Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan vite om oppdretteren/hundene er bra?


Recommended Posts

Skrevet

Spør litt på generelt grunnlag og for en venn.

Når man har lest og undersøkt og funnet en rase som godt kan passe en, men den er fåtallig i Norge. Hvordan undersøker man da oppdretteren og linjene og individene?
For eksempel raser som det ikke "brukes" til så mye annet enn utstillig og selskap, hva slags spørsmål skal man da stille til oppdretterne før man velger en oppdretter og kull?

 

Skrevet

Jeg ville tatt kontakt med tidligere valpekjøpere, og sjekket utenlandske registere for helsesjekker og sånt på linjene ihvertfall. Snakk med andre i rasemiljøet, andre oppdrettere?

Skrevet (endret)

Hva man sier oppdretter om er mindre viktig om man ikke har noen mulighet til å sjekke ståa selv. Både fordi de ikke trenger å snakke sant og fordi sannhet kan være subjektivt alt ettersom hva man kan/ vet om ting, hvordan man ser ting osv. 

Sjekk det som går an av offisielle resultater og ellers bare snakk med oppdretter. Prøv å snakke mye med oppdretter og still litt åpne spm om ting man anser som viktig og se om man føler man får litt innblikk i hvem oppdretter er, hva de kan om ting og hvilket syn de har og hva man skal legge i det de sier, om det for mening? to stk kan gi akkurat det samme svaret ordrett liksom, men i praksis kan de legge veldig forskjellige ting i det.

Ellers liker jeg godt å følge oppdrettere på facebook, se hjemmesider, videoer av hunder derfra og evt hvordan de selv trener eller omgås hundene osv. Hva man ser etter vil jo variere etter hvilken hund og til hvilket bruk, men fint å legge til i den totale vurderingen. Snakke med tidligere kjøpere osv

Endret av Malamuten
  • Like 2
Skrevet
22 timer siden, simira skrev:

Jeg ville tatt kontakt med tidligere valpekjøpere, og sjekket utenlandske registere for helsesjekker og sånt på linjene ihvertfall. Snakk med andre i rasemiljøet, andre oppdrettere?

 

21 timer siden, Malamuten skrev:

Hva man sier oppdretter om er mindre viktig om man ikke har noen mulighet til å sjekke ståa selv. Både fordi de ikke trenger å snakke sant og fordi sannhet kan være subjektivt alt ettersom hva man kan/ vet om ting, hvordan man ser ting osv. 

Sjekk det som går an av offisielle resultater og ellers bare snakk med oppdretter. Prøv å snakke mye med oppdretter og still litt åpne spm om ting man anser som viktig og se om man føler man får litt innblikk i hvem oppdretter er, hva de kan om ting og hvilket syn de har og hva man skal legge i det de sier, om det for mening? to stk kan gi akkurat det samme svaret ordrett liksom, men i praksis kan de legge veldig forskjellige ting i det.

Ellers liker jeg godt å følge oppdrettere på facebook, se hjemmesider, videoer av hunder derfra og evt hvordan de selv trener eller omgås hundene osv. Hva man ser etter vil jo variere etter hvilken hund og til hvilket bruk, men fint å legge til i den totale vurderingen. Snakke med tidligere kjøpere osv

Takk for svar!

Helse er ikke noe tenke på, ingen kjente sykdommer og slikt.

Rasemiljøet er lite i Norge, må eventuelt spørre på Facebook i diverse grupper.
Offisielle resultater går på utstilling, ingen hundesporter.

Føler det er en jungel! Alle hundene leker fint med sin flokk og løper og leker i hagen og sånn, men ser jo aldri hundene i byen, hundeparker, arenaer der man gjerne vil vite at hunden klarer seg.
Synes det mentale er vanskelig å sjekke opp.

Skrevet

Det er en jungel selv med raser som det finnes en del oppdrettere av, bare så det er sagt. Alle har en mening om mangt og meget. Å finne riktig oppdretter er en jobb uansett. Selvfølgelig litt verre når man ikke har så mange å velge i.

Jeg liker å starte med litt åpne spørsmål, helst ikke for ledende. Jeg starter som regel med å spørre om hva som er oppdretters mål med oppdrettet. Hva slags hunder h*n ønsker og avle. Hvilke egenskaper det er viktig at en god hund innehar. Dette spør jeg helst uten å si så mye selv hva jeg er ute etter og hva jeg ønsker i en hund. 

Når det kommer til å spørre spørsmål som er viktig for deg, kan det være lurt å stille de så lite ledende som mulig. "Hvordan oppfører hundene seg ovenfor fremmede?" heller enn "er hunden sosial mot fremmede?". Spør på en slik måte at oppdretter må forklare hvordan hunden oppfører seg. Les mellom synsing, prøv å se hva oppdretter skriver at hunden gjør spesifikt. 

Skrevet
On 6.12.2018 at 11:03 AM, yoloomg said:

Helse er ikke noe tenke på, ingen kjente sykdommer og slikt.


Det vet man jo ingenting om med mindre flertallet av oppdretterne er flinke til å helseteste. Ingen raser er unntatt sykdom dessverre.

  • Like 1
  • Thanks 2
Skrevet

Snakk med andre valpekjøpere og med andre i rasemiljøet, gjerne i Skandinavia  og ikke bare i Norge, se også ut i Europa og snakk med folk der om du finner noen du oppfatter som seriøse. Når rasen er liten i Norge, er det greit å gå til særlig nabolandene.

I tillegg ville jeg snakket mye med oppdretter sånn at du kan få et inntrykk av hvilket menneske dette er. Man får jo fort en feeling av om de er seriøse eller ikke.

En annen ting jeg synes er viktig i valg av oppdretter, er kjemi. Har man en god tone og snakker samme "språk" blir ting så mye enklere :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...