Gå til innhold
Hundesonen.no

Vaksine valp 4 måneder


Katharina
 Share

Recommended Posts

Det var etter at en valp døde av smittsom leverbetennelse til tross for vaksinasjon ved 12 ukers alder, at det ble gitt nye anbefalinger om å vaksinere også ved 16 uker:

https://www.nmbu.no/aktuelt/node/32649

 

Jeg vaksinerer ved 16 uker. Better safe than sorry. Men klart, sjansen for at hunden skal bli syk hvis den er vaksinert ved 12 uker, er liten.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bor i lavrisikoområde (få hunder), så det blir vaksine kun ved 8+12 uker. At en av 10000 (?sannsynlig mange flere) valper dør ett år er ingen grunn for å endre en vaksineprotokoll som har fungert i flere 10 år. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg spurte min veterinær om det der for et par år siden da Nano var valp, og hun mente det var unødvendig med den ekstra vaksinen og anbefalte det ikke. Jeg valgte derfor å ikke ta den ved 16uker på han, og kommer ikke til å gjøre det på fremtidige hunder heller med mindre ting endrer seg.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan vel legge til at på jobben min vaksinerer vi ved 8 og 12 uker, med mindre noen ønsker ekstra vaksine ved 16 uker. For min egen del så står hundevaksinene ved siden av brunosten i kjøleskapet mitt, så jeg synes ikke at det er så mye ekstra jobb å vaksinere egne hunder ved 16 uker, så da gjør jeg det for den ekstra lille sikkerheten. :lol: 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 months later...
On 10/13/2019 at 10:47 AM, Schnauzernoob said:

Men helt til vanlig, så skal valpen ha ved 8 uker, 12 uker også først 1 gang i året igjen? 

Ja. Fra 1 år skal de ha komplett vaksine hvert 3. år, de 2 årene mellom denne kun kennelhostevaksine. 

Husk forøvrig kontroll av tenner og ormekur ved 6 mnd (noen glemmer dette da de ikke skal inn for vaksine da). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husker når jeg skulle vaksinere min så ble jeg fortalt ved 12 uker at han måtte vaksineres igjen ved 16 uker, kom inn til ny vet på andre siden av landet for vaksine ved 16 uker og ble da fortalt at det egentlig bare var noe de gjorde på østlandet (vaksine igjen ved 16 uker altså) men hun vaksinerte han nå likevel selv om hun mente det var litt unødvendig

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 hours ago, Nordlyset said:

Husker når jeg skulle vaksinere min så ble jeg fortalt ved 12 uker at han måtte vaksineres igjen ved 16 uker, kom inn til ny vet på andre siden av landet for vaksine ved 16 uker og ble da fortalt at det egentlig bare var noe de gjorde på østlandet (vaksine igjen ved 16 uker altså) men hun vaksinerte han nå likevel selv om hun mente det var litt unødvendig

Jeg sjekka nå hos dyrlegen her, og de sa at på grunn av nyere forskning som kan vise at antistoffene fra mor muligens blokkerer vaksinen ved 12 uker, så bør den også tas ved 16 uker for å være sikker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Schnauzernoob skrev:

Jeg sjekka nå hos dyrlegen her, og de sa at på grunn av nyere forskning som kan vise at antistoffene fra mor muligens blokkerer vaksinen ved 12 uker, så bør den også tas ved 16 uker for å være sikker.

Det fikk jeg også beskjed om nå på siste valp. Valgte selvfølgelig å ta ved 16 uker også :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Så sinnsykt ulik praksis fra veterinær til veterinær - jeg blir gal! Noen vaksinerer kun ved 12 ukers alder og gir ikke ormekur. Andre vaksinerer ved 12 ukers, 16 ukers og gir TO ormekurer (12 ukers og 6 mndr). Blir litt rådvill her? Snakket med oppdretter og hun har ikke gitt ormekur ved 12 eller 6 mndr før. Jeg valgte å ikke gi ved 12 ukers (han har fått 4-5 ormekurer hos oppdretter allerede). Men nå er jeg usikker på om jeg skal inn for 16ukers vaksine?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk @Stjerneskinn

Jeg tror jeg dropper den vaksinen og henviser til at de jeg kjenner med jevnaldrende valper ikke har fått beskjed om det samme fra sine veterinærer og at det ikke er et krav fra NKK ift å være fullvaksinert. Hun ene hadde fått beskjed at 16 ukers vaksinen var valgfri da de hadde nevnt denne for henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...