Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lange økter?


Colibri
 Share

Recommended Posts

Hei! Det er sikkert vanskelig å gi et generelt svar, men hvor lange treningsøkter legger dere opp til med hundene deres? Hva trener dere? Deler dere opp øktene i mange små økter, eller hvordan organiserer dere trening? Tenker jo da på typisk lydighetstrening, men også gjerne annen mental trening/aktivisering. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det varierer på treningstype og intensitet. Men når vi drar på trening i klubb, kurs eller fellestreninger av noe slag, så jobber jeg alltid i økter. Først en kort tur ut av bilen for å tisse, og lek/motivasjon. Så en pause for planlegging av første økt, målsetninger, fokus osv.

Øktene er stort sett på 5-10 minutter, men innimellom hele rallybaner eller lange øvelser på opptil 15 min. Spor-økter kan jo også ta litt tid. Det er veldig individuelt for hund og øvelse, med ridgebacken har jeg måttet kjøre veldig korte økter, mens gårdshunden kan holde på ganske lenge. Belønningsnivå, krav og fokus blir jo en vel av helhetsvurderingen på dette også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

LP: Jeg har en voksen hund (6 år) som er veldig motivert for trening, så øktene våre kan være lengre nå enn da han var ung. Men jeg er alltid nøye på å ta pause når det går skikkelig bra. Avslutte på topp liksom. (Går det ikke så bra, så må jeg gjøre det enklere slik at vi lykkes)

Som oftest trener jeg 2-3 økter (pauser hvor vi går ut av banen, og rusler en liten tur)

- Til sammen varer en treningen 1 - 1 1/2 time (vi gir oss før han blir lei)

Trener mye på momenter, pirker på det som må bli bedre. Men ikke for mye og lenge på det samme. Det er jo begrenset hvor gøy det er med avstandskommandering. ? 

Kjører gjerne noen hele øvelser i avslutningen av treningen. Han liker disse øvelsene hvor han får løpt og bevegd seg litt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi trener først og fremst søk, og trener også korte økter med pause når det går skikkelig bra. Har brent meg på å trene for lange økter og vært nødt til å avslutte på "synkende kurve", for å si det sånn, så jeg trener heller en repetisjon for lite enn en for mye. Nå trener vi mest systematikk og "pirk", og selv om hun aldri blir lei kan søket bli litt slurvete når vi trener for lenge. Så spiller miljøet også inn på hvor lange øktene blir, jeg trener lengre og flere økter hjemme på stua enn på hundeklubben o.l.

Red: Hunden er (snart) 12 år og har vært konkurransehund hele sitt liv, elsker å jobbe og hadde nok trent dagen lang hadde det vært opp til henne :teehe:

Endret av Wilhelmina
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer an på alder på hund og hva vi trener og hvor mye energi hun har. Men nå er hun min 3 år, og vi trener IGP. Så når vi trener lydighet trener vi rundt 15 minutter kanskje? Og da ofte to økter når vi først er på banen. Noen ganger trener vi nok opp mot 20 minutter. På fellestreninger i hundeklubber kan det bli opp til 45 min trening i strekk, men da med litt venting, og ligg og bli hvor vi venter noen minutter  og samme med sitt og bli. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...