Gå til innhold
Hundesonen.no

Engelsk Setter / Engelsk Springer Spaniel (W)


Recommended Posts

Skrevet

vi er en aktiv og sporty familie på 4 med tanke på hund/valp i 2022/23. har kommet relativt lenge i prosessen og tror at engelsk springer spaniel (working/JT) kan være en god match. vi har også sett og vurdert engelsk setter. Men vi mangler erfaring og lurer på om noen her deler erfaringer / hovedforskjeller / behov mellom disse to (bare lest Internet osv). Jakt er ikke på boret men vi er glad i natur, fjel ++ og relativ aktiv gjeng 

Skrevet

Hvorfor jakthundrase når dere ikke skal jakte? :)

For fjellturer, jogging og generelt friluftsliv er det mye kjekkere med hunder som enten løper/går rett fram (husky, polarhunder ol.) eller hunder som kan gå løse (retrievere, gjeterhunder). Settere, spaniels og andre jakthunder vingler over alt for å finne spor etter vilt som gjør at de hekter seg mye oftere fast i trær, busker og stein, de kan ha sterke instinkter på vilt som gjør at man må holde dem mye igjen (som er tungt i armer og kropp) og de stikker raskt av om man slipper dem løs. Sutrer og pistrer gjør mange av dem også hvis de syns fisking eller telting blir for kjedelig når det er masse fugl rett i nærheten. Det er mye unødvendig bry å ha raser med jaktinstinkt dersom man ikke skal bruke det på jakt.

  • Like 5
Skrevet

Jeg er litt nysgjerrig på hvorfor dere har sett dere ut akkurat disse rasene? :) 

Engelsk setter har mye jaktinstinkt, og jeg ville styrt unna denne rasen når dere ikke tenker jakt.

Når det gjelder engelsk springer spaniel - hvorfor working/JT når dere ikke skal jakte?

Skrevet

Kjenner noen som kjøpte engelsk setter på akkurat samme grunnlag, og de hadde nok ikke kjøpt rasen igjen. Kjempe snill og god hund, men han stikker av etter fugl eller dyr så fort han får sjansen ? og kommer ikke tilbake med det første. Har man en såpass aktiv rase så må man sørge for at dem får ordentlig utløp for energien gjevnlig og ofte, som med sykling, jogging osv, i tillegg til at man må ha kontroll rundt jaktinstinktet, noe som krever mye trening. 

Jeg hadde sett på en annen type rase som kan være med på mye, men ikke krever mye ? 

Skrevet

Noen engelske settere blir solgt når de er 1-2-3 år fordi de kanskje ikke hadde så mye jaktinnstinkt som man hadde håpet på og man kan få en grei, aktiv hund med liten radius. Forutenom det kan jeg ikke anbefale en jakthund til turgåing. Har selv en pointer, og er den løs så er den på jakt, noe som innebærer stor radius, og da kan man liksågodt gå tur uten hunden. 

Skrevet
På 3/6/2022 at 8:23 AM, Guest skrev:

 har kommet relativt lenge i prosessen og tror at engelsk springer spaniel (working/JT) kan være en god match. vi har også sett og vurdert engelsk setter. 

Kan du utdype litt hvorfor dere vurderer de to rasene? Hva er det dere er ute etter i en hund, sånn foruten om at den skal være med på tur (størrelse, pelstype, skal den kunne trekke folk/pulk, gå løs, ikke ønskelig som jakt-vokt-lyd etc)?

 

Har ikke så mye kjennskap til working spaniel (men de er vel på lik linje med jakt-utgaven av retriever, sånn arbeidsmessig/kapasitet?), men tenker at så fremst en ikke skal drive aktivt med en type sport el jakt så er vel en vanlig utgave mer enn nok hund. 

Setter og andre stående fuglehunder vil jeg ikke anbefale som 'vanlig turhund'.  De avles aktivt som jakthund. Som flere har nevnt så har de fleste jaktinstinktet i behold, og vil gå ut i søk på egenhånd (og noen har veldig stor radius, så de går langt ut), selv om den ikke er jakt-trent. De vimser mye, på godt og vondt. Vorsteh har vel egne løpslinjer? Men selv de, og typen Greyster kan likevel stikke av for å jakte på egen hånd. 

Som @Smartingennevner, så kan en overta en fuglehund som ikke egner seg til jakt (det betyr ikke nødvendigvis at den kan gå løs eller ikke har instinkt, kan være at den ikke er trenbar til det arbeidet den skulle gjøre eller er skuddredd etc). Skulle jeg blitt eier av fuglehund igjen, så hadde det vært eneste option tenker jeg. Blir liksom feil å kjøpe valp av aktive jaktlinjer og så ikke bruke den til det. 

 

Skrevet

Jeg tenker at om man ikke liker vimsingen, aktivitetsnivået og viltinteressen til stående fuglehunder, er ikke jakt(eller working) type av en støtende rase noe godt alternativ. Jaktspaniel er mer jakthunder enn sportshunder, de går gjerne med nesa i bakken og "vimser" (søker systematisk etter vilt), akkurat som en hver annen fuglehund i grunn, - og ganske ulikt retrievere.

On 3/6/2022 at 7:10 PM, Grønn said:

Vi har en vanlig springer spaniel, og den går stort sett løs på tur (i naturen, når det ikke er båndtvang) 

Hva står "JT" for ? Regner med W er for Working, er JT = jakt?

Riktig.

Dual ESS og working/jakt typen er veldig ulike hunder, sistnevnte har mye høyere aktivitetsnivå, søksinteresse og viltinteresse blant annet.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...