Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke kommandoer er lettest/viktigst lære valpen?


Recommended Posts

Skrevet

Min valp er 10 uker og mestrer sitt, la vær og legg seg og han kommer når jeg roper kom. Prøvde oss på hilse (gi labb) men det skulle han ikke ha noe av ?

hvilken kommando synes dere er viktigst lære tidlig / lettest for valp lære? 
 

han begynner på valpekurs i August, men kommando trening har vist seg være en fin avleder når han valpebiter (det og tug) og han synes det er gøy virker det som - Så fortsetter gjerne med litt mer trening hjemme og flere kommandoer ;) 

Skrevet

Kontakt og inkalling synes jeg er viktigst. Og selv om valpen gjør det nå så skal jeg love deg utfordringer med det når han blir eldre og mer tøffere på å utforske verden selv.

Det å sitte/ligge og bli kan også være nyttig. Gå pent i bånd på begge sider (samme med alle øvelser egentlig, hvis du har noen planer om hundesport). Hoppe over, klatre opp på og under ting.

Riste seg kan være nyttig. Lære inn praktisk posisjon for kloklipp og pelsstell.

  • Like 1
  • Thanks 1
Skrevet

Takk for innspill ? - Jeg tror mer innkalling og øyekontakt/kontakt er et videre fokusområde for oss da ja - Ikveld prøvde jeg gi labb men brukte " hei"  når jeg satt på gulvet med han.. etter 7- 10 reps var resultatet at han begynte gi labb når jeg sa hei ? han tar ting veldig fort!  Så desto mer jeg får inn over de neste to ukene jo bedre sant?  Hvordan er de etter 12 uker med ting som ikke er lært før han bikker 12 uker? 

Skrevet
43 minutter siden, o1337 skrev:

Hvis jeg skulle startet på nytt ville jeg trent mer på håndtering og stell. Altså Børsting, kloklypp og sånn istedet for kommandoer ?

Helt enig. Det er superviktig å lære valpene til å bli vandt til å bli børstet, pusse tenner og klippe klærne. Ellers ville jeg fokusert på kontakt og innkalling under treningen. 

  • Thanks 1
Skrevet

Er ikke opptatt av kommandoer, men har fokusert mye på håndtering og rotrening med nåværende (sistnevnte nødvendig her). Med forrige hunden var klostell problematisk, så det var viktig for meg å legge tilrette for at det ikke skulle bli det igjen. 

Har også fokusert på at ikke alle skal hilses på ute (hunder og folk) og prøvd å legge tilrette for positive opplevelser, da hunden var yngre gikk jeg alltid med godbiter ute slik at fremmede barn som ville hilse kunne få gi/kaste godbiter istedenfor å ta på. 

Kommandoen «opp på kasse» (hjemme trente vi på en plastkasse) har dog vært nyttig mtp å gå på vekten og bord hos veterinær.

  • Thanks 1
Skrevet (endret)

Jeg tenkte brått på ... hva med lek med andre hunder? Han har bare fått en dose vaksinering enda og får sin neste i uken han fyller 12 uker så jeg er litt var på lek med andre valper spesielt .. han hilser på hunder i alle fasonger og størrelser daglig og det går greit - han snuser og gir dempende signaler fort (setter seg ned logrer stort sett)  så det har ikke vært noe konfrontasjoner - men det er eneste interaksjonen han har sammen med meg stort sett - i valpekassen lekte han med søsken og var på playdates med naboens valper - Bør jeg skvise inn mer lek med andre med han før han fyller 12 uker? 

Endret av Lillymy
Skrevet

For min del hadde jeg kuttet ut at han hilser på alle hunder når dere går tur, det kan fort bli et problem når valpen/unghunden har høye forventninger om å få løpe bort til alle hunder den møter :) Det er et problem annen hver hundeeier strever med. 

Ha heller få hundekompiser som han kan leke med :)

Enig med det andre, tren på kontakt og at alt rundt deg er moroland! Ikke sette for mye press på valpen og forvente at det den kan på stuegulvet hjemme kan den når dere er i parken med masse forstyrrelser. 

Lykke til med valp, det er slitsomt men gøy ! :)

Skrevet

Som det sies over her, dropp hilsing på tilfeldige hunder på tur. Det eneste du oppnår med det er masse forventning, og frustrasjon når han senere ikke får lov, og mye trekkning og masing i passeringer. I beste fall. I verste fall overslag og utagering.

Gå turer sammen med andre i bånd der de ikke få hilse, og hold lek til "leketid" utenom tur, med trygge hunder du kjenner. Det er viktigere at hunden får leke med deg enn med andre, men selvfølgelig også sunt å utvikle språk og kontakt sammen med andre hunder.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...