Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg snuser litt på tanken om å kanskje begynne å jakte med springeren min etterhvert. Men jeg har hørt flere advare om å «tenne» han på fugl fordi han da vil bli helt fugle-gal og vil alltid jakte når vi er på vanlige fjellturer. Jeg vil jo bare prøve det ut, gjerne ta jaktprøven etterhvert og kanskje vi blir et fast innslag på jakt hvert år - eller ikke i det hele tatt. Siden jeg selv ikke driver med jakt aktivt med spaniel (og ikke har en working springer ift å spør i ulike jaktforum for spaniels), så blir jeg jo litt i tvil hva jeg skal tro på og hvordan det løses i praksis.

Per nå på tur er han jo som regel alltid i søk etter gode lukter, men han er jo ikke trent systematisk av meg til å lete etter fugl. Har heller ikke kjempe stor fugleinteresse per nå. Gøy om han tilfeldigvis løper på en fugl som trykker og deretter flyr avgårde, men ikke stort mer enn det. Vi skal selvfølgelig på kurs og den slags om det blir jakt på oss, men vil bare høre om dere har noe erfaring? Trenger ikke nødvendigvis være spanieljakt, men en engelsk springer jakter litt jo annerledes og er nærere fører enn f.eks. en engelsk setter. 

Skrevet

Det er jo ikke slik at alle jakthunder blir gale og ukontrollerbare på fjell/skogstur om de er trent i jakt. Og fuglejakt er vel i mye større grad en jakttype der kontroll og samarbeid med hunden er et poeng, så jeg ser ikke at det burde ødelegge noe.

Har ikke du hund fra Inger/Desperadoos? Snakk med henne! (uansett, egentlig) Man skal ikke måtte ha jaktspringer for å kunne bruke den på jakt tenker jeg.

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Har ikke du hund fra Inger/Desperadoos? Snakk med henne! (uansett, egentlig) Man skal ikke måtte ha jaktspringer for å kunne bruke den på jakt tenker jeg.

Jo har det, snakker mye med hun om stort og smått. Men ville bare høre her om noen hadde flere erfaringer? Og neida, trenger ikke jaktspringer for å drive med jakt. Ville bare poengtere at de fleste i de ulike fb-gruppene som omhandler jakt og spaniels har working-versjonene og mest erfaring med de!

Skrevet

Spennende tråd. Jeg har også tenkt tanken på å trene jakt med vår springer spaniel valp (6mnd), men ingen i huset har jegerprøven (ennå). Valpen vår går løs når vi er på tur i skogen, og han holder seg mest i nærheten. Han virker ikke superinteressert i fugl, ender som ligger langs turveien (der går han i bånd) oppdager jeg lenge før ham, hvis han oppdager dem i det hele tatt.

Skrevet

Har hørt fra de som har en working spaniel at plutselig en dag så våkner jaktinnstinktet, og da har man et helt arbeid med å kontrollere det når man ikke vil jakte. Mens andre skiller veldig godt på når det er jakt og når det er tur/agilitytrening/etc. Man vet liksom aldri. Men spanieljakt er kult, blir som støkkjakt, bare litt mindre gåing :P 

Astrid Ellefsen i Vindfinn hundetrening har nettopp lagt ut kurs for vår/sommer, både for spaniel og stående, kanskje det kan være noe for deg? Ellers så anbefaler jeg podcasten Hold The Line, om belønningsbasert fuglehundtrening (retrievere, spaniels og stående) og boken Force Free Gun Dog Training av Jo Laurens (hun samme som har podcasten). 

Superkult om flere jenter vil jakte, og spesielt trene jakthund på en grei måte. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...