Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt overflødig børsting går fint, men når jeg virkelig skal børste underulla og ned med huden så er det ikke så gøy lenger.

Ikke fordi det lugger eller gjør vondt, tror det mest er fordi han ikke liker å ligge/sitte/stå så lenge i ro mest jeg prøver å komme godt ned i pelsen.

Han prøver alle måter å unnslippe på, så det blir vanskelig å børste når han beveger seg så mye.

Dette etter lang tur og for eksempel godbitsøk så han skal være litt sliten.

Så spørsmålet er, burde jeg bare holde ham fast, selv når han ikke liker det og prøver å komme seg vekk, og bare børste meg helt ferdig.

Eller burde jeg bare børste så lenge han tolererer det og før han går lei, og så avslutte selv når jeg ikke er ferdig med å børste?

Spør fordi jeg ble litt usikker om hva som ville være best og hva som kanskje ville forverre situasjonen.

Hvis jeg holder ham fast og tvinger ham til å blir børstet, vil han mislike å bli børstet mer da, eller vil han til slutt akseptere det?

Skrevet

Har du prøvd forskjellig utstyr? Kan det være børsten du bruker er for ubehagelig for hunden? Er hunden vant til håndtering fra tidlig alder?

 

Jeg tror du vil få litt forskjellige svar her basert på vedkommendes treningsfilosofi.

-Man kan lære inn håndtarget (jeg kan ikke mye om dette så søk på housbandry på YouTube) og la hunden selv bestemme når de ønsker å avbryte. Denne teknikken brukes spesielt ved håndtering og veterinærbesøk. 

-Man kan rose masse og belønne for børsting. Dette brukte jeg i begynnelsen med min valp.

-Man kan kreve at hunden aksepterer dette. Om hunden er rett skrudd sammen så vil ikke dette være et stort problem. Hvis du feks går på en utstilling så er nok hovedmajoriteten av hundene her innlært pelsstell på denne måten.
 

Jeg tilhører nok den gruppen som stiller krav, men allikevel roser og belønner masse. En slags hybrid mellom de to. Jeg tenkte å teste dette med håndtarget fremover. 

  • Thanks 1
Skrevet

Kjøp en Lickimat og smør på noe tubeost eller peanøttsmør, så er hunden opptatt av det en stund. Snakk med oppdretter/raseklubb om tips til utstyr, de vet en del om hvilke børster/karder/kammer som funker. Bruk en god flokebalsam ved børsting så det blir lettere å løse opp floker, bruk gjerne fingrene til å løse opp floken før du børster så det lugger mindre. Spray på litt flokebalsam, løs opp det du kan med fingrene, børst gjennom.  Å finne riktig sjampo/balsam gjør det også lettere å unngå floker. 

  • Thanks 1
Skrevet (endret)

Jeg gjør det jeg skal på bordet med valpen, så får han godbit eller eventuelt komme ned fra bordet når han er rolig. Spørs jo også på om din hund er tilvendt håndtering og den slags også? Nå har det seg sånn at han liker seg godt på bordet og ligger stille innimellom godbitene?? Men hvis han begynner å tulle som feks bite i børsten å sånn, så får han ikke noe før han er helt rolig igjen. Jeg kan heller ikke bruke sånn slikematte/tyggebein da jeg barberer rundt ører, kinn og hals - blir så hakkete og stygt da?

Endret av Miloficent
  • Thanks 1
Skrevet

Jeg legger meg ikke så mye oppi hva andre gjør, men jeg liker ikke å drive med tvang. Jeg synes rett og slett det er ubehagelig å behandle dyr sånn. Samtidig hater frøkna mi håndtering, så vi har jo et lite problem der kan du si... Men nå skal vi snart på kurs i husbandry/fryktfri håndtering, så jeg håper vi får med oss noen gode verktøy der :) 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...