Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg vurderer å kjøpe meg en praktisk varebil. Men lurer litt på hvordan det er å ha med seg hund i den? Tenker da først og fremst på varmen. Ser de fleste varebiler har vindu som ikke kan åpnes. Da blir det fort varmt i lasterommet. Noen her som har erfaringer og tips til en grei og fin turbil? :)

Skrevet

Se etter en Berlingo Multispace, eller VW Touran. Det er egentlig familiebiler i varebilformat, som har vinduer som kan åpnes, dører bak, og ikke minst isolasjon som både hjelper på temperatur og støynivå. Begge variantene forekommer ganske ofte på diverse treningssamlinger...

  • Like 1
Skrevet

Jeg har kjørt varebil i mange år, med hundene i varerommet. Mitt første tips er hvit bil! Det har mye å si for hvor varmt det blir i varerommet, er positiv overrasket over hvor grei temperaturen holder seg der. I tillegg har jeg åpnet opp pleksiglassruten i skilleveggen, da vil du automatisk få bedre utskiftning av luften og litt AC-effekt i varerommet.  I forrige bil skiftet jeg den med gitter, i denne har jeg borret hul. I sommer har jeg tillegg trikset til AC i varerommet, ved hjelp av et flextrekkerør (til ledninger), en trakt og masse tape - trakten tapet fast på en av viftene foran, røret tapet fast i denne og deretter trukket gjennom et av hullene i plexiruten. Ikke særlig pent, men har fungert veldig godt ?

Vi har hunder som fort blir varme og ikke minst skaper mye varme i seg selv (bla st. bernhard og bullmastiff) og de har hatt det helt fint (omtrent null pesing) på lange turer i veldig varmt vær i sommer  (typ 33-35 grader) :) 

Jeg har tidligere kjørt en Partner, nå har jeg en Proace, begge fungerer bra. Ikke topp kjørekomfort selvfølgelig. Proacen har sinnsykt god plass, jeg har plass til 2 x st. bernhard, 1 bullmastiff og 2 clumbere samt mye bagasje. 

Skrevet

Jeg har Citroen Berlingo. Om du leter litt, finner du den med åpent gitter istedenfor plexiglass imellom lasterom og førerhus. Veldig god plass, perfekt hundebil synes jeg :)

 

Skrevet (endret)

Enig med Alvira, velg hvit bil! Solfilming på vinduene i varerommet hjelper veldig. Let til du finner en med vindu(er) som kan åpnes. De finnes men det er ikke mange av dem. Er ikke sikker på om alle typer har mulighet for oppvarming baki? Det er kanskje en fordel om man ikke har hunder som bor ute. 

 

 

Endret av Meg
Skrevet
2 timer siden, MollyC skrev:

Jeg har hvit Caddy Maxi med gitter og er veldig fornøyd. Syns den er god å kjøre også.

Var det gitter i bilen når du kjøpte den eller har du fått satt det inn i etterkant? Noen hevder at man må skifte hele veggen og ha godkjenning fra biltilsynet.

Skrevet

Jeg har en vanlig Caddy og fikk satt inn gitter istedenfor plexiglasset i min. Det er gjort proffesjonelt (hos Lafinto i Fredrikstad) og det gjorde enorm forskjell baki' der til hundene, ja. Man må være superforsiktig med at skilleveggen ikke flyttes på noen måte, men å bytte ut en rute i veggen til et gitter endrer ikke typegodkjenningen til bilen såvidt jeg har hørt. Om noe så ble det faktisk bedre sikt utover og til siden med gitter fremfor det fæle plexivinduet.

Jeg liker Caddyen og har kjørt langturer med den mange ganger - liker wv og en viss følelse av at det er en sliter som tåler å brukes.. ?

  • Like 2
Skrevet
4 timer siden, Jonny75 skrev:

Var det gitter i bilen når du kjøpte den eller har du fått satt det inn i etterkant? Noen hevder at man må skifte hele veggen og ha godkjenning fra biltilsynet.

Jeg fikk skiftet veggen når jeg kjøpte bilen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...