Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
6 timer siden, Torvald tåke skrev:

. Det jeg er svært skeptisk til, er uetisk avl, umoralske oppdrettere med kyniske markedsføringstaktikker, manglende informasjon til valpekjøpere, bevisst avl på bikkjer uten papirer eller helsetester og det reindyrka fokuset på at hunden skal være "søt". 

Helt enig i dette, uansett rase, type eller kategori hund.

  • Svar 50
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

De kommer opp igjen fordi du ikke forholder deg til dem. Hverken bekreftende eller ved å argumentere i mot. Så da blir i alle fall jeg i stuss over om du får det med deg. Og hvorfor du fremdeles tenke

Det er en grunn til at doodleprodusentene hovedsakelig retter seg inn mot familiehund-markedet. Svært få folk som har et snev av genuin hundeinteresse er interessert i å betale 20000+ for en blandings

Jeg vet knapt hva jeg skal si til dette. Du har ikke svart på hva du får i en doodle som du ikke får i en puddel eller en (eksempelvis) labrador. Eller at det er mildt sagt en utfordring å holde overs

Skrevet
1 time siden, Blouberg skrev:

Men igjen er det oppdrettere a la DHH som trekkes fram som ett av hovedargumentene. Bare så det er klart, jeg ville aldri kjøpt noe som helst av en oppdretter med et slikt rykte. De jeg vurderer har helseattester og alle tester gjennomført. 

At DHH nevnes er ikke så rart siden de avler mange valper, men doodel blir ikke en bedre «rase» selv om det er «Fru Hansen» borti gaten som avler frem ett kull. Doodle er doodle uansett, at «Fru Hansen» er en bedre oppdretter enn DHH fordi hun ikke avler like mange valper er ikke gitt. Tvert imot kanskje?

Skrevet

Mine fordommer kommer av å ha eid en selv, som ikke var riktig skrudd sammen. Den oppfylte ingen lovnader om enkel pels for å si det slik, og det med bakgrunn i puddel og portugisisk vannhund.

  • Like 1
Skrevet
2 hours ago, Blouberg said:

Ser ikke helt at denne tråden har mye mer å gi, det er de samme argumentene opp igjen. Så takk for all entusiasmen!

 

De kommer opp igjen fordi du ikke forholder deg til dem. Hverken bekreftende eller ved å argumentere i mot. Så da blir i alle fall jeg i stuss over om du får det med deg. Og hvorfor du fremdeles tenker at doodle er veien å gå.

  • Like 12
  • Thanks 2
Skrevet

Har ikke lest hele tråden ,men en av grunnene til at DHH dras fram, er at alle andre som driver kennel med cobberdog, samarbeider med DHH, og dermed blir hele greia ganske shady spør du meg. DHH har på en måte monopol på all cobberdog oppdrett i Norge. For det er mye med DHH som ikke er bra. Som nevnt tidligere, en tid tilbake skrev de på hjemmesidene sine at man ikke trengte ha fri når man får valp, det var liksom en myte... bare å putte den i bur og gå på jobb, fordi valper skal jo ha så mye søvn... Det er hårreisende å si til ferske hundeeiere! De framstiller hundehold og rasen som easy peasy, uansett. 

 

og kontraktene dems er en helt annen historie :P 

  • Like 4
Skrevet
På 5/2/2020 at 4:50 PM, tillien skrev:

Takhøyden er nok høy nok, men det du sa stemmer jo bare ikke.

Meningene er nok forbausende lite «delt» her inne i alle fall. Og blant de fleste som er over middels interessert i hund. Og det eneste som normalt virkelig provoserer folk er at det avles på disse hundene, at det ofte er snakk om ikke altfor seriøs avl (type «hei, jeg fant en puddel - hva kan vi blande den med slik at vi kan ta dobbel valpepris av normal avl?») og useriøse valpeselgere (løgnen om allergivennlig hund, at hundene på magisk vis får kun det beste fra begge rasene som blandes ... ). Og da har man ikke begynt å stille spørsmålet: Hva er poenget? Hva får du i en labradoodle som du ikke får i en puddel eller en labrador?

Jeg nevnte det i forrige svar, men det kan ikke sies klart nok, Det gir INGEN som helst mening å ta en puddel og en labrador og parre dem med den hensikt å selge valper. INGEN. Du vet ikke hvilken pels den får - puddelpels, labbepels eller en hybrid som blir omtrent som filt - du vet ikke om det blir mest puddel eller mest retriever mentalt sett (nå er disse rasene relativt like, så da går det stort sett greit - puddelen er opprinnelig en vannapportør). Alternativet er å hjelpe til å utvikle og forvalte en av rasene på skikkelig vis - noe som trengs.

Alt dette betyr ikke at folk misliker labradoodler eller andre doodler. De jeg har møtt har utelukkende vært trivelige hunder de, og når de har kommet til verden så fortjener de like mye som alle andre hunder. Og eiere fortjener å få hjelp til ting de lurer på, feks her inne, uansett «rase». Og det får de. Det er oppdretterne folk ønsker skal slutte. Man har jo et håp om at folk flest skal få med seg hvor meningsløs den typa avl er slik at de velger seg en god puddel eller en god labrador heller, men der føler jeg at takhøyder er relativt stor.

En annen ting er at nå er det ikke doodle lenger, men australian cobberdog. Og INGEN, seriøst INGEN, av disse folka vil fortelle meg noe so helsdt om hva slags raser disse består av. Labradoodle var jo bare labrador og puddel, mens med cobberdogs har de blandet inn masse annet rart, spesielt for å få de i ulike størrelser, men hva de har brukt, går det overhodet ikke an å finne informasjon om. Ikke noen nettsider, og ikke når man spør dem direkte. DET er shady! Hva er greia? Hvorfor så hemmelighetsfulle? 

Skrevet

@tillien

Du sier at jeg ikke forholder meg til dem, det du mener er at jeg ikke har gjort knefall for dine argumenter. Jeg har svart med mine meninger underveis i tråden, men jeg skjønner jo at det ikke vil påvirke dine meninger, til det er de nok alt for fastgrodd. Vi kommer nok aldri til å bli enige om dette ?  Verden endres, endringer skjer hver dag og i økende takt. At dette også gjelder oppdrett av hund er åpenbart for de mange.

Jeg undres over at flere her velger å henge ut en navngitt oppdretter på denne måten, spesielt når dere selv er anonyme. Jeg har ikke noen annen informasjon om denne spesifikke oppdretteren enn det jeg har lest her inne. Ut fra det skulle man nesten tro det er en pelsdyroppdretter man snakker om. Dersom det er så forferdelig hadde vel både mattilsynet og dyrevernere marsjert utenfor portene deres? Det virker som det å skrive ordet Doodle i en tråd her utløser en automatisk fordømmelse av denne ene oppdretteren, og i samme slengen erklære at alle som bedriver slikt er noe kynisk kjeltringpakk helt uten tanke for dyrevelferd. Jeg tror kanskje bildet er noe mer nyansert enn dere legger til grunn.

Etter alle innlegg i tråden her slår jeg fast at min initiale påstand om fordommer mot Doodles fortsatt er valid.

PS: Doodle er ikke synonymt med  Cobberdog selv om mange her tilsynelatende tror det. DS:

God kveld

  • Like 2
Skrevet

Mattilsynet gjør ingenting så lenge dyrene har tilgang på mat, vann og tak over hodet. De har hatt tilsyn på DHH mange ganger. Så lenge DHH står for majoriteten av systematisk blandingsproduksjon så vil de også brukes som eksempel. De og "deres samarbeidspartnere" er etter deres egen uttalelse de eneste som leverer "godkjent" cobberdog i Norge, så mange andre eksempler finnes det da angivelig ikke der.

Det meste av "fordommene" du leser om her kan dokumenteres, evenutelt har vært dokumentert, gjennom deres egne kontrakter, hjemmesider og kjøpere.

Det man derimot ikke finner dokumentasjon på er hva cobberdog faktisk er, med hva som er blandet inn, hvilke hunder som er brukt hvor, alder og antall kull på hunder, osv.

  • Like 3
Skrevet
3 hours ago, Blouberg said:

@tillien

Du sier at jeg ikke forholder meg til dem, det du mener er at jeg ikke har gjort knefall for dine argumenter. Jeg har svart med mine meninger underveis i tråden, men jeg skjønner jo at det ikke vil påvirke dine meninger, til det er de nok alt for fastgrodd. Vi kommer nok aldri til å bli enige om dette ?  Verden endres, endringer skjer hver dag og i økende takt. At dette også gjelder oppdrett av hund er åpenbart for de mange.

Jeg undres over at flere her velger å henge ut en navngitt oppdretter på denne måten, spesielt når dere selv er anonyme. Jeg har ikke noen annen informasjon om denne spesifikke oppdretteren enn det jeg har lest her inne. Ut fra det skulle man nesten tro det er en pelsdyroppdretter man snakker om. Dersom det er så forferdelig hadde vel både mattilsynet og dyrevernere marsjert utenfor portene deres? Det virker som det å skrive ordet Doodle i en tråd her utløser en automatisk fordømmelse av denne ene oppdretteren, og i samme slengen erklære at alle som bedriver slikt er noe kynisk kjeltringpakk helt uten tanke for dyrevelferd. Jeg tror kanskje bildet er noe mer nyansert enn dere legger til grunn.

Etter alle innlegg i tråden her slår jeg fast at min initiale påstand om fordommer mot Doodles fortsatt er valid.

PS: Doodle er ikke synonymt med  Cobberdog selv om mange her tilsynelatende tror det. DS:

God kveld

Jeg vet knapt hva jeg skal si til dette. Du har ikke svart på hva du får i en doodle som du ikke får i en puddel eller en (eksempelvis) labrador. Eller at det er mildt sagt en utfordring å holde oversikt over sykdommer med uregistrerte hunder. Du har ikke erkjent (eller argumentert mot) at det er et genetisk lotteri - at en stabil rase tar mange generasjoner å etablere. Med dette i bakhodet, så fortsetter du å påstå at man kan drive seriøs avl på doodles. Hvordan? Jada, man kan gjøre det mindre useriøst, være mer ansvarlig innenfor rammene av doodleavl, men hele idéen er så tullete at det blir useriøst i sin natur. Det har du heller ikke svart på. 

Så at du påstår at mine meninger er «fastgrodd» er direkte absurd. Kom gjerne med gode motargumenter, så bytter jeg mening på flekken. Her er det du som kommer med uriktige påstander om forumets fordømmelse av alle blandingshunder, deres eiere og oppdrettere (noe du heller ikke har gått tilbake på og rett og slett bekrefter om igjen her, mer eller mindre), konstaterer at du SKAL ha en doodle, og overser totalt ethvert argument mot. Jommen sa jeg smør.

Men lykke til. De fleste doodler jeg har truffet har vært hyggelige hunder.

  • Like 11
Skrevet
3 timer siden, Blouberg skrev:

@tillien

Du sier at jeg ikke forholder meg til dem, det du mener er at jeg ikke har gjort knefall for dine argumenter. Jeg har svart med mine meninger underveis i tråden, men jeg skjønner jo at det ikke vil påvirke dine meninger, til det er de nok alt for fastgrodd. Vi kommer nok aldri til å bli enige om dette ?  Verden endres, endringer skjer hver dag og i økende takt. At dette også gjelder oppdrett av hund er åpenbart for de mange.

Jeg undres over at flere her velger å henge ut en navngitt oppdretter på denne måten, spesielt når dere selv er anonyme. Jeg har ikke noen annen informasjon om denne spesifikke oppdretteren enn det jeg har lest her inne. Ut fra det skulle man nesten tro det er en pelsdyroppdretter man snakker om. Dersom det er så forferdelig hadde vel både mattilsynet og dyrevernere marsjert utenfor portene deres? Det virker som det å skrive ordet Doodle i en tråd her utløser en automatisk fordømmelse av denne ene oppdretteren, og i samme slengen erklære at alle som bedriver slikt er noe kynisk kjeltringpakk helt uten tanke for dyrevelferd. Jeg tror kanskje bildet er noe mer nyansert enn dere legger til grunn.

Etter alle innlegg i tråden her slår jeg fast at min initiale påstand om fordommer mot Doodles fortsatt er valid.

PS: Doodle er ikke synonymt med  Cobberdog selv om mange her tilsynelatende tror det. DS:

God kveld

Nå er ikke doodle- eller cobberdoggavl noe å sammenlikne med pelsdyroppdrett. Pelsdyroppdrettere har en avlsplan med avlsmål, i tillegg til mange generasjoner med kartlagte feno- og genotyper og arvbarhet på disse.

Mattilsynet får dessverre gjort lite når det ikke er dokumenterte brudd på dyrevelferdsloven.

Jeg har egentlig lite imot blandingshunder, men skal det ha noe for seg så er det de beste individene som må brukes. Selv om du kan være heldig å få en positiv heterosiseffekt så er det ikke slik at denne effekten gjentar seg gang på gang når det avles videre på halvgode individer. 

Lett forklart så vil det være en sannsynlighet for at avkom etter to forskjellige raser bli litt bedre (friskere genetikk) enn foreldrene. Når neste generasjon av samme blanding da får avkom så blir den effekten mindre og mindre fordi genetikken blir likere og likere. Og det absolutt største problemet her er at veldig mange av de som avler blandingshunder driter langt i hvilke individer de faktisk avler på. 

Eneste blandingsavelen på hund jeg kjenner til som positiv er avl på AH hvor det stort sett (har jeg inntrykk av) avles på de beste individene for å faktisk få en genetisk fremgang og øke prestasjon.

  • Like 3
Skrevet

Jeg har prøvd å finne ut av hva cobberdogs består av og hvordan "rasen" oppstod i en stund nå. Jeg finner ikke noe informasjon i norske kilder, så jeg begynte å søke i internasjonale i stedet. Om det jeg fant stemmer eller ikke, kan jeg ikke konkludere med. 

Ifølge denne siden:https://australiancobberdog.com/cobberdog.html

Er cobberdog en blanding av puddel, labrador, labradoodle, irsk vannspanel, curly coated retriever, engelsk cockerspaniel, amerikansk cockerspaniel, australsk labradoodle, irsk soft coated wheaten terrier og australsk cobberdog. 

Personen som begynte å avle på cobberdogs og som lagde navnet skal visstnok være Beverly Rutland. Hun er ikke skaperen av labradoodles. Her er hjemmesiden til kennelen Rutlands Manor:http://www.rutlandmanor.com/

Så fant jeg denne siden: https://stoprutlandmanor.wordpress.com/

Beverly forandret på navnet flere ganger, det var cobbadog før cobberdog. Hun skal også ha vært i søkelyset til rspca og politiet. Nå har de også begynt med cobbeagle... Jeg håper at dette ikke stemmer, for hvis det gjør det så setter det ikke DH i noe bedre lys. At de ukritisk støtter og bestemmer seg for å begynne med avl på en "rase" som ble skapt av en valpefabrikk. 

 

 

  • Like 4
Skrevet

Så man har renrasede hunder man blander for å lage en ny rase (ifølge tilhengere av doodle/cobberdog-oppdrette) Og mener standhaftig at disse blandingshundene er bedre enn de renrasede hunder de er blanding av. Ironisk nok argumenterer disse også at doodle og cobberdog «snart» blir regnet som egen rase.
Hvorfor skal de bli en rasehund, når rasehund ikke er så bra som (disse) blandingshundene? Nå må de bestemme seg; er det bra eller ikke bra med renrasede hunder?!

  • Like 1
Skrevet (endret)
3 timer siden, Nederlanskfjellgeit skrev:

Så fant jeg denne siden: https://stoprutlandmanor.wordpress.com/

Beverly forandret på navnet flere ganger, det var cobbadog før cobberdog. Hun skal også ha vært i søkelyset til rspca og politiet. Nå har de også begynt med cobbeagle... Jeg håper at dette ikke stemmer, for hvis det gjør det så setter det ikke DH i noe bedre lys. At de ukritisk støtter og bestemmer seg for å begynne med avl på en "rase" som ble skapt av en valpefabrikk. 

 

 

Jeg var egentlig ferdig med dette forumet. Den nettsiden du linker til, er fra 2010 og er laget av en gruppe anonyme «dyrevernsaktivister» som kan være hvem som helst. Men det jo er tydelig at de hater Beverley Rutlands Manners og har villet ødelegge ryktet hennes.

https://www.stoprutlandmanor-farmsofshame.com/

Endret av Kehlar
Lagt til
Skrevet

Det er mye interessant å diskutere rundt cobberdogs, men det blir en annen diskusjon enn doodles. Å blande dem sammen gir bare menighetene for begge typer muligheten å score billige poenger. En doodle (eller poo) er i utgangspunktet førstegenerasjons avkom av en blanding mellom en puddel og «noe annet». Cobberdogs er et forsøk på å skape en stabil rase med delvis utgangspunkt i labradoodle. De er forøvrig ikke godkjent som rase i et eneste seriøst forbund. Her var trådstarter klar på at hen ønsket en doodle. 

Skrevet
23 minutter siden, tillien skrev:

Det er mye interessant å diskutere rundt cobberdogs, men det blir en annen diskusjon enn doodles. Å blande dem sammen gir bare menighetene for begge typer muligheten å score billige poenger. En doodle (eller poo) er i utgangspunktet førstegenerasjons avkom av en blanding mellom en puddel og «noe annet». Cobberdogs er et forsøk på å skape en stabil rase med delvis utgangspunkt i labradoodle. De er forøvrig ikke godkjent som rase i et eneste seriøst forbund. Her var trådstarter klar på at hen ønsket en doodle. 

Dette er vi iallefall enige om.

Skrevet

Så noen etterlyste mine argumenter for å velge en Doodle framfor f.eks en Puddel. Jeg har vokst opp med puddel, så er en del egenskaper i (den) puddelen som jeg ikke likte, veldig gneldrete, territorial, glefset om noen kom for nær noen i familien osv.  Det positive var at den var smart og livlig.

Har også vært mye sammen med Schæfer i oppveksten. Virkelig elsker de gode individene, men har sett mange ugreie Schæfere. Forhåpentligvis bedre kontroll på genetikken nå. 

Har siden hatt stor gjeterhund, superfornøyd med den, men er nå for stor og plasskrevende.

Har hatt mye kontakt med Cocker/puddel blanding i det siste.  Liker de veldig godt, mange av de gode egenskapene jeg likte i de andre hundene jeg har hatt. Disse er passe størrelse, 11 ish kg, nesten røytefri, noe som er bra for en med astma selv om jeg ikke er allergisk kan hår irritere luftveiene.  Disse er også veldig lærenemme, kvikke og utholdende. De jeg har sett har hatt et stabilt vennlig gemytt ovenfor både dyr og mennesker.

Synes også det er litt befriende å ha en hund som ikke skal leve opp til et eksteriør krav mht klipp osv. 

Jeg kan også gjenta at jeg selvsagt sjekker helse på foreldre, kvalitet og forhold på kennel.

Skrevet
Akkurat nå, Blouberg skrev:

Så noen etterlyste mine argumenter for å velge en Doodle framfor f.eks en Puddel. Jeg har vokst opp med puddel, så er en del egenskaper i (den) puddelen som jeg ikke likte, veldig gneldrete, territorial, glefset om noen kom for nær noen i familien osv.  Det positive var at den var smart og livlig.

Har også vært mye sammen med Schæfer i oppveksten. Virkelig elsker de gode individene, men har sett mange ugreie Schæfere. Forhåpentligvis bedre kontroll på genetikken nå. 

Har siden hatt stor gjeterhund, superfornøyd med den, men er nå for stor og plasskrevende.

Har hatt mye kontakt med Cocker/puddel blanding i det siste.  Liker de veldig godt, mange av de gode egenskapene jeg likte i de andre hundene jeg har hatt. Disse er passe størrelse, 11 ish kg, nesten røytefri, noe som er bra for en med astma selv om jeg ikke er allergisk kan hår irritere luftveiene.  Disse er også veldig lærenemme, kvikke og utholdende. De jeg har sett har hatt et stabilt vennlig gemytt ovenfor både dyr og mennesker.

Synes også det er litt befriende å ha en hund som ikke skal leve opp til et eksteriør krav mht klipp osv. 

Jeg kan også gjenta at jeg selvsagt sjekker helse på foreldre, kvalitet og forhold på kennel.

Dette må jeg rett og slett få si at var hinsides dårlige argumenter for å gå for en blanding ? Altså, nå er hunder individer. De er like ulike som oss mennesker. Så at DEN puddelen hadde egenskaper du ikke likte er ikke gitt med at alle pudler ER sånn. 

Utifra den kommentaren din tyder det på at du har gjort dårlig research, og ikke fått deg gode individer, rett og slett. Eller så har du fått deg hunder som ikke passer med deg - manglende kjemi. 

Det finnes hundrevis av hunderaser. At ikke én av disse skal kunne utfylle dine behov er jo bare temmelig spesielt. En papirløs designersak er ikke veien å gå :)

  • Like 2
Skrevet
Just now, Blouberg said:

 noen etterlyste mine argumenter for å velge en Doodle framfor f.eks en Puddel. Jeg har vokst opp med puddel, så er en del egenskaper i (den) puddelen som jeg ikke likte, veldig gneldrete, territorial, glefset om noen kom for nær noen i familien osv.  Det positive var at den var smart og livlig.

Jeg tror ikke du har tatt poenget rundt dette med genetikk. Tar du en veldig gneldrete, territorial puddel som glefser når noen kommer for nær familien og blander den med verdens beste cocker, labbe eller golden ... hva mener du skjer da?? Om du ikke liker pudler - ikke kjøp en puddelblanding. Enda mindre en puddelblanding fra en dårlig puddel.

Just now, Blouberg said:

Har hatt mye kontakt med Cocker/puddel blanding i det siste.  Liker de veldig godt, mange av de gode egenskapene jeg likte i de andre hundene jeg har hatt. Disse er passe størrelse, 11 ish kg, nesten røytefri, noe som er bra for en med astma selv om jeg ikke er allergisk kan hår irritere luftveiene.  Disse er også veldig lærenemme, kvikke og utholdende. De jeg har sett har hatt et stabilt vennlig gemytt ovenfor både dyr og mennesker.

Her også viser du at du ikke har tatt poenget. Det er INGEN som kan garantere at hunden blir «nesten røytefri». Det er det vi har forsøkt og si over flere titalls poster nå. Ellers passer vekt (mer eller mindre), lærenem, kvikk, utholdende og stabilt vennlig gemytt ovenfor både dur og mennesker forbausende godt med både en god mellompuddel og en god cocker ... Hvem skulle trodd det! ? Og det er, som sagt, ingen magi som skjer som gjør at du kan blande en dårlig cocker (for dem er/var det en del av i alle fall) og blande den med en puddel og så ... vipps ... verdens mest perfekte hund som klokker inn på 11kg. Det er ikke slik det fungerer.

Jeg gir meg der, men ønsker deg igjen lykke til. Og ender du opp med en doodle, så vil folk her det beste for hunden og ditt hundehold uansett - det er ingen som vil fordømme hunden din og la være å hjelpe om det skulle være noe.

  • Like 7
Skrevet

Vel, det vil alltid finnes dårlige individer i alle raser og blandingskombinasjoner. Om man krysser en mentalt dårlig puddel med en cocker risikerer man selvfølgelig at disse cockapoene arver det dårlige gemyttet fra sin puddel-forelder. Nedarving skjer på samme vis, rase eller blanding spiller ingen rolle.

Ellers er jo både puddel, labrador, golden og spaniels jevnt over trivelige og omgjengelige hunder så at blandinger av disse ofte er helt alrighte dyr er ikke så rart. Selv klarer jeg ikke å se hva en doodle eller poo har som man ikke kan finne lettere i en stambokregistrert renraset puddel, spaniel, labrador eller retriever der alt av informasjon om helse, mentaltester og slekt ligger åpent for alle i Dogweb, Hunddata og KoiraNet. Om helse er bekymringen, er det kun 1. generasjonsblanding (puddel x annen rase) som gjelder uansett.

For øvrig har jeg ingenting i mot doodler eller pooer så lenge oppdrettere og eiere er ærlige om egenskapene til hundene (særlig hvilken pelstype hundene får, det varierer stort!), tar godt vare på dem og sjekker helse og gemytt på linjene før avl. Så finn en god oppdretter og kos deg med doodlen din, TS, om det er det du ønsker deg. :)

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Anooni skrev:

En papirløs designersak er ikke veien å gå :)

Jeg gir opp, hvor i all verden har jeg sagt noe om papirløs.

Design er tydeligvis bra nok om det er lenge siden det er designet da..

Tror nok ikke det er i dette forumet jeg vil søke hjelp @tillien

Nå gir iallefall jeg meg

Skrevet
Akkurat nå, Blouberg skrev:

Jeg gir opp, hvor i all verden har jeg sagt noe om papirløs.

Design er tydeligvis bra nok om det er lenge siden det er designet da..

Tror nok ikke det er i dette forumet jeg vil søke hjelp @tillien

Nå gir iallefall jeg meg

Verken doodle eller cobberdog er FCI godkjente raser, ei heller får du de registrert hos NKK - sett bort ifra i NOX registeret for blandingshunder, da. Ergo; papirløse, uavhengig av hvor svær bunke A4 ark du blir medsendt når du henter valpen. 

  • Like 2
Skrevet
34 minutes ago, Blouberg said:

Så noen etterlyste mine argumenter for å velge en Doodle framfor f.eks en Puddel. Jeg har vokst opp med puddel, så er en del egenskaper i (den) puddelen som jeg ikke likte, veldig gneldrete, territorial, glefset om noen kom for nær noen i familien osv.  Det positive var at den var smart og livlig.

Har også vært mye sammen med Schæfer i oppveksten. Virkelig elsker de gode individene, men har sett mange ugreie Schæfere. Forhåpentligvis bedre kontroll på genetikken nå. 

Har siden hatt stor gjeterhund, superfornøyd med den, men er nå for stor og plasskrevende.

Har hatt mye kontakt med Cocker/puddel blanding i det siste.  Liker de veldig godt, mange av de gode egenskapene jeg likte i de andre hundene jeg har hatt. Disse er passe størrelse, 11 ish kg, nesten røytefri, noe som er bra for en med astma selv om jeg ikke er allergisk kan hår irritere luftveiene.  Disse er også veldig lærenemme, kvikke og utholdende. De jeg har sett har hatt et stabilt vennlig gemytt ovenfor både dyr og mennesker.

Synes også det er litt befriende å ha en hund som ikke skal leve opp til et eksteriør krav mht klipp osv. 

Jeg kan også gjenta at jeg selvsagt sjekker helse på foreldre, kvalitet og forhold på kennel.

Hvorfor tror du at en puddelblanding vil være fri for egenskapene til en puddel? Det er ikke slik at det forsvinner, og du risikerer å få nøyaktig de samme egenskapene fra en blanding med en annen rase. Røytefri og/eller allergivennlig er det heller ingen garanti for. Hvor skal du sjekke helse på foreldre, linjer og tidligere kull? Eksteriørkrav for klipp? Hvis du ikke skal stille ut så klipper du vel en puddel eller whatnot akkurat slik du vil.

Foreslår du tar en titt på tibetansk terrier, havanaise eller andre røytefrie raser der du faktisk vet hva du får. Eller gjør samme researchen på puddeloppdrettere og får en puddel uten ressursforsvar og dårlig mentalitet. ;)

 

  • Like 6
Skrevet
18 timer siden, simira skrev:

Foreslår du tar en titt på tibetansk terrier, havanaise eller andre røytefrie raser der du faktisk vet hva du får. Eller gjør samme researchen på puddeloppdrettere og får en puddel uten ressursforsvar og dårlig mentalitet. ;)

 

Tror ikke tibetansk terrier blir riktig for TS, kan bli en del lyd der også pluss veldig mye pelsstell. Men mest fordi de rett og slett ikke er like trenbare som de tidligere rasene TS har hatt, de er mer selvstendige og bestemmer litt selv om de har lyst å adlyde. Terping/repetisjon gidder de ikke. 

Enig med deg om puddel, sikker på at TS ville funnet en god puddel om hen la ned like mye research der som på doodles.

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...