Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Sikkert tusen tråder om det samme her inne, men håper noen vil komme med forslag likevel. Vi får hjem en sort labrador, hannhund, om ikke så lenge, og vi klarer ikke å lande navnediskusjonen helt.. vil helst styre unna tradisjonelle hundenavn som er mye brukt. Samboer liker Bundy, men jeg er  ikke overbevist..redd for at folk tenker på Ted Bundy :-o

Vi er en familie som er glad i friluftsliv, og vi kommer til å prøve hunden på jakt. Har vært inne på navn som f.eks Pan og Nansen, men har som sagt ikke blitt enige. Forslag tas imot med takk! :)

Skrevet

Det er Al Bundy samboer var "inspirert" av da han foreslo navnet ;) hvis de fleste tenker Al og ikke Ted når de hører Bundy kan jeg gå med på det :P 

Skrevet
20 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Jeg tenkte Al Bundy :lol: 

Hahaha gjorde ikke jeg. Jeg tenkte Ted med en gang og tenkte at det var litt morsomt for en labrador som tross alt spiser alt... :P *sorry om noen synes det er ekkelt* 

Skrevet
Akkurat nå, Turb skrev:

Hahaha gjorde ikke jeg. Jeg tenkte Ted med en gang og tenkte at det var litt morsomt for en labrador som tross alt spiser alt... :P *sorry om noen synes det er ekkelt* 

Haha :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet
1 time siden, mushi skrev:

Hva med Buddy i stedet for Bundy? :) 

Jeg har en som heter Buddy. Det ser helt greit ut på papiret, men er det styggeste navnet når du har sagt det en del ganger :lol: Bøddi :lol: BøddiBøddibøddi

Skrevet
Akkurat nå, Snusmumrikk skrev:

Jeg har en som heter Buddy. Det ser helt greit ut på papiret, men er det styggeste navnet når du har sagt det en del ganger :lol: Bøddi :lol: BøddiBøddibøddi

Hahaha :lol:

Skrevet

Jeg hadde ikke reagert om noen fortalte meg at hunden het Bundy. Hadde nok tenkt på Ted Bundy da jeg har sett minimalt, og for mange år siden, på serien hvor Al Bundy er en karakter, men nå kjenner jeg noen med hesten Saddam og katten Hussein så jeg er kanskje litt "kurert". Dessuten heter egne hunder ting som en del folk får tungekrøll av eller synes er stygge (vel, en tilfeldig dame synes i alle fall synd på hunden fordi navnet var så stygt). 

  • Like 1
Skrevet

Forrest, Ørn, Falk, Bjørn, Varg, Gran, Eik, Løv, Mose, Kongle, Sporty, Pil(en), Lyn, Torden, Ergo, Kaliber.

Skrevet

Takk for tilbakemeldinger og tips alle sammen :) samboer synes Nansen er greit, men han falt ikke helt for det. Pan liker han bedre, så det får stå på navnelisten :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...