Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

NKK har i dag oppdatert og publisert ny HD-indeks, den skal nå tydeligvis være noe ‘strengere’ enn tidligere :) 

I all min kuriositet lurer jeg på hva den gjengse sonenhund ligger på i indeks? Hva med foreldrene til hunden din? Er du overrasket over resultatet?

Merk: HD-indeks regnes bare av de hunder som innehar egne HD-resultater.

Link til NKKs artikkel.

Skrevet

Onkel har 70 i HD-indeks. Ikke overrasket. Stakkeren kom jo fra et kull hvor 8 av 10 valper hadde HD(og 6 av dem HD D)...  Begge foreldre ble tatt ut av avl pga. HD.

Nevø har ikke HD-indeks. 

Fetter har HD-indeks på 108. 

Skrevet

Bris har 115 i HD-index, hennes mor hade 118. Begge har 4 kull etter seg hvor det er 100 % HD fritt. Regner med Bris sin HD-index er litt dårligere enn hennes mor på grunn av hennes far som har HD i noen andre kull.

Ivri har 111 i HD-index. Hun har en far som ikke har andre kull i Norge, ingen søsken med HD, men to med B
Kula har 114 i HD-Index. Hun er også fra et kull som er 100 % fritt, men et par søsken med B. Begge er avkom etter Bris og ingen av de har hatt kull

 

  • Like 1
Skrevet

Foenix har 107, det samme har hennes avkom (inkludert mor til mitt kommende valpekull). Glam har 104, men hans informasjon blir jo ufullstendig når han er import. Det samme problemet gjelder for X'en som jeg hadde, hun har en indeks på 107, men er fra et kull på fire hvor to er eksportert. Foenix mangler også resultat på sin eksportbror/X'en mangler et resultat på sin eksportsønn. Foenix har et kull på tre hvor alle er fri. Hennes bror er frirøntget bak, men ikke brukt i avl, og han har en indeks på 101. 

Hannhunden jeg venter valper med har nå en indeks på 92, uten at jeg vet hva han hadde før - han er en svensk import, så hans tall er også mangelfullt i og med at det bare ligger inne resultat på hans norske far, og ikke på morslinjer og søsken. Så en skal ikke se seg blind på tall, men huske på å tenke helhet. Jeg skulle ønske NKK ville legge inn utenlandske røntgenresultat for å få en mer korrekt indeks, i hvert fall på nordiske land.

Ikke at jeg trenger det, for jeg kommer fra et rasemiljø som har benyttet seg av praktisk indeks i alle år, så lenge vi alltid setter krav til friprosent på HELSØSKEN (hvis en kombinasjon gjentas) og ikke bare avlsdyr, samt at vi stopper avlsdyr fra videre avl hvis friprosenten hos avkom når de har fått 30 valper ikke er bra nok. Men når det oppfordres til å bruke indeks, så må folk forstå konsekvensene av eksport og import på indekstallet først.

OT: Derimot kan vi åpne for å bruke hannhunder med ikke godkjent HD-bakgrunn hvis de har blitt åtte år, for å jobbe med levealder - hvis jeg har en hannhund med C på hoftene, slik at han ikke blir avlsklarert, så kan jeg få dispensasjon til å bruke ham som åtteåring forutsatt at resten av kullet også har hatt okay helse og det er noe som er verdt å bruke videre. Eller om min hannhund er fri på hoftene, men er fra et kull på fire og de tre andre har C på hoftene slik at han heller ikke blir avlsklarert, da kan jeg søke om dispensasjon til å få bruke ham som åtteåring hvis også søsken har hatt et sunt og langt liv. En hund kan være uinteressant for avl som treåring, men senere vise seg å være et verdifullt tilskudd nettopp på grunn av helse og levd liv. 

 

Skrevet

Er det sånn at svenske og norske indekser ikke er sammenligningsbare? At de ikke bruker samme regnesystem. 

Skrevet

Finner ingen index på mine... gjelder dette alle raser, eller er det bare raser med et visst antall som har fått index? 

Willy har HD-index på 108 i Finland og 110 i Sverige. 
 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Finner ingen index på mine... gjelder dette alle raser, eller er det bare raser med et visst antall som har fått index? 

Willy har HD-index på 108 i Finland og 110 i Sverige. 
 

Jeg tror det må ett viss antall valper født pr år for å få det. AK har det heller ikke. Verken i Sverige, Norge eller Finland. 

Skrevet
Akkurat nå, JeanetteH skrev:

Jeg tror det må ett viss antall valper født pr år for å få det. AK har det heller ikke. Verken i Sverige, Norge eller Finland. 

Ja, det ante meg i grunnen. Har ikke AK i Sverige eller Finland heller? Der har jo briardene fått index i det minste :) 

Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Ja, det ante meg i grunnen. Har ikke AK i Sverige eller Finland heller? Der har jo briardene fått index i det minste :) 

Jeg måtte inn å sjekke i tilfelle det var kommet, men nei. 

Skrevet

Det er ikke HD-index på mellompuddel, det er ikke nok av dem som røntges, bare 13.9 % som røngtes. 

Nora har en HD-index på 104. Dina hadde ingen, så jeg antar det ikke er mange nok av de heller til å lage index. Hvis statistikken på avkom er riktig, så er det bare 35 % av de som har blitt røntget de 10 siste årene, det overrasker meg faktisk, jeg trodde belgerfolk generelt var gode på det. Det er bare 46.7 % av tervene som røntges også. Bedre enn på groenendael, men allikevel dårligere enn jeg trodde. 

Skrevet

Koda har 86, og D-hofter. Kullsøster med A-hofter har 105. Mor 96, far 106.

Far til Huffy har 105, farfar 114. Mor og farmor er import og ikke røntget, så ingenting på dem.

Skrevet

Ikke noen indeks på langhår, gitt... Mor har 100, far har 102, så det slår vel sikkert ikke feil om han hadde fått 101 i indeks, dersom de hadde beregnet indeks på langhår. :P

Skrevet

Bris har HD-index på 107 og Decoy på 110. Ingen av de har avkom, og Bris har svensk far + en eksportert bror. Decoy har en bror som ikke er røntga. 

Skrevet
2 hours ago, JeanetteH said:

Jeg tror det må ett viss antall valper født pr år for å få det. AK har det heller ikke. Verken i Sverige, Norge eller Finland. 

Sheltie har heller ikke, og de har da nok antall registrerte per år vil jeg tro. Heller ikke aussie.

Skrevet

Keo med B-hofter har 99, tidligere hadde han litt over 100. Ikke overrasket da noen hel og halvsøsken har C-hofter i Norge, i hans kull er 5/6 fri, men 4 av dem er eksportert. Faren har 97 og moren 103.

Lyn har også B-hofter, med indeks på 106. Hun ligger da inne med mange halvsøsken på hver side hvorav bare et knippe er røntget, samt eget valpekull under røntgenalder. Faren (samme som Huffys farfar) har 114 med 40 kull registrert etter seg. Moren har 98 med 20 valper etter seg, hvorav bare 3 er røntget, regner med hun bikker under 100 pga er par D-hofter etter hennes mor.

Skrevet

Tommelfingerreglen er visst min 100 registrerte og min 35 % røntgede pr år. Lenge til vi får index på mellompuddel, med andre ord.. 

 

Skrevet

Nemi, schäfer, hadde HD-index på 109. Ble naturlig nok ingen kull etter henne, selv med gode ledd i linjene :P Nytter ikke med gode ledd når andre ting ikke stemmer. 

Gjennomsnittet på rasen er 100, så over 100 er bedre enn gjennomsnittet, under er dårligere enn gjennomsnittet. 

Whippet har ikke HD-index, naturlig nok. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...