Gå til innhold
Hundesonen.no

Jakt med ESS


Miloficent
 Share

Recommended Posts

Jeg snuser litt på tanken om å kanskje begynne å jakte med springeren min etterhvert. Men jeg har hørt flere advare om å «tenne» han på fugl fordi han da vil bli helt fugle-gal og vil alltid jakte når vi er på vanlige fjellturer. Jeg vil jo bare prøve det ut, gjerne ta jaktprøven etterhvert og kanskje vi blir et fast innslag på jakt hvert år - eller ikke i det hele tatt. Siden jeg selv ikke driver med jakt aktivt med spaniel (og ikke har en working springer ift å spør i ulike jaktforum for spaniels), så blir jeg jo litt i tvil hva jeg skal tro på og hvordan det løses i praksis.

Per nå på tur er han jo som regel alltid i søk etter gode lukter, men han er jo ikke trent systematisk av meg til å lete etter fugl. Har heller ikke kjempe stor fugleinteresse per nå. Gøy om han tilfeldigvis løper på en fugl som trykker og deretter flyr avgårde, men ikke stort mer enn det. Vi skal selvfølgelig på kurs og den slags om det blir jakt på oss, men vil bare høre om dere har noe erfaring? Trenger ikke nødvendigvis være spanieljakt, men en engelsk springer jakter litt jo annerledes og er nærere fører enn f.eks. en engelsk setter. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo ikke slik at alle jakthunder blir gale og ukontrollerbare på fjell/skogstur om de er trent i jakt. Og fuglejakt er vel i mye større grad en jakttype der kontroll og samarbeid med hunden er et poeng, så jeg ser ikke at det burde ødelegge noe.

Har ikke du hund fra Inger/Desperadoos? Snakk med henne! (uansett, egentlig) Man skal ikke måtte ha jaktspringer for å kunne bruke den på jakt tenker jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, simira skrev:

Har ikke du hund fra Inger/Desperadoos? Snakk med henne! (uansett, egentlig) Man skal ikke måtte ha jaktspringer for å kunne bruke den på jakt tenker jeg.

Jo har det, snakker mye med hun om stort og smått. Men ville bare høre her om noen hadde flere erfaringer? Og neida, trenger ikke jaktspringer for å drive med jakt. Ville bare poengtere at de fleste i de ulike fb-gruppene som omhandler jakt og spaniels har working-versjonene og mest erfaring med de!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spennende tråd. Jeg har også tenkt tanken på å trene jakt med vår springer spaniel valp (6mnd), men ingen i huset har jegerprøven (ennå). Valpen vår går løs når vi er på tur i skogen, og han holder seg mest i nærheten. Han virker ikke superinteressert i fugl, ender som ligger langs turveien (der går han i bånd) oppdager jeg lenge før ham, hvis han oppdager dem i det hele tatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt fra de som har en working spaniel at plutselig en dag så våkner jaktinnstinktet, og da har man et helt arbeid med å kontrollere det når man ikke vil jakte. Mens andre skiller veldig godt på når det er jakt og når det er tur/agilitytrening/etc. Man vet liksom aldri. Men spanieljakt er kult, blir som støkkjakt, bare litt mindre gåing :P 

Astrid Ellefsen i Vindfinn hundetrening har nettopp lagt ut kurs for vår/sommer, både for spaniel og stående, kanskje det kan være noe for deg? Ellers så anbefaler jeg podcasten Hold The Line, om belønningsbasert fuglehundtrening (retrievere, spaniels og stående) og boken Force Free Gun Dog Training av Jo Laurens (hun samme som har podcasten). 

Superkult om flere jenter vil jakte, og spesielt trene jakthund på en grei måte. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
    • Ja, jeg har vært inne på tanken om medisinering kunne vært noe, for som du sier er det ikke noe poeng i å trene en hund som er så stresset at den ikke er mottakelig for læring. Min forrige hund var så lydsensitiv som det var mulig å bli, så hun gikk på angstdempende en periode for å få henne såpass ned at det var mulig å trene på (ikke at vi noen gang kom i mål med det da, hun ble døv før den tid...) Men det er heldigvis ikke angst med denne hunden, hun er bare skyhøyt i stress og tipper over bare av å se en fugl liksom...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...