Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi eier en to år gammel blandingshund som gikk i løpebånd i vår egen hage. Ikke inngjerdet. Hun fikk besøk av en løs hannhund. Hundene ble sett og eier har innrømmer at han gikk løs. Det såg lenge ut til at det hadde gått bra, altså ingen valper. Så begynte tispa vår i vise tegn på valper. Resultatet ble seks blandingsvalper. Vi må jo som eier av mor ta ansvar for valper, røntgen, veterinærbesøk, vaksiner, ormekur, chip, finne gode hjem osv. og sette ferieplaner på vent. Nå melder eier av hannhund, som de poengterer er ren rase, (valpene er jo uansett blanding) at de forventer to valper gratis eller prosenter av salg. Vi er ganske satt ut. De viser til regler for avl. Men da har man jo avtalt en ønsket parring. Hva er riktig å gjøre? 

Skrevet

De hadde absolutt ikke fått så mye som en krone av meg for en tyv-parring. Uavhengig av hvilke rase hann-hunden er. De er sannelig frekke!

Hvis dere ikke gir dem noe, så kommer de ingen vei med dette tåpelige kravet. Hverken NKK, politet, «TV2-hjelper deg» eller noen advokat vil kunne hjelpe dem til å få noe for dette. (Det er også utrolig hva enkelte kan true med ?)

  • Like 4
  • Thanks 1
Skrevet

Det er ingen regler for avl som sier noe om dette. Om man skal ha renrasede valper registrerte i NKK må noen krav oppfylles, men det er jo noe helt annet. Og skal man pare renrasede hunder (eller planlagt avl) så er det det vanlig å avtale en paringsavgift, samt prisen av en valp, eller en valp (litt varierende avhengig av rase der). Du kan jo be om en referanse til  hvilke regler de viser til.

Men en tjuvparring på denne måten, fullstendig uaktuelt med betaling. Dere burde heller få erstatning for alle utgiftene med valpekullet, samt tapt ferie. Når det er sagt så bør dere ikke la hunden være ute uten tilsyn når den har løpetid, men det regner jeg med dere har lært nå.

  • Like 4
  • Thanks 1
Skrevet

Ikke bare er det slik at sånt må avtales før ønskede parringer, men kravene de stiller er hinsides all fornuft ifht. kompensasjon. For normale planlagte parringer har man somregel maks parringsavgift på prisen av én valp. 

Dette kommer de som sagt ingen vei med. Og er du ekkel nok kan du jo bare si at 'den ble parret av en annen hanne etter deres' :lol:

  • Thanks 1
Skrevet
On 7/20/2021 at 10:53 PM, o1337 said:

Haha makan til frekkhet! Holder du oss oppdatert? ?

Ja! Puppy pictures, or it didn’t happen. Aldri så galt at det ikke kommer noe godt ut av det ?

  • Haha 1
Skrevet

De har fått tilbud to ganger om en valp til halv pris..men de krever fortsatt å få en valp eller prosenter av hele kullet ved salg. Så nå har de mistet det tilbudet tenker jeg.

1D716273-9F3D-4FB7-8F6E-F93782BB9BD1.jpeg

  • Like 6
Skrevet

Dette er veldig enkelt. Ikke diskuter mer med dem. Si at dere vet at de ikke har krav på noe som helst og at videre privat kontakt vil bli ansett som trakassering. Si at dersom de mener de har en sak (hvilket de åpenbart ikke har), så får de gå rettens vei. Ferdig, og saken er ute av verden.

Skrevet

Det eneste jeg vet om oppdrett er at man betaler la oss si 20.000,- for parring, eller at eier av hannhund får en gratisvalp.

Men her er det jo en løshund som har parra. Så jeg hadde oversett det. Husk at det er mye jobb å få valper, så du burde få penger av di….

+di er ansvarlig for å betale abort ved tjuvparring

Skrevet
1 time siden, Haffey skrev:

 

+di er ansvarlig for å betale abort ved tjuvparring

Nå ja… Når man lar en høyløpsk tispe løpe ute uten nok tilsyn, så vil det før eller seinere bli en parring. Man kan virkelig heller ikke forvente at hann-hund eier skal ta skylden (eller æren) for valpene (dvs betale for en abort)

Skrevet
12 timer siden, Rufs skrev:

Nå ja… Når man lar en høyløpsk tispe løpe ute uten nok tilsyn, så vil det før eller seinere bli en parring. Man kan virkelig heller ikke forvente at hann-hund eier skal ta skylden (eller æren) for valpene (dvs betale for en abort)

"Vi eier en to år gammel blandingshund som gikk i løpebånd i vår egen hage"

 

1april - 20 aug er det båndtvang.

di hadde nok ikkje bra nok tilsyn over tispa, men di har ho i bånd. Så om hannhunder var i bånd så ville dette aldri skjedd.

Hvis dette blir tatt opp i retten, så vinner di med tispa, uten tvil.. det er faktisk uforsvarlig

 

Skrevet
2 timer siden, Haffey skrev:

"Vi eier en to år gammel blandingshund som gikk i løpebånd i vår egen hage"

 

1april - 20 aug er det båndtvang.

di hadde nok ikkje bra nok tilsyn over tispa, men di har ho i bånd. Så om hannhunder var i bånd så ville dette aldri skjedd.

Hvis dette blir tatt opp i retten, så vinner di med tispa, uten tvil.. det er faktisk uforsvarlig

 

Mener du virkelig dette?! At så lenge man har bånd på sin høyløpske tispe og forlater henne alene, så er mann helt uten skyld over parringer som skjer?

At hun har bånd på seg og står et sted som ikke er inngjerdet gir virkelig ikke den store beskyttelsen fra noe som helst annet enn at tispen stikker av. 

Skrevet
2 timer siden, Rufs skrev:

Mener du virkelig dette?! At så lenge man har bånd på sin høyløpske tispe og forlater henne alene, så er mann helt uten skyld over parringer som skjer?

At hun har bånd på seg og står et sted som ikke er inngjerdet gir virkelig ikke den store beskyttelsen fra noe som helst annet enn at tispen stikker av. 
 

 

Det mener jeg, har selv hannhund og det er jo en av ulempene med å ha hannhunder. De må passes på hele tiden. finnes jo mange scenarioer der parringer skjer, og alle er forskjellige. Men i dette tilfelle så mener jeg dette er føreren til hannhunden sitt ansvard.

hunder skal ikke gå løs om man ikke har kontroll, og i dette tilfelle så brytes båndtvangen +tispa var bindt fast på privat eiendom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...