Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har kommet over en rase som er jo bare helt nydelig og virker veldig interresann. Er det noen som har noe kjennskap til Native American dog?  Finnes de i Norge?

Skrevet (endret)
15 timer siden, beri77 skrev:

Har kommet over en rase som er jo bare helt nydelig og virker veldig interresann. Er det noen som har noe kjennskap til Native American dog?  Finnes de i Norge?

Jeg vet ikke om de finnes i Norge, tviler dog. Skal man stole på det som står på bl.a denne siden ;https://www.petwave.com/Dogs/Breeds/NAID/Personality.aspx så er det langt fra enkle hunder. Seperasjonsangst er utbredt bl.a og de krever endel fysisk og mental trening.

De ligner da svært på allerede eksisterende polarhunder /mixer her til lands, så hvor ligger begeistringen for 'rasen'? 

Ifølge en annen side er det som tenkelig var, ikke noe opprinnelig  ved denne 'rasen'. 'Rasen' har gjenoppstått ved å krysse ulike eksisterende raser, heriblandt polarhunder. Som jo også utseendet sladrer om. Hvilket får meg til å tenke på et mer fancy ( og ikke minst mer salgbart) navn for alaska husky..

Endret av QUEST
  • Like 1
Skrevet

det ser jo ut som en blanding mellom polarhund og noe annet. Får inntrykk av schæfer eller tervuren, ikke polarhund (utenom tegningene). Det ser i hvertfall ikke ut som en typisk "urhund". 

  • Like 1
  • 7 months later...
Skrevet

Hei. Er ny her på forumet. Og håpet å finne ut om noen veit om det finnes Naid ( Native american indian dog ) her i norge. Eller om noen veit om det finnes oppdrett/kennel på denne rasen i norden. Meiner å huske at eg fant ut at det var to hunder i norge men finner ikkje det igjen. Beklager om eg innvaderte tråden din. 

Skrevet

Haha. De starter med å beskrive at det er den eldste hundetypen som ble holdt i Nord-Amerika, og så... "... crossed those dogs with the Siberian Husky, Alaskan Malamute, Chinook and German Shepherd in an attempt to “re-create” rather than preserve the original pedigree of the type of native dogs ".

Jeg ville nok heller gått for enten malamute ELLER schæfer, om jeg skulle hatt noe ala en slik hund.

Skrevet

Haha? Hva som er så morsomt med det Simira?

Eg spurte om noen viste om en oppdretter på denne hunden? I norge, sverige, danmark osv. Ikkje om hva du ville valgt. Har lest mye om desse hundene. Den orginale native american indian dog er blitt utryddet. Og nå har dei gjort så godt dei kan å gjenskape denne hunden. Om eg skriver grunnen til at eg ønsker denne så skaper eg nok ett heilt ny diskusjon her på forumet.

 

Skrevet (endret)

Det som er litt morsomt er at de først beskriver rasen som at den har eldgammel opprinnelse, , og så skriver at den er gjenskapt av en bestemt blanding. Jeg tviler på at de opprinnelige hundene hadde opphav i malamute, schæfer, husky og chinook. Det kunne selvfølgelig være interessant å studere den opprinnelige rasen nøyere og se hvordan de har gått ut fra egenskaper og opprinnelse når de har avlet fram kopien, eller om de har har gått ut fra utseende.

Jeg har ikke hørt om noen oppdrettere i Norden, uten at jeg har prøvd å finne heller. Men når du stiller spørsmål om en ukjent "rase" må du nok regne med å få både flere spørsmål og meninger på kjøpet. ;)

 

Endret av simira
  • Like 2
Skrevet
På 1/9/2019 at 2:58 PM, simira skrev:

Jeg ville nok heller gått for enten malamute ELLER schæfer, om jeg skulle hatt noe ala en slik hund.

Jeg mistenker at hverken schæfer eller malamute er det folk er ute etter når de interesserer seg for disse hundene, det er nok heller denne detaljen:  «They do have a wolf-like appearance» som er viktig?

Nok av eksempler her:  https://www.ccf-northaid.com/northaid-eu?fbclid=IwAR333URdQolZNVOqZRQJNeFjB-vUngrtJlkmr5kbCYWjmCn6ZFMGg5SV3A0 

Ikke rart endel mistenker at det finnes ulveblod i denne «rasen».

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...