Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi hentet valpen vår i helgen, og det går stort sett veldig fint. Han er trent til å tisse/bæsje på matte inne og det funker veldig bra, men vi vil jo trene ham til å gå på do ute. Tar ham derfor ut etter måltid og søvn osv. Bæsj kommer gjerne etter mat, men de gangene vi tar ham rett ut da, ender det med at han nekter å bæsje og heller oppfører seg veldig rart. I går begynte han å grave febrilsk på lekeplassen, og det var ikke mulig å "nå inn til ham". Et lite øyeblikk så jeg for meg at han kom til å grave opp et lik (litt mye krim på TV), og til slutt endte det med at jeg måtte bære ham forsiktig inn - og han løp rett til matta si og bæsja. Så vi ser jo tegnene hans på at han må bæsje, men han får det ikke til ute, og plages rett og slett. Ikke noe feil med konsistensen heller, ettersom det går helt fint når han kommer inn (og han får heller ikke kjeft for å bæsje inne, for å legge til det - heller ros).

Noen med erfaring på dette? 

Skrevet

Jepp, ulempen med å lære hundene å gå på do inne...

Ingen erfaring nei, men ville bare fortsatt å ta ham med ut når han må på do, og etter mat, aktivitet osv.

Hva med om dere er ute lenge, på besøk, tur osv?

Skrevet

Hva med å bære ham inn, sette ham ned på matta, og så plukke ham opp og gå rett ut igjen før han rekker å bæsje? Han vil slappe av litt i muskulaturen når han tror han skal få bæsje på matta, slik at han ikke greier å holde seg lenger når han kommer ut igjen. Mange har hatt hell med det med valper som ikke vil tisse ute, å bare gå inn og så snu i døra og gå ut igjen. Jeg ville bare prøvd det når han helt tydelig graver og er ukomfortabel, prøv ellers å bare få ham til å tilbringe tid ute og gjerne løpe litt rundt istedenfor å fiksere på gravingen. Lek og løping hjelper til det også.

Skrevet

Ja, vi får gjøre noen forsøk på det. Må kanskje først forflytte disse mattene litt nærmere døra, så det ikke blir så langt å gå med ham.

Å få ham bort fra gravinga i går var helt umulig. Jeg bar ham 20 meter vekk, men han dro bare tilbake og så helt vill ut. Jeg ble skikkelig redd. Håper ikke det der skjer igjen. Stakkars liten!

Takk for tips.

Skrevet

Mattene bør definitivt være ved døra ja. Og gå litt lengre unna huset enn rett utenfor når du prøver å få ham til å gjøre fra seg ute.

Har de vært noe ute og gjort fra seg hos oppdretter i det hele tatt?

Skrevet
Just now, Shlush said:

Har dere prøvd å legge matta ute? 

Ja, funker for tiss (men han tisser også rett på gresset). 

2 hours ago, simira said:

Mattene bør definitivt være ved døra ja. Og gå litt lengre unna huset enn rett utenfor når du prøver å få ham til å gjøre fra seg ute.

Har de vært noe ute og gjort fra seg hos oppdretter i det hele tatt?

Usikker. 

Har selvsagt plassert matta lengst vekk fra døra, så vi får vel flytte den litt og litt. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...