Gå til innhold
Hundesonen.no

Valg av valp


Airam
 Share

Recommended Posts

Jeg har fått mitt første kull nå å driver å velger ut ei tispe jeg skal beholde selv, men det er jo ikke så lett ? jeg har blitt utrolig glad i den ene tispevalpen hun er så god, hun ser heller ikke ille ut. Men den andre tispevalpen ser jeg er korrekt på mange vis sånn i forhold til kropp, hun beveger seg også nydelig rundt. Problemet er bare det at jeg liker ikke personligheten til denne valpen like mye som den "dårlige valpen ?de er kun 7 uker så mye kan skje enno men. Hva ville dere der ute gjort? Velger dere som driver med avl ok tisper med personlighet dere liker, eller tisper med meget god kropp og litt annen personlighet en det dere liker. Er vel egentlig vanskelig fordi jeg har blitt så glad i den ok tispa men skal man drive avl må man kanskje bare kvitte seg med de som "bare ser halvgode ut ?

 

#forvirra 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå var gemytt mye viktigere enn utseende for meg når jeg skulle kjøpe valp, så jeg stemmer for den trivelige valpen. Tror ikke jeg stilte oppdretter et eneste spørsmål om utseende, kanskje med unntak av pelskvalitet, men da var det ikke utseendet jeg tenkte på.

Men som du skjønner så er ikke jeg oppdretter, og heller ikke opptatt av utstilling.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 timer siden, Grønn skrev:

Nå var gemytt mye viktigere enn utseende for meg når jeg skulle kjøpe valp, så jeg stemmer for den trivelige valpen. Tror ikke jeg stilte oppdretter et eneste spørsmål om utseende, kanskje med unntak av pelskvalitet, men da var det ikke utseendet jeg tenkte på.

Men som du skjønner så er jeg ikke oppdretter, og heller ikke opptatt av utstilling.

Skjønner at du som valpekjøper velger en valp med gemytt du liker da ja ☺️har jo alltid kjøpt valper jeg "kommer over ens med selv ?men blir litt anderledes som oppdretter plutselig ? når man faktisk må velge den man tror kommer langt i utstilling osv ?ikke lett dette, takk for innspill 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Avl er jo målet ditt her, da må du nesten velge en tispe du vil ha med deg videre i avlsarbeidet. MEN og det er et stort men. Du skal bo med den, trene den etc og det er aldri noen garanti for at den du beholder egner seg til avl uansett, jeg vet ikke hvilken rase du har, men samarbeidet dere i mellom er jo veldig viktig om du skal konkurrere i noe utover utstilling. 
Personlig hadde jeg nok, om jeg hadde muligheten beholdt den jeg hadde best kjemi med og satt den med bedre kropp ut på fôravtale. Men det er jo ikke alltid man kan få i bøtter og spann. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har spurt erfarende oppdrettere om de faktisk kan se hvilke 7-8 uker gammel valp som kan bli en utstillingstjerne. Og alle svarte nei. Den lille lovende valpen blir oftest en middelmådig hund (ikke dårlig altså). Mens en sjelden gang kan en middelmådig valp bli en stjerne. Oppdrettere ønsker jo gjerne å beholde den beste. Men det er vanskelig å se på så små/unge valper.

Hadde jeg vært deg så hadde jeg beholdt tispen med «best» personlighet. Den er vel ikke «feilvare»?, så den kan med tiden utvikle seg til å bli riktig så fin

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 hours ago, yurij said:

"Plutselig blitt oppdretter" - hva betyr det? Nå er jeg nysgjerrig altså ikke ute etter å kverulere :)

Det var ikke slik det mentes. Vedkommende mente at det plutselig ble vanskeligere å skulle velge valp med en oppdretters øyne med tanke på utstilling og evt. videre avl, fremfor å skulle velge valp som en ordinær valpekjøper. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes bare det var et merkelig kriterie å sortere etter. Ikke at det ønskes at hunden har kvaliteter for en hundesport rasen egner seg i og man tenker drive med. Så avler man vel evt på de beste individene når man har kommet så langt? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har den ene valpens noe diskvalifiserende feil, eller hvilke trekk er det som gjør den dårligere egnet? 

Jeg sier alltid gå etter valpen som gir deg godfølelsen, og det går somoftest på relasjon og mentalitet, ikke utseende. De utvikles selvsagt både i hodet og kropp, men jeg hadde heller tatt sjansen på en valp med det lille ekstra i hodet enn ikke ?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

20 timer siden, yurij skrev:

Jeg synes bare det var et merkelig kriterie å sortere etter. Ikke at det ønskes at hunden har kvaliteter for en hundesport rasen egner seg i og man tenker drive med. Så avler man vel evt på de beste individene når man har kommet så langt? 

Heisann begge valpene egner seg utmerket til det de er "laget til, er ny med dette, ikke ny med rasen men ny med selve oppdrettet. Så spørsmålet mitt kan være så merkelig det bare vil, søker erfaringer fra andre

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg velger den valpen som jeg trives best med? Jeg har ikke valgt den valpen alle ville jeg skulle velge nå. Jrg valgte tispa som jeg syns var best. I mitt kull var alle rimelig jevne. Men jeg valgte den jeg likte best. Og angrer ikke på det nå ❤

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om det er feil som ikke er diskvalifiserende for rasen, så hadde jeg valgt den du har best kjemi med. Og viser hun seg å bli avelsmateriale så har du alltids mulighet til å finne en hanne som har de tinga hun mangler. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...