Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Klart de kan leke! :D Begrenset ikke Limit noe som helst når ørene var limt. Gikk limet opp så limte jeg de bare på nytt, ikke værre enn det. Eneste som jeg så direkte gjorde at limet gikk opp var ab og til når hun klødde seg. IMG_20210424_232943_624.thumb.jpg.6c19f4e849bb880e3911b99ec9559d31.jpg

Endret av Rocket
Skrevet
17 hours ago, Grønn said:

Hvorfor limer man ører?

Ører limes for å få en viss form. Måten de teipes eller limes på kommer an på rasen. Collien som jeg har skal bare ha en liten flipp på tuppen av ørene derav måten hun er limt på i bildet. 

Det har blitt diskutert mange ganger om hvorfor det blir gjort etc på forumet så jeg er sikker på du kan finne de trådene ved å søke litt om du er mer interessert i tematikken. ?

Skrevet

Valper har fra starten av helt myk brusk i øret. Gjennom tannfellingen stivner brusken mer, og de rasene som har "naturlig" stående ører, vipp eller lignende får det da. Noen mener de må lime eller teipe for å forme ørene, noen mener det er lurt/hjelper. Noen mener at det ikke spiller noen rolle.

Min tanke er litt "hvis det må påvirkes utenfra for å få "ønsket form", er det da naturlig"? Men gårdshunder har jo lov med alle typer ører (selv om de helst skal være like på begge sider, noe som ikke er en selvfølge), så jeg har ingen egenerfaring med raser som trenger hjelp med forming av ørene.

  • Like 1
Skrevet
9 timer siden, Rocket skrev:

Ører limes for å få en viss form. Måten de teipes eller limes på kommer an på rasen. Collien som jeg har skal bare ha en liten flipp på tuppen av ørene derav måten hun er limt på i bildet. 

Det har blitt diskutert mange ganger om hvorfor det blir gjort etc på forumet så jeg er sikker på du kan finne de trådene ved å søke litt om du er mer interessert i tematikken. ?

Utstillingsfolk finner på mye rart...

Skrevet
6 hours ago, Marlo said:

Utstillingsfolk finner på mye rart...

Mange ting i avlen som er viktigere å fokusere på enn ørenes flipp, spesielt når både genpoolen og rasen generelt er så liten. Så om litt teip eller lim en kort periode kan fikse det og hunden ikke plages av det så ser jeg virkelig ikke problemet. ?‍♀️ 

Skrevet

Min hund har feil ørestilling (det ene øret) 

Og det har han fått til tross for at alle hans nærmeste forfedre har korrekte ører. Så hvorfor har min feil øre da? Trolig fordi forfedre har fått tapet øret for å skjule feilen. Slik at de likevel kunne brukes i avl. Slik at feilen går videre til sine avkom.

Ingen problem for meg. Men han får jo ingen bedømming på utstilling, og kan derfor ikke få championat i andre hundesporter.

  • Like 1
Skrevet
44 minutter siden, o1337 skrev:

Det er viktig med Championat altså?

Nei. Det er derfor han har feilstilling på øret. Jeg har aldri teipte det. For meg betyr det ingenting (og han skal heller ikke brukes i avl)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...