Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har flere sett denne på facebook?  Se bilde.  Denne går igjen overalt og dette får folk til å tro at det gjelder SELER generellt. Det er flere som spør om råd til hvilken sele som anbefales ,og så får de denne slengt frem og kommentaren: hvorfor bruke sele når det er skadelig? Sele ee mye mer skadelig enn halsbånd.  Og så kan folk bli usikre..

Jeg kjenner at jeg blir så irritert,fordi bildet gjelder en anti- dra sele og det er noe helt annet enn en god tilpasset sele. Så hvorfor driver folk å sprer dårlig informasjon? Ser de ikke forskjell? 

En god sele er jo mye bedre enn halsbånd og halsbånd er lett å misbruke eller at skader kan oppstå.   Er det noen her som faktisk mener at halsbånd er bedre enn sele? 

Screenshot_20181111-191913_Facebook.thumb.jpg.9c4f92025d6d1120c69d5e72222c9742.jpg

Skrevet

Det eneste problemet med seler (og da tenker jeg ikke på anti-trekk, det er en uting, uansett utforming) er at alt for mange bruker for små/ dårlig tilpassede seler som sitter dårlig på hunden. Det gjelder jo egentlig alt utstyr da, det må passe og brukes riktig for å være bra. Feil bruk av bra utstyr vil også være skadelig for hunden ifht slitasje og belastning på kroppen. 

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Skrevet
55 minutter siden, Djervekvinnen skrev:

De som svarer folk med den informasjonen som vises på bildet, til de som er ute etter anbefalinger til vanlig sele.

Da må jo de som mottar dette faktisk lese hva som står på bildet, for der er det spesifisert ikke bare én gang hvilken type sele som menes.

Skrevet

Trenger vel ikke å lese teksten engang, bildet illustrerer jo tydelig at det er snakk om en spesifikk type sele. Hvordan noen kan få dette til å handle om seler generelt er jo helt ubegripelig.

  • Like 1
Skrevet
1 minute ago, Wilhelmina said:

Trenger vel ikke å lese teksten engang, bildet illustrerer jo tydelig at det er snakk om en spesifikk type sele. Hvordan noen kan få dette til å handle om seler generelt er jo helt ubegripelig.

Ja jeg synes det er rart. For i det siste har det vært flere sele- diskusjoner om hvorfor folk velger å bruke på seler på hundene sine, og så legges dette bildet med. Så det er tydelig at noen ikke klarer å skille mellom de ulike type selene.

Skrevet

Jeg blit provosert også over at de fremstiller alle antitrekkseler som dårlige for hunden. Antitrekkseler er treningsredskap, på samme måte som grime feks er det. Det er ikke noe man bare bruker og bruker og bruker, men et fint redskap for å lære hunden å ikke trekke i bånd. 
Det optimale for hunden er så klart å gå  løs, men hunder kan ikke gå løs overalt. Noen hunder er betraktelig vanskeligere å lære å gå pent i bånd enn andre og da kan både antitrekkseler som gjør at hundene ikke får brukt full kraft fremover og grime være et godt redskap i den treningen. 

Feil bruk av utstyr eller dårlig tilpasset utstyr kan være skadelig uansett. 

  • Like 7
Skrevet (endret)

Ja enig der. Har selv tidligere brukt grime på hund og jeg vet at dette ikke er optimalt for hunden og belastninger kan forekomme i nakke og hals. Det samme med slike seler som illustrert. Men problemet er at folk bruker det på permanent basis for å klare å gå tur med hunden sin, og gjerne at det ikke fungerer heller som det er ment som.  Det er ikke lett hvis man har en hund som man ikke får til :/

Endret av Djervekvinnen
Skrevet
Just now, Djervekvinnen said:

Ja enig der. Har selv tidligere brukt grime på hund og jeg vet at dette ikke er optimalt for hunden og belastninger kan forekomme i nakke og hals. Det samme med slike seler som illustrert. Men problemet er at folk bruker det på permanent basis for å klare å gå tur med hunden sin, og gjerne at det ikke fungerer heller som det er ment som.  Det er ikke lett hvis man har en hund som man ikke får til :/

Men hva er verst da? Hund som bruker sånn sele hele livet, eller hund som trekker manisk hele livet? 

Jeg bruker grime om jeg har behov for det, spesielt da jeg gikk gravid. Jeg fortalte forøvrig salukiene og basenjien på en meget upedagogisk måte hvordan jeg ville ha turene mine (uten grime) da jeg gikk med tre hunder og barnevogn. Jeg er ikke stolt av det :no: Men på salukiene satt det faktisk, hender lupin glemmer seg, og da er det på med grime en kort periode, så husker han hvordan det var med denne båndgåingen. Basenjien er det ikke noe som funker på, og han hater sele, så han er en av dem som går og trekker i halsbånd hele livet. Går mest turer der han ikke trekker da, eller han kan gå løs. Grime på han er bare slitsomt for både han og meg. Men jeg er jaggu ikke sikker på om det er bedre sånn fysisk sett, at han går og drar i halsbånd enn det ville vært med en sånn antitrekk-sele med feste i front. 

Skrevet

Jeg tror ikke det er bra for hunden å trekke i frontfeste-seler over en lang periode, men det er jo heller ikke poenget med en slik sele. Den er ment som en hjelp i aktiv trening. Jeg prøvde selv slike seler på den forrige schäferen min, og de fungerte ikke litt en gang på henne. Hun dro like hardt i disse selene som i vanlig sele, og da er det ikke bra for hunden. Hun endre med å trekke seg haltende framover. På henne fungerte det å bruke grime for å få en kick start på trening(for å i det hele få noe å belønne), og vi brukte den bare på 4-5 turer før vi kunne slutte med det. 

Jeg anbefaler glatt folk på kurs å bruke frontfesteseler på store hunder med mye trekkraft, der eier henger etter som et slips, for å få en noe mer behagelig tur MENS man trener. Det er ikke meningen at det skal være en permanent løsning. Bare en hjelp i starten.

Så jeg er på sett og vis enig med bildet. Har du en hund som trekker i disse selene og du ikke bruker den i aktiv trening så er det ikke bra for hunden. Da er det bedre å hive på et magebelte til seg selv og en godt tilpasset sele til hunden. 

Når det kommer til halsbånd, så bruker jeg det en del på hundene når vi bare går fra bilen og til der de kan slippes løs. Da hender det de trekker litt (whipsene), men jeg merker at når de fikk brede halsbånd, så blir det ikke noe harking eller hvesing selv om de trekker i halsbånd. Går vi båndturer bruker jeg kun sele på alle, uavhengig om de trekker i bånd eller går pent. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...