Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva slags forberedelser gjør dere før en utstilling?


Recommended Posts

Skrevet

Nå skal jeg stille whippeten igjen i uka som kommer, og mens jeg gikk gjennom sjekklista i hodet så ble jeg litt nysgjerrig.. Hva slags forberedelser gjør dere andre her inne før en utstilling? Det er jo noe som varierer veldig etter rase har jeg skjønt :) Har dere noe som er spesielt for deres rase som _må_ gjøres? Hvor lenge før vasker dere hunden? Vasker dere dem i det hele tatt?

Her i huset så har jeg bare fôret litt ekstra en stund siden jeg synes han har vært litt tynn, ellers så børster vi tennene nøye, klipper klør, vasker hunden en dag eller to før og børster som en gal for å prøve å kvitte oss med mest mulig løse hår :D Og så trimmer jeg kanskje "kantene" bittelitt med en liten saks, tuppen av halen og eventuelle hår som stikker ut bakpå lårene osv., ikke at det egentlig er nødvendig men jeg synes kanskje han ser litt ekstra kjekk og velstelt ut da :wub:

Skrevet

Prøver å huske å vaske han en uke før (får så fluffy pels), men glemmer det som regel. Glemmer også å børste han. Egentlig bare drar vi på utstilling. Husker alltid godbiter! Det er viktigst. 

Skrevet (endret)

Klipper klør og pusser tenner. Dusjer dem hvis det trengs. Er noen som mener man skal stusse litt på halen på basenjien, men jeg gjør ikke det. 

Endret av Wednesday
  • Like 1
Skrevet

Dusjet dem om det trengtes. hvertfall det hvite. Klippet klør, børstet ører, hale og bukser på salukien. Klippet klør på basenjien. 

 

Skrevet

Huske nummerlapp, holder til nummerlapp, vaksinasjonsbok, utstillingsbånd og godbiter så er mye gjort
Jeg pleier å vaske de og blåse de noen dager før. Helst ikke dagen før. Nå på vinteren hvor de holder seg rene og pene kan det godt være en uke før eller mer. Ser over klørne og klipper hvis det trengs (men aldri dagen før utstillingen), enkelte har tøfler nå på vinteren da hårene slites så dårlig på snø kontra grus så da har det hendt 2 ganger totalt at jeg har stusset litt. 

Skrevet

Jeg bader gjerne noe dager i forveien, dagen før hvis sølete, klipper negler og eventuelt rengjør tenner. Faller det mye hår går jeg gjerne over med en børste, men hun er ikke av typen som røyter så ofte. 

Ellers printer jeg ut startnummer, finner frem alt utstillings-stash jeg har i hundebagen og ordner gjerne noe mat til meg selv. Jeg liker ha med vannskål, vannflaske til hver av oss og en klut som jeg kan dra over pelsen. Vaksinasjonskort, utstillingsline, godbiter, hundeposer, noe å ligge på/et teppe til frøkna og en stol til meg :) Og selvfølgelig dekken etter været. Jeg hadde en gang i tiden et sammenleggbart stoffbur som jeg har savnet i blant.

Skrevet

Pakker ned utstillingsbånd, nummerlappholder, startnummer, pass og stamtavle, vannskål, teppe og stol og mat til meg. Koker kyllingfilet til bikkja. Er det forferdelig gjørmete/dårlig vær så pleier jeg ta med et lite håndkle som jeg kan tørke av det verste fra hunden :) 

ellers ingen andre forberedelser mtp hunden. De får bad når de trenger bad, ikke fordi vi skal på utstilling. Klørne klippes til vanlig tid osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...