Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Aiaiai.. Vedvarende mageknip, mye luft i magen og nedsatt matlyst. Og slik er det avogpå periodevis. Ikke har han fått noe nytt å tygge på og han har heller ikke spist noe ute. Blir snart sprø, og det tror jeg han også blir? Det kommer liksom utav det blå, starter gjerne først med litt løs mage. Men så ordner ikke kroppen opp selv, og jeg må tvinge i han zoolac og faste han en dag (litt ris og kylling får han). Ikke har han noe ekstra fett å gå på, så det er en evig kamp å holde vekten?

Skrevet
7 hours ago, Miloficent said:

Aiaiai.. Vedvarende mageknip, mye luft i magen og nedsatt matlyst. Og slik er det avogpå periodevis. Ikke har han fått noe nytt å tygge på og han har heller ikke spist noe ute. Blir snart sprø, og det tror jeg han også blir? Det kommer liksom utav det blå, starter gjerne først med litt løs mage. Men så ordner ikke kroppen opp selv, og jeg må tvinge i han zoolac og faste han en dag (litt ris og kylling får han). Ikke har han noe ekstra fett å gå på, så det er en evig kamp å holde vekten?

Bare tenker litt høyt her, men kan det være proteinkilden? Min får litt av-og-på-mage når hun fores med noe som inneholder kalkun (jeg tror i alle fall det er det som er synderen). Den siste tiden har hun utelukkende fått elg/lam/rein, og magen har vært helt fin.

Skrevet
10 timer siden, Wilhelmina skrev:

Bare tenker litt høyt her, men kan det være proteinkilden? Min får litt av-og-på-mage når hun fores med noe som inneholder kalkun (jeg tror i alle fall det er det som er synderen). Den siste tiden har hun utelukkende fått elg/lam/rein, og magen har vært helt fin.

Ja jeg har vært inne på tanken selv! Har lyst å prøve en periode uten noe form for kylling, da de fleste sensitive/allergihunder reagerer på det. Bare dumt det er kylling i alle pølsene til v&h (utenom Taste). Jeg syns ikke han virker som en allergihund sånn ellers, men det er jo vanskelig å si? 

Skrevet
21 minutter siden, Miloficent skrev:

Ja jeg har vært inne på tanken selv! Har lyst å prøve en periode uten noe form for kylling, da de fleste sensitive/allergihunder reagerer på det. Bare dumt det er kylling i alle pølsene til v&h (utenom Taste). Jeg syns ikke han virker som en allergihund sånn ellers, men det er jo vanskelig å si? 

Jeg har ingen gode råd, men synes og det er dumt der ikke finnes flere pølser fra v&h uten kylling. Tuija har spist Mush en måned uten at klø seg og det var uten kylling. Nå er hun tilbake på v&h og klør igjen. Jeg er ganske sikker på hun reagerer på kyllingen... mush får jeg bare ikke tak i her. Så irriterende. 

Håper du finner en løsning for ham :)

Skrevet

Er det så vanskelig å finne fôr uten kylling? Jeg var litt oppmerksom på det tidligere, mest pga dyrevelferden, men tror det er flere leveranfører som har kyllingfrie fôr? Sjekk Acana, Orijen, Robur?

(skilt ut i egen tråd for interesserte)

Skrevet

Men hvis han blir bedre etter å ha fått ris og kylling, så er det vel ikke kylling han reagerer på? Zoolacen gjør kanskje mesteparten av jobben, men ser for meg at hvis han reagerte på kylling så hadde han ikke blitt bedre i magen av den dietten..? ?

Skrevet

@Pajko Enig i at det er dumt! Mush er dyrere for meg å kjøpe inn, og det blir dårlig med fryseplass hvis eldste skal gå på vom og springeren på Mush? 

Det finnes en del fôr på markedet nå som er laget for allergihunder og som kun har en proteinkilde, eller flere proteinkilder men uten kylling. Ganske greit utvalg av det på Musti der jeg jobber hvertfall! Men jeg har ikke noe ønske om å fôre på tørrfôr - og da blir alternativene noe snever. Musti har fått inn noe som heter Smaak råfôr, det har jeg ikke prøvd enda. Der kan du få uten kylling.

@Salka Han har ikke fått det ved de 2-3 siste rundene med mageproblemer. Men jeg har litt mistanke om at det er mengden med kylling som skaper problemer. For vi har prøvd å kutte ut alt av kylling-belønninger men fortsatt på v&h (som det er kylling i). Og det reagerte han fint på. Jeg lager feks godbiter selv med kyllingkjøttdeig, og han får gaanske mye på trening uten at det har gitt utslag. Blir ikke klok?

 

Skrevet

Taste-variantene til VOM er fullverdige om man ink nok proteinkilder (burde helst være minst 3 over tid) og gir olje/fet fisk i tillegg. 

Hva konkret har du fôret med til nå? Ville hvertfall unngått hardt bearbeidet mat, rå grønnsaker og kålsorter generelt da dette er tungt fordøyelig.

Skrevet (endret)
På 2/20/2021 at 3:54 PM, Stjerneskinn skrev:

Taste-variantene til VOM er fullverdige om man ink nok proteinkilder (burde helst være minst 3 over tid) og gir olje/fet fisk i tillegg. 

Hva konkret har du fôret med til nå? Ville hvertfall unngått hardt bearbeidet mat, rå grønnsaker og kålsorter generelt da dette er tungt fordøyelig.

Ja jeg har sendt mail til v&h og forhørt meg om det for noen år siden da det var mistanke om allergi hos eldste. Ulempen er jo at man må endre proteinkilden så hvis hunden kun tåler lam, så er man litt mer fastlåst. Men ellers funker det jo! 

Fôrer med vom active (den uten laks), har nylig begynt med vom active protein. Prøvde meg på digestive en god stund, men syns ikke den funket godt på han. Active med laks er lik den uten, sånn for magen hans sin del. Prøvde meg også en periode å fôre litt med tørrfôr i tillegg, Nutrima Sport Intense. Tålte første 2 kgs sekk, men den andre nå funket han virkelig ikke på, mye dårlig mage (diaré og løs avføring sånn utenom diaré-utbrudd). Tanken var om jeg kunne gå ned på mengden vom og supplere med tørrfôr istede - bare for å se om det hjalp. 1 kg vom til dagen på en 20 kgs hund er jo mye. Prøver nå med 3 måltider, har ikke sett sååå mye effekt enda, kanskje en smule bedre. Men får ikke gjort dette hver dag pga jobb? 

Endret av Miloficent

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...