Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele er værre enn halsbånd!


Djervekvinnen
 Share

Recommended Posts

Har flere sett denne på facebook?  Se bilde.  Denne går igjen overalt og dette får folk til å tro at det gjelder SELER generellt. Det er flere som spør om råd til hvilken sele som anbefales ,og så får de denne slengt frem og kommentaren: hvorfor bruke sele når det er skadelig? Sele ee mye mer skadelig enn halsbånd.  Og så kan folk bli usikre..

Jeg kjenner at jeg blir så irritert,fordi bildet gjelder en anti- dra sele og det er noe helt annet enn en god tilpasset sele. Så hvorfor driver folk å sprer dårlig informasjon? Ser de ikke forskjell? 

En god sele er jo mye bedre enn halsbånd og halsbånd er lett å misbruke eller at skader kan oppstå.   Er det noen her som faktisk mener at halsbånd er bedre enn sele? 

Screenshot_20181111-191913_Facebook.thumb.jpg.9c4f92025d6d1120c69d5e72222c9742.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste problemet med seler (og da tenker jeg ikke på anti-trekk, det er en uting, uansett utforming) er at alt for mange bruker for små/ dårlig tilpassede seler som sitter dårlig på hunden. Det gjelder jo egentlig alt utstyr da, det må passe og brukes riktig for å være bra. Feil bruk av bra utstyr vil også være skadelig for hunden ifht slitasje og belastning på kroppen. 

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 11/12/2018 at 8:52 AM, Djervekvinnen skrev:

De som svarer folk med den informasjonen som vises på bildet, til de som er ute etter anbefalinger til vanlig sele.

Expand  

Da må jo de som mottar dette faktisk lese hva som står på bildet, for der er det spesifisert ikke bare én gang hvilken type sele som menes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 11/12/2018 at 10:20 AM, Wilhelmina skrev:

Trenger vel ikke å lese teksten engang, bildet illustrerer jo tydelig at det er snakk om en spesifikk type sele. Hvordan noen kan få dette til å handle om seler generelt er jo helt ubegripelig.

Expand  

Ja jeg synes det er rart. For i det siste har det vært flere sele- diskusjoner om hvorfor folk velger å bruke på seler på hundene sine, og så legges dette bildet med. Så det er tydelig at noen ikke klarer å skille mellom de ulike type selene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blit provosert også over at de fremstiller alle antitrekkseler som dårlige for hunden. Antitrekkseler er treningsredskap, på samme måte som grime feks er det. Det er ikke noe man bare bruker og bruker og bruker, men et fint redskap for å lære hunden å ikke trekke i bånd. 
Det optimale for hunden er så klart å gå  løs, men hunder kan ikke gå løs overalt. Noen hunder er betraktelig vanskeligere å lære å gå pent i bånd enn andre og da kan både antitrekkseler som gjør at hundene ikke får brukt full kraft fremover og grime være et godt redskap i den treningen. 

Feil bruk av utstyr eller dårlig tilpasset utstyr kan være skadelig uansett. 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja enig der. Har selv tidligere brukt grime på hund og jeg vet at dette ikke er optimalt for hunden og belastninger kan forekomme i nakke og hals. Det samme med slike seler som illustrert. Men problemet er at folk bruker det på permanent basis for å klare å gå tur med hunden sin, og gjerne at det ikke fungerer heller som det er ment som.  Det er ikke lett hvis man har en hund som man ikke får til :/

Endret av Djervekvinnen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 11/13/2018 at 10:57 AM, Djervekvinnen skrev:

Ja enig der. Har selv tidligere brukt grime på hund og jeg vet at dette ikke er optimalt for hunden og belastninger kan forekomme i nakke og hals. Det samme med slike seler som illustrert. Men problemet er at folk bruker det på permanent basis for å klare å gå tur med hunden sin, og gjerne at det ikke fungerer heller som det er ment som.  Det er ikke lett hvis man har en hund som man ikke får til :/

Expand  

Men hva er verst da? Hund som bruker sånn sele hele livet, eller hund som trekker manisk hele livet? 

Jeg bruker grime om jeg har behov for det, spesielt da jeg gikk gravid. Jeg fortalte forøvrig salukiene og basenjien på en meget upedagogisk måte hvordan jeg ville ha turene mine (uten grime) da jeg gikk med tre hunder og barnevogn. Jeg er ikke stolt av det :no: Men på salukiene satt det faktisk, hender lupin glemmer seg, og da er det på med grime en kort periode, så husker han hvordan det var med denne båndgåingen. Basenjien er det ikke noe som funker på, og han hater sele, så han er en av dem som går og trekker i halsbånd hele livet. Går mest turer der han ikke trekker da, eller han kan gå løs. Grime på han er bare slitsomt for både han og meg. Men jeg er jaggu ikke sikker på om det er bedre sånn fysisk sett, at han går og drar i halsbånd enn det ville vært med en sånn antitrekk-sele med feste i front. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror ikke det er bra for hunden å trekke i frontfeste-seler over en lang periode, men det er jo heller ikke poenget med en slik sele. Den er ment som en hjelp i aktiv trening. Jeg prøvde selv slike seler på den forrige schäferen min, og de fungerte ikke litt en gang på henne. Hun dro like hardt i disse selene som i vanlig sele, og da er det ikke bra for hunden. Hun endre med å trekke seg haltende framover. På henne fungerte det å bruke grime for å få en kick start på trening(for å i det hele få noe å belønne), og vi brukte den bare på 4-5 turer før vi kunne slutte med det. 

Jeg anbefaler glatt folk på kurs å bruke frontfesteseler på store hunder med mye trekkraft, der eier henger etter som et slips, for å få en noe mer behagelig tur MENS man trener. Det er ikke meningen at det skal være en permanent løsning. Bare en hjelp i starten.

Så jeg er på sett og vis enig med bildet. Har du en hund som trekker i disse selene og du ikke bruker den i aktiv trening så er det ikke bra for hunden. Da er det bedre å hive på et magebelte til seg selv og en godt tilpasset sele til hunden. 

Når det kommer til halsbånd, så bruker jeg det en del på hundene når vi bare går fra bilen og til der de kan slippes løs. Da hender det de trekker litt (whipsene), men jeg merker at når de fikk brede halsbånd, så blir det ikke noe harking eller hvesing selv om de trekker i halsbånd. Går vi båndturer bruker jeg kun sele på alle, uavhengig om de trekker i bånd eller går pent. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
    • Hva med vanlig cocker? Eller amerikansk cocker? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...