Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå oktober


Mardina
 Share

Recommended Posts

  • Svar 130
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Var på røntgen i går. Til og med jeg som ikke har sett røntgenbilder "live" før så at her var det noe spinnkakkende gale. Foten ser mishandlet ut. Jeg fikk helt sjokk. Veterinæren som hadde 8-ukers ko

Jeg er SÅ glad! Yara er hjemme alene en hel arbeidsdag uten problemer. Vi har trent en god del på det før jeg dro på ferie så var nervøs for hvordan det skulle gå da jeg kom hjem fra Korea. Hu sover h

I dag ringte veterinæren. Hvis det blir operasjon er det snakk om 35-40.000kr som jeg ikke har, grunnet forsikringsselskapet ikke dekker en medfødt skade (som dette da er). Oppdretter sier hun har med

Posted Images

Akkurat nå, Tins skrev:

@Mrs.Fisken Ja, jeg er helt enig :innocent: Det hadde jo vært kjempekjekt med en kullbror på sonen! Mtp erfaring, jeg har aldri hatt hund før, så dette blir min første. Er det fælt av meg om jeg heier på kaoset og valp? :D

Din første hund? Da sier jeg lykke til, og gled deg! Men ja, hadde vært gøy med kaos mellom en terv og kanindachs?

  • Haha 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Mrs.Fisken said:

Din første hund? Da sier jeg lykke til, og gled deg! Men ja, hadde vært gøy med kaos mellom en terv og kanindachs?

Takk, kommer til å trenge det! Har jo hatt en del hunder rundt meg, bl.a familiehunder, eksen sine hunder, og nå jobber jeg på hundepensjonat men savnet etter noe eget har jo vært stort! 
Ja, absolutt :teehe:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker og grubler, og tror jeg har bestemt meg for hvilke hundesport jeg skal prioritere mest de neste årene. Det er jo plutselig så mange aktiviteter å velge mellom ?. Og jeg har ikke så mye tid, så det er naturlig å begrense seg. 
Så da tror jeg at jeg kun skal trene og konkurrere i LP og bruks. Rally legger jeg på hyllen en stund (selv om jeg trodde rally skulle vært mitt førstevalg da jeg kjøpte hunden)

Hvilke hundesport konkurrerer du i? Er du lojal til en hundesport, eller prøver du deg fram til du finner det dere trives best med? 

Med forrige hund begynte vi med agility (som hunden var MYE flinkere enn føreren i), gikk over til lydighet, som vi begge likte.  Men vi sluttet brått med LP da vi startet rally. Rally var den perfekte hundesport for oss to. Uendelig mye gøyere enn LP ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Rufs said:

Hvilke hundesport konkurrerer du i? Er du lojal til en hundesport, eller prøver du deg fram til du finner det dere trives best med? 

Vi har prøvd litt av hvert. Tidligere har vi konkurrert i agility, rally og blodspor, og nå har vi nylig debutert i nosework. Synes helt klart spor og søk er det morsomste, og med neste hund (hvis det blir noen) blir det nok rett på disse aktivitetene uten å prøve oss like mye frem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Rufs skrev:

Hvilke hundesport konkurrerer du i? Er du lojal til en hundesport, eller prøver du deg fram til du finner det dere trives best med?

Godt spørsmål! Med Milo (min første hund som nå er 3 år) har vi prøvd litt av hvert. Han liker det meste og er med på alt! Men jeg syns for øyeblikket at rally er skikkelig gøy, samtidig som vi trener også LP vedsiden av. Kunne også tenkt meg agility kurs til våren med han siden han er liten og spretten - elsker fart! 
 

Med valpen som kommer blir det å se litt hva han liker. Milo blir en slags «prøvekanin» for hva jeg interesserer meg for, spesielt siden han syns alt er kult - så da håper jeg at det gjør det litt lettere å finne utav ting med valpis også☺️ Men hovedsaklig lydighet/rally til å starte med. Noen sporkurs hadde også vært kult å meldt seg på, er trossalt spanielvalp jeg skal ha?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...