Gå til innhold
Hundesonen.no

Når man treffer en løshund...


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Av og til når Pippin og jeg er ute og går tur treffer vi løshunder. Jeg synes alltid det er litt ubehagelig, det kan liksom fort oppstå en situasjon som blir vanskelig å takle. Hittil har det gått bra, Pippin har til og med fått en kompis (en tibetansk terrier), de leker fint sammen når vi treffes, (jeg har snakket med de som eier den, de fortalte at han hadde utrolige evner som utbryterkonge!). Jeg tør ikke å slippe Pippin i sånne situasjoner, da mister jeg iallefall kontrollen... Samtidig tenker jeg alltid på at det skal visst være dumt å ha hunden sin i bånd når man møter en løshund... Hva gjør dere i slike situasjoner?

(Og hvis du er eier av en "utbryterkonge", du tenker vel på hvor usikker andre hundeeiere kan bli av å møte vofsen din ute?)

Skrevet

Nå er det faktisk fryktelig sjeldent at vi møter løshunder ,men det hender vi treffer på nabobikkja som er på frifot rett som det er. Jeg oppfører meg som jeg alltid gjør når vi møter hunder.Er rolig og avslappet.Hvis Ike er i bånd så slakker jeg av.Har alltid gått bra. :lol:

Skrevet

Nå er det faktisk fryktelig sjeldent at vi møter løshunder ,men det hender vi treffer på nabobikkja som er på frifot rett som det er. Jeg oppfører meg som jeg alltid gjør når vi møter hunder.Er rolig og avslappet.Hvis Ike er i bånd så slakker jeg av.Har alltid gått bra. :lol:

samme her :D er veldig lite løshunder akkurat her, så det er uflaks å møte noen. men ask blir jo rabiat om hunden er i bånd eller ikke :P

Skrevet

Hvis jeg treffer en løshund på en plass langt fra en traffikert vei, så slipper jeg heller mine hunder løs.

Det er tryggere faktisk, ett bånd begrenser kroppsspråket dems og kan fort få en hund til å fly rett på dem..

Skrevet

Hvis jeg treffer en løshund på en plass langt fra en traffikert vei, så slipper jeg heller mine hunder løs.

Det er tryggere faktisk, ett bånd begrenser kroppsspråket dems og kan fort få en hund til å fly rett på dem..

Jeg og.. Vi møter en god del løshunder ute på tur.. Og er jeg en plass hvor det ikke er biler, slipper jeg alltid Bella løs om den hunden vi møter er løs. Det er så mye bedre og sikrere. Hunder (etter mine øyne) ordner opp selv, og blander vi oss kan det bli værre.. Min erfaring iallefall..

taz: Jeg simpelthen elsker den chow'en din.. sikkler etter den hver dag:p

sånn skal jeg ha når jeg blir stor. :icon_redface:

Skrevet

Når jeg hadde Pan som var en usikker sjel og som stadig fikk juling av ellers greie hunder så slapp jeg han ikke løs.Jeg hadde en `gå bak` kommando og stilte meg i mellom han og løsbikkja og jagde den vekk.

Med Loke slipper jeg han løs..Han har et godt språk og klarer alltid å "snakke" seg ut av eventuelle konflikter, i tillegg har jeg ikke en god `gå bak` komando på han fordi han så fryktelig gjerne vil hilse på andre hunder :icon_redface:

Skrevet

Jeg holdt Mona i bånd da vi traff en spinnvill setter løs i skogen en gang. Fordi Mona blir så gira på andre hunder at hun gladelig hadde løpt etter den tilbake der dfen kom fra. Og når det er min hund som er den innpåslitne, så finner jeg det tryggere å holde henne i bånd enn å slippe henne.

Skrevet

taz: Jeg simpelthen elsker den chow'en din.. sikkler etter den hver dag:p

sånn skal jeg ha når jeg blir stor. :icon_redface:

Hehe. :lol: ^_^

Diego elsker oppmerksomhet og hadde han fått viljen sin skulle alle ha tilbed han. :)

Men syns bare det er kjekt når folk får øynene opp for rasen. :lol:

Skrevet

Var en periode der eg traff en ekstremt innpåsliten han hund på tur. Var tydelig at Amy ikke likte å ha den klengende etter seg. Så da fikk amy gå løs, mens den andre hunden i bånd.. hehe.. :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...