Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lange økter?


Colibri
 Share

Recommended Posts

Hei! Det er sikkert vanskelig å gi et generelt svar, men hvor lange treningsøkter legger dere opp til med hundene deres? Hva trener dere? Deler dere opp øktene i mange små økter, eller hvordan organiserer dere trening? Tenker jo da på typisk lydighetstrening, men også gjerne annen mental trening/aktivisering. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det varierer på treningstype og intensitet. Men når vi drar på trening i klubb, kurs eller fellestreninger av noe slag, så jobber jeg alltid i økter. Først en kort tur ut av bilen for å tisse, og lek/motivasjon. Så en pause for planlegging av første økt, målsetninger, fokus osv.

Øktene er stort sett på 5-10 minutter, men innimellom hele rallybaner eller lange øvelser på opptil 15 min. Spor-økter kan jo også ta litt tid. Det er veldig individuelt for hund og øvelse, med ridgebacken har jeg måttet kjøre veldig korte økter, mens gårdshunden kan holde på ganske lenge. Belønningsnivå, krav og fokus blir jo en vel av helhetsvurderingen på dette også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

LP: Jeg har en voksen hund (6 år) som er veldig motivert for trening, så øktene våre kan være lengre nå enn da han var ung. Men jeg er alltid nøye på å ta pause når det går skikkelig bra. Avslutte på topp liksom. (Går det ikke så bra, så må jeg gjøre det enklere slik at vi lykkes)

Som oftest trener jeg 2-3 økter (pauser hvor vi går ut av banen, og rusler en liten tur)

- Til sammen varer en treningen 1 - 1 1/2 time (vi gir oss før han blir lei)

Trener mye på momenter, pirker på det som må bli bedre. Men ikke for mye og lenge på det samme. Det er jo begrenset hvor gøy det er med avstandskommandering. ? 

Kjører gjerne noen hele øvelser i avslutningen av treningen. Han liker disse øvelsene hvor han får løpt og bevegd seg litt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi trener først og fremst søk, og trener også korte økter med pause når det går skikkelig bra. Har brent meg på å trene for lange økter og vært nødt til å avslutte på "synkende kurve", for å si det sånn, så jeg trener heller en repetisjon for lite enn en for mye. Nå trener vi mest systematikk og "pirk", og selv om hun aldri blir lei kan søket bli litt slurvete når vi trener for lenge. Så spiller miljøet også inn på hvor lange øktene blir, jeg trener lengre og flere økter hjemme på stua enn på hundeklubben o.l.

Red: Hunden er (snart) 12 år og har vært konkurransehund hele sitt liv, elsker å jobbe og hadde nok trent dagen lang hadde det vært opp til henne :teehe:

Endret av Wilhelmina
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer an på alder på hund og hva vi trener og hvor mye energi hun har. Men nå er hun min 3 år, og vi trener IGP. Så når vi trener lydighet trener vi rundt 15 minutter kanskje? Og da ofte to økter når vi først er på banen. Noen ganger trener vi nok opp mot 20 minutter. På fellestreninger i hundeklubber kan det bli opp til 45 min trening i strekk, men da med litt venting, og ligg og bli hvor vi venter noen minutter  og samme med sitt og bli. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...