Gå til innhold
Hundesonen.no

Aktiv mellomstor konkurransehund


Recommended Posts

Skrevet

Jeg ønsker meg en rase som generelt:
-er aktiv og treningsglad, som kan brukes til å konkurrere i lydighet, rally-lydighet, og alt annet av hundesporter som faller meg inn å prøve.
-har lite sykdom
-ikke trenger mye pelsstell 
-er mellom 40-65 cm i skulderhøyde.
-har god avknapp
-har lite samkjønnsaggresjon 
-ikke er veldig reservert rundt mennesker

Jeg har vært veldig fornøyd med tolleren i mine 6 år som hundeeier. Litchi er en glad, aktiv og morsom hund og jeg er veldig glad i raser som er litt "happy-go-lucky". Det så mange fine raser der ute og det hadde vært gøy å høre hva andre tenker kunne passet meg :)

Skrevet

Jeg tenkte også toller. Kelpie om du vil ha noe mer aktivt kanskje, springer spaniel om du vil ha en litt roligere og mer sosial hund, men likevel med brukspotensiale.

  • Like 1
Skrevet
18 minutes ago, Sprettballen said:

Flat kanskje? Om du liker retrievertypene :)

 

Det er en stor hund i min bok...

Skrevet
Just now, Kangerlussuaq said:

 

Det er en stor hund i min bok...

Ja, jeg er enig med deg der, men de er som oftest under 65cm? Trådstarter skisserer det som makshøyde.

Skrevet
Just now, Artemis said:

Ja, jeg er enig med deg der, men de er som oftest under 65cm? Trådstarter skisserer det som makshøyde.

Tja, godt poeng. Bare tenkte på labbisen min som er ca 52cm og hun er ganske mye mindre enn flat hanner. Mye mindre enn labbishanner og :lol: 

Skrevet
Akkurat nå, Kangerlussuaq skrev:

Tja, godt poeng. Bare tenkte på labbisen min som er ca 52cm og hun er ganske mye mindre enn flat hanner. Mye mindre enn labbishanner og :lol: 

Ja, hun var jo plutselig blitt mindre enn Eine! Vel, plutselig og plutselig :lol:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Takk for svar! Mellomstor ble kanskje litt feil å si med tanke på størrelsen jeg ønsker meg :ahappy: Jeg er jo veldig glad i tolleren, og faller jo egentlig tilbake på den uansett, men det var flere gode forslag jeg skal sjekke ut :D Om noen har noen gode tolleroppdrettere å anbefale send meg gjerne en pm :)

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...