Gå til innhold
Hundesonen.no

Skylder vi eier av løs hannhund ved uønsket parring?


Lila
 Share

Recommended Posts

Vi eier en to år gammel blandingshund som gikk i løpebånd i vår egen hage. Ikke inngjerdet. Hun fikk besøk av en løs hannhund. Hundene ble sett og eier har innrømmer at han gikk løs. Det såg lenge ut til at det hadde gått bra, altså ingen valper. Så begynte tispa vår i vise tegn på valper. Resultatet ble seks blandingsvalper. Vi må jo som eier av mor ta ansvar for valper, røntgen, veterinærbesøk, vaksiner, ormekur, chip, finne gode hjem osv. og sette ferieplaner på vent. Nå melder eier av hannhund, som de poengterer er ren rase, (valpene er jo uansett blanding) at de forventer to valper gratis eller prosenter av salg. Vi er ganske satt ut. De viser til regler for avl. Men da har man jo avtalt en ønsket parring. Hva er riktig å gjøre? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De hadde absolutt ikke fått så mye som en krone av meg for en tyv-parring. Uavhengig av hvilke rase hann-hunden er. De er sannelig frekke!

Hvis dere ikke gir dem noe, så kommer de ingen vei med dette tåpelige kravet. Hverken NKK, politet, «TV2-hjelper deg» eller noen advokat vil kunne hjelpe dem til å få noe for dette. (Det er også utrolig hva enkelte kan true med ?)

  • Like 4
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ingen regler for avl som sier noe om dette. Om man skal ha renrasede valper registrerte i NKK må noen krav oppfylles, men det er jo noe helt annet. Og skal man pare renrasede hunder (eller planlagt avl) så er det det vanlig å avtale en paringsavgift, samt prisen av en valp, eller en valp (litt varierende avhengig av rase der). Du kan jo be om en referanse til  hvilke regler de viser til.

Men en tjuvparring på denne måten, fullstendig uaktuelt med betaling. Dere burde heller få erstatning for alle utgiftene med valpekullet, samt tapt ferie. Når det er sagt så bør dere ikke la hunden være ute uten tilsyn når den har løpetid, men det regner jeg med dere har lært nå.

  • Like 4
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke bare er det slik at sånt må avtales før ønskede parringer, men kravene de stiller er hinsides all fornuft ifht. kompensasjon. For normale planlagte parringer har man somregel maks parringsavgift på prisen av én valp. 

Dette kommer de som sagt ingen vei med. Og er du ekkel nok kan du jo bare si at 'den ble parret av en annen hanne etter deres' :lol:

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er veldig enkelt. Ikke diskuter mer med dem. Si at dere vet at de ikke har krav på noe som helst og at videre privat kontakt vil bli ansett som trakassering. Si at dersom de mener de har en sak (hvilket de åpenbart ikke har), så får de gå rettens vei. Ferdig, og saken er ute av verden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste jeg vet om oppdrett er at man betaler la oss si 20.000,- for parring, eller at eier av hannhund får en gratisvalp.

Men her er det jo en løshund som har parra. Så jeg hadde oversett det. Husk at det er mye jobb å få valper, så du burde få penger av di….

+di er ansvarlig for å betale abort ved tjuvparring

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Haffey skrev:

 

+di er ansvarlig for å betale abort ved tjuvparring

Nå ja… Når man lar en høyløpsk tispe løpe ute uten nok tilsyn, så vil det før eller seinere bli en parring. Man kan virkelig heller ikke forvente at hann-hund eier skal ta skylden (eller æren) for valpene (dvs betale for en abort)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 timer siden, Rufs skrev:

Nå ja… Når man lar en høyløpsk tispe løpe ute uten nok tilsyn, så vil det før eller seinere bli en parring. Man kan virkelig heller ikke forvente at hann-hund eier skal ta skylden (eller æren) for valpene (dvs betale for en abort)

"Vi eier en to år gammel blandingshund som gikk i løpebånd i vår egen hage"

 

1april - 20 aug er det båndtvang.

di hadde nok ikkje bra nok tilsyn over tispa, men di har ho i bånd. Så om hannhunder var i bånd så ville dette aldri skjedd.

Hvis dette blir tatt opp i retten, så vinner di med tispa, uten tvil.. det er faktisk uforsvarlig

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Haffey skrev:

"Vi eier en to år gammel blandingshund som gikk i løpebånd i vår egen hage"

 

1april - 20 aug er det båndtvang.

di hadde nok ikkje bra nok tilsyn over tispa, men di har ho i bånd. Så om hannhunder var i bånd så ville dette aldri skjedd.

Hvis dette blir tatt opp i retten, så vinner di med tispa, uten tvil.. det er faktisk uforsvarlig

 

Mener du virkelig dette?! At så lenge man har bånd på sin høyløpske tispe og forlater henne alene, så er mann helt uten skyld over parringer som skjer?

At hun har bånd på seg og står et sted som ikke er inngjerdet gir virkelig ikke den store beskyttelsen fra noe som helst annet enn at tispen stikker av. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Rufs skrev:

Mener du virkelig dette?! At så lenge man har bånd på sin høyløpske tispe og forlater henne alene, så er mann helt uten skyld over parringer som skjer?

At hun har bånd på seg og står et sted som ikke er inngjerdet gir virkelig ikke den store beskyttelsen fra noe som helst annet enn at tispen stikker av. 
 

 

Det mener jeg, har selv hannhund og det er jo en av ulempene med å ha hannhunder. De må passes på hele tiden. finnes jo mange scenarioer der parringer skjer, og alle er forskjellige. Men i dette tilfelle så mener jeg dette er føreren til hannhunden sitt ansvard.

hunder skal ikke gå løs om man ikke har kontroll, og i dette tilfelle så brytes båndtvangen +tispa var bindt fast på privat eiendom

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...