Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva betyr det når det står i startinfoen at "Hvis ALLE møter skal din hund bedømmes nr.65" Vil det da si at det er hund nr.65 i hele raseklassen eller den klassen man har meldt seg på i? 

Og mitt neste spm..Når man er ny i utstillingsringen, er det vanskelig å forstå hva dommeren ber deg om når du f.eks skal gå en runde eller frem og tilbake foran dommer? Jeg er flink i engelsk men livredd for å ikke forstå hva de vil jeg skal gjøre

Skrevet
6 hours ago, Rosebakken said:

Hva betyr det når det står i startinfoen at "Hvis ALLE møter skal din hund bedømmes nr.65" Vil det da si at det er hund nr.65 i hele raseklassen eller den klassen man har meldt seg på i? 

Det er nr 65 i ringen. 

Og mitt neste spm..Når man er ny i utstillingsringen, er det vanskelig å forstå hva dommeren ber deg om når du f.eks skal gå en runde eller frem og tilbake foran dommer? Jeg er flink i engelsk men livredd for å ikke forstå hva de vil jeg skal gjøre

Det er som regel veldig lett og forså hva dommeren vil, og om du ikke får det med deg kan du bare be dem gjenta det. Jeg var ny i ringen i år, og har funnet det ganske greit. Men jeg har foreløpig kun stilt valp.

 

Skrevet
16 hours ago, Rosebakken said:

Hva betyr det når det står i startinfoen at "Hvis ALLE møter skal din hund bedømmes nr.65" Vil det da si at det er hund nr.65 i hele raseklassen eller den klassen man har meldt seg på i? 

Og mitt neste spm..Når man er ny i utstillingsringen, er det vanskelig å forstå hva dommeren ber deg om når du f.eks skal gå en runde eller frem og tilbake foran dommer? Jeg er flink i engelsk men livredd for å ikke forstå hva de vil jeg skal gjøre

Da er du nr 65 i ringen den dagen. Uavhengig av rase/klasse. :) 

Det kommer ann på dommer, de aller fleste er flinke på å være tydelige på hva de vil enten med ord eller peking, men bare å spørre dem om du er usikker. Jeg hører ikke så godt alltid så jeg har spurt mer enn en gang. Om du vil kan du også ta kontakt med ringsekretær før du skal inn å si det er første gangen din i ringen og du gjerne trenger litt veiledning. Ringsekretær er vedkommende som roper folk inn i ringen og hvem som har plassert hvor og om de får excellent/very good/ good etc. 
Dukk gjerne opp litt før du skal inn så kan du observere hvordan din dommer/ringsekretær er og hvordan de "dirigerer". :lol:

Skrevet

Jeg har bare stilt hund 2 ganger, så var ny begge gangene. Unghunder begge to. Det var veldig avslappet og god stemning. Jeg fikk tips og råd fra andre utstillere før jeg skulle inn i ringen, mye moralsk støtte fra fremmede jeg tilfeldigvis ble stående/sittende ved siden av. Jeg fikk følelsen av at dommer ga oss litt ekstra spillerom fordi både jeg og hundene var uerfarene. En av mine satt seg ned på et tidspunkt, og jeg var så nervøs  og fulgte sånn med på dommer at jeg ikke fikk det med meg. ? Fikk først vite om det fra familien når jeg kom ut av ringen. 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...