevet

Ingen hunder får "nusse" på meg ihvertfall...

Jeg har sett alt for mange hunder som spiser katte drit (heldigvis gjør ikke mine det!) og andre ekle ting. Og så slikker de seg både her og der.. Nei takk, da gir jeg de heller en god klem :)

Skrevet

Hvor var det jeg leste en liten spalte om "ekle ting du ikke vil vite"? I gratisavisen Plan B eller noe sånt? Om at man, uten å vite det, "indirekte" tar i femten peniser om dagen, fordi man håndhilser eller blir tatt på av mannfolk som ikke har vasket seg på hendene etter wc-besøket.... ble det påstått!

Så er hunder noe verre? Jeg trøster meg med at siden de også skulle fungere som åtselsetere, så har de et utrolig sterkt "desinfiserende" og bakteriedrepende miljø i kjeften. Noe som vel også gjenspeiles i det at det er MYE farligere å bli bitt av et menneske enn av en hund, fordi såret fra førstnevnte er det mye større sjanse for skal bli infisert..

Amerikanere er jo gale etter renhetshysteri, og der leste jeg engang et innlegg fra en hundeeier som var gått lei og hadde sjekket - og funnet ut at mennesker var mye mer smittefarlige for hunder enn hunder var for mennesker... når det gjaldt litt hverdagsbakterier og ymse sykdommer og sånn. Bare husk fra det mistenkte slakteriet, hvor man gjerne ville ta avføringsprøver ---- av de ansatte!

Jeg holder nå mine unna min egen munn, eller bare kniper den godt igjen..., men kinn og hender har jeg da ingen problemer med. Det er godt ment, det er det snilleste de kan gjøre. Jeg syntes egentlig det var mye eklere da en venninne hadde en siklende sønn en gang som alltid skulle klemme og kose...

Skrevet

Hvor var det jeg leste en liten spalte om "ekle ting du ikke vil vite"? I gratisavisen Plan B eller noe sånt? Om at man, uten å vite det, "indirekte" tar i femten peniser om dagen, fordi man håndhilser eller blir tatt på av mannfolk som ikke har vasket seg på hendene etter wc-besøket.... ble det påstått!

Jeg er glad det er bare jeg som ser de bildene jeg har i hodet av og til... :)

Skrevet

Mythbusters på discovery channel testet om hvem som hadde renest munn av tesperson og hund. Hunden vant med glans :) . De har forresten og funnet ut at den reneste plassen i et hus de testes var - doringen :o .

Nå prøver jeg å styre sussene til Buster til hake og kinn ( noe som ikke altid er like enkelt når han overfaller meg når jeg kommer hjem), men det er ikke pga jeg er redd for bakteriene men heller det at jeg syns det er ekkelt med tanke på alt han slikker å spiser på.

Skrevet

Jeg liker ikke å få fjeset vasket rett etter Pito har spist, eller lekt med katten (en vet aldri hvor de vasker hverandre) men ellers kan jeg godt få en hundenuss på kinnet.

SOm akela sa så syns jeg også det er mye verre med en snørrete unge enn en tørr hundetunge

Skrevet

Her i huset klines det over en lav sko, selv om det ikke akkurat er "french kissing" med tunge og det hele (fra min side vel å merke) :)

Fort min del har jeg ikke tenkt å nekte hunden å vise hengivenhet på denne måten. Har vel heller aldri vært mindre syk enn de snart to åra jeg har hatt hund...

Skrevet

Mona får ikke slikke meg på munnen, men haka og sånt er greit.. Kan godt være hun er renere der enn meg, men jeg syns det ikke er så deilig og renslig, hehe.. Har ingen problemer med støv og møkk forøvrig, hehe..

Skrevet

Hehehe og nå har mona en litt større tunge enn de aller fleste andre rasene også :) Hadde jeg hatt en større hund så hadde ikke jeg vært så glad i slikking i fjeset.

Skrevet

Hundene mine får "kysse" med i annsiktet :P Men jeg passer på at det ikke sjer rett etter de har vasket seg, eller når vi har kommet hjem fra tur (tenker på alt det de putter nesen nedi :icon_redface: ). Ellers får de heller ikke vaske seg når de ligger i sengen og slik :rolleyes:

Skrevet

Mythbusters på discovery channel testet om hvem som hadde renest munn av tesperson og hund. Hunden vant med glans :icon_redface: . De har forresten og funnet ut at den reneste plassen i et hus de testes var - doringen :P

Hihi, ja det var morsomt. De konstanterte vel egentlig med at hunden hadde mindre, men annerledes bakterieflora. Hva nå de annerledes-bakteriene var, det vet vi jo ikke... :P Men jeg "kliner" ikke med hunden min assa. :P

Skrevet

hera får ikke slikke meg eller typen i ansiktet. Syns det er ekkelt siden hun slikker seg i ræva og så skal komme å slikke på oss. Men hun får slikke litt på hånden, ellers ikke noe. Jeg er ikke glad i hundetunger nei.. Lukter stygt ,spiser mye rart og vasker seg her og der.. Blæh. hehe. :icon_redface:

Skrevet

Det finnes mer bakterier i menneskemunnen enn i hundens!

...men for sikkerhets skyld behøver ikke hunden din kysse deg f.eks rett etter en tur i skogen, da du ikke har hatt helt kontroll på hvor den har hatt munnen sin.. :icon_redface:

Litt nuss er greit, men man behøver ikke bli "dusjet" heller.. og så er nok en større tunge enn en liten en, mindre fristende å få nuss av :P

Skrevet

Timon elsker å "kysse" i ørene til folk! :icon_redface:

å enda en "ørehund" a035.gif simba & isabelle er også veldig glad i ører k020.gif

innsida av neser også for isabelle sin del :P

Skrevet

Her får hunden kysse i ansiktet ja, men passer på at det ikke er rett etter de har vasket seg.

Klarer ikke nekte Balder dette, da blir han helt satt ut stakars og bare ennå mer ivrig på å slikke meg i fjeset.

Han skal kysse ganske ofte, når vi er på trening f.eks så må han bare komme med en våt tunge når jeg gir han ros etter en bra øvelse :P Det gjelder bare å passe på å holde munnen lukket for tungen hans kommer ganske kjapt pluss den er ganske så lang så jeg kan tro han er for langt unna til å kysse, men jeg har lært til slutt da. :icon_redface:

Sier som regel "nok nå" etter et kyss og så klør jeg han litt så er han fornøyd.

Skrevet

Kjekt med liten hund,som ikke når opp..

Han tar godbiter fra munnen min, men det blir liksom noe annet.

Men ørevask :icon_redface: er lov.. Så jeg og sambo har de reneste ørene i nabolaget...

Skrevet

Eg lar santoz gi meg "kyss" engang imellom når han har drukket myee vann og sånt for da føler eg han blir renere i kjeften rett etter drikkingen ellers liker eg ikke det i det hele tatt side eg ofte ser han vaske seg i tissen. :icon_redface:

Skrevet

En annen ting er at hundene har en helt annen bakteriekultur enn mennesker, noe som gjør det mindre farlig. Tror det eneste som kan skje er at man blir litt dårlig i magen for en dag.

For min del syns jeg en sleik nå og da bare artig :icon_redface:.

Skrevet

Vel, jeg hadde et kreftsykt barn som gikk på cellegift hvilket medførte et sterkt redusert immunforsvar. Det var ikke så ille som de som får beinmargstransplantasjoner, men såpass at hun fikk ikke være sammen med mennesker. Nærmeste familie og helsepersonell var unntatt. Hun fikk ikke gå i butikker, parker der det var folk etc - og ihvertfall ikke få besøk. Men hundene var det helt greit med - om de hadde slikket seg bak eller hva - iflg kreftlegene var det aldeles greit - de hadde aldri opplevd at kreftsyke barn var blitt smittet av noe som helst fra hund! (Katter som ikke var 100 % innekatter var det derimot restriksjoner på). Det mest smittefarlige for oss mennesker er og blir andre mennesker!! Hundenes bakterieflora trives ikke hos oss - ikke en gang når vi har redusert immunforsvar.

Tankekors synes jeg, de som blir helt hysteriske hvis ungen deres får et hundenuss men som gladeligen lar nesten gud og hvermann susse ned barnet.. Så her slikkes det og nusses det og vi begrenser ikke hundene på det - det er deres språk og er utelukkende vennlig ment. (Kan bli litt mye med flatten da, ihvertfall for en som har briller.. har alltid "softfilter" på brilleglassene jeg!)

Skrevet

Så bra TonjeM, jeg tipper hundene var et trivelig innslag for barnet ditt! Jeg vet jo at bl.a. wheatenterriere brukes som terapihunder, de smasker og koser på pasienter på sykehus som trenger litt oppmuntring :D Hvis jeg må ligge på sykehus noen gang skal Pippin være der sammen meg!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...