Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Herregud, så uheldig du har vært! Ikke moro å høre i det hele tatt, fortsatt god bedring til Nitro. Håper du slipper mer komplikasjoner nå! :hug:

Skrevet
9 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Ble ny operasjon i går. :no:  Denne gangen hos en annen  stor klinikk. De fjerna halen helt. Dyrlegen sa at prognosene var mye bedre å ta alt, enn å amputere delvis, pga blodsirkulasjon og uro i området.  Så nå har jeg en haleløs greyhound!   Nå er det jo ikke mer man kan gjøre, så hvir det ikke går bra nå ja da vet jeg ikke hva som skjer. :icon_cry: Stakkars Nitro har gått igjennom mye denne jula.

Så trasig! :no: Håper det går bra denne gangen, god bedring til Nitro! 

  • Like 1
Skrevet
6 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Ja det er nå bare at jeg ikke er like uheldig som deg nå @Debbie  :(

Går han ikke på antibiotika da ? :) Jeg driver jo med sau og av og til må vi amputere halene på lam, feks etter at mora har tråkka på de. Der er det veldig stor risiko for at bakterier vandrer opp til ryggraden og gir lammelse, derfor gir vi antibiotika med en gang det oppdages, ikke bestandig dyrlegen kommer på dagen for å amputere. Men har ikke opplevd komplikasjoner *bank i bordet* så lenge de står på antibiotika :)  

  • Like 1
Skrevet (endret)

Takk alle sammen!  :hug: Ja han har gått på antibiotika i 3 uker nå. Dyrlegen sa at det ikke var noe betennelse der han opererte, så jeg skulle fortsette i 1 uke til for å forebygge. Men er fortsatt redd for at det skal skje komplikasjoner. *krysse fingre*

Han tar det hele veldig bra. Litt ubehag å legge seg. Og han har et litt annen ganglag. Sikkert pga plaster og slikt som er i nærheten av rumpehullet og gir ubehag der.  Han blir sikkert å merke det i forhold til litt balanse også. En hale som har gått ned til bakken nesten er nå helt borte.  Det er jo nå jeg fortsatt skulle hatt dobermann :teehe:

Endret av Djervekvinnen
Skrevet

Vi fjernet en hårsekk cyste på halen den 12. desember. Ayla er Alano Espanol så det er jo lang hale, stor fart og helt vill logring der og, men i litt mindre skala enn med deg, hehe. 

Etter operasjonen var det for lite hud til å sy såret så det måtte gro åpent. Det ble også skåret to ekstra mindre snitt i huden ved siden av operasjonssåret for at det lettere skulle trekke seg sammen. Halen ble barbert så bandasjering var ikke noe problem. 2 dager etter var vi hos vet og skiftet bandasje og alt så fint ut og hun gikk på antibiotika slik i tilfelle.
Dag 5 derimot verket såret mye og luktet stygt. I tillegg var hun slapp så det var tydelig at noe var galt. Så vi måtte forberede oss på amputasjon sa dyrlegen. Da ville de ta hele, siden en stump bare vil logre 100 ganger fortere og sansynligvis få sår. Men hun ville prøve et siste knep hun hadde brukt før for å redde halen.
Det var å ta et 50mm K-rør(elektrikerrør) og tape fast til halen med Tensoplastbandasje, slik at såret ikke var i en lukket bandasje, men fikk luft og fremdeles var beskyttet. Fikk tak i et par meter med slik rør sånn at jeg kunne lage en ny bit hver dag å bruke etter rens. Hun frarådet all bruk av rensemiddel, kun lett klapping med bommullspad og saltvann og et tynt lag Flamazin før vi satte på nytt rør. I tillegg kjøpte vi krage som sikkert var beregnet på Bernen Sennen for hun fikk jo tak i den lange halen UANSETT! Det gikk utover både folk og julepynt, men hun så ikke ut til å bry seg noe særlig om skjermen. Dette fungerte meget bra og såret tørket fint ut, og etter et døgn var lukten borte. Vi fikk beskjed om å ta av skorpen om vi merket at det var verk under, men la den være om det kjentes "solid" ut. Nå har såret begynt å gro veldig fint og har krympet en god del så vi bruker kun krage og ikke rør lenger. Var med vet i går, og nå var de helt sikre på at dette går bra. 

Er jo litt for sent for din del, men tipset med plastrør kan jo hjelpe noen som kommer ut for det samme :)

  • Like 1
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...