Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som forer med VH som har hund som lett legger på seg? 

Jeg foret for mange år siden med VH men ble lei da jeg måtte veie til hvert måltid, på øyemål gav jeg for mye. Og det funker dårlig med hund som legger fort på seg/er litt små tjukk.

Nå for de en kjøttbolle til hvert måltid men kunne tenkt meg å foret mer med VH. Men om en bare skal ha kjøttboller blir prisen ganske dyr for to hunder på 20kg. I tillegg skal hunden føle seg mett også. 

 

Skrevet

Foret med det før hun ble allergisk. Og hun legger fort på seg. Målte opp til hvert måltid her også. Fullforer du på VH? Og hvilken type? jeg prøvde å spe ut med tørrfor og det hjalp litt. Men måtte fortsatt drive å måle opp og finne ut nøyaktig hvor mye hun kunne ha av hver uten at hun la på seg. 

Skrevet

Fullfôret på v&h i mange år, og har flere hunder som legger svært lett på seg. Så ja, de blir feite av det :P Nesten umulig å holde dem nede i vekt, i hvertfall om sommeren.

Skrevet

Måtte gi opp med tolleren, han veide ca 20 kg og for at han ikke skulle legge på seg så var han nede i 150 gram om dagen, førte til at han kastet opp galle mellom måltider. Når jeg begynte å fore 50/50 vh og tørrfor kunne han spise mer, holdt lettere vekta og sluttet å kaste opp... 

Skrevet (endret)

Forer på V&h, men min må gå på taste kylling og taste and. Hun gikk på den med laks før hun ble allergisk, og hun er mye lettere å holde vekten ok på nå. Hun går litt opp og ned i vekt, men det gjorde hun når hun gikk på tørrfôr også, og da ble maten veid :huh:

Endret av WelshenNemi
La til noe.
Skrevet

Ja, har en kjøkkenvekt stående ved der jeg gjør klar maten så er det enkelt å sjekke. Er ikke helt nasi på det, men tar noen stikkprøver innimellom for å sjekke at jeg ikke er helt på bærtur. :) 

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H, varierer hvilken type. Hunden burde gå ned litt, og får derfor brokkoli og gulrot som vomfyll, blandet i foret. Funker fint :) Har alltid kjøkkenvekt stående, syns ikke det er pes å veie maten.

Skrevet

Har fullfóret mine på VOM ganske lenge. Delte opp 5 kgs pølser i posjoner i riktig størrelse for hver hund. Hannhunden min er kastrert og legger lett på seg, så han må ned på 1,5 % for å holde seg i passe hold. Men ikke hatt noen problemer med hverken sult eller oppkast. De gangene jeg har gitt ham mindre for å få ham noen gram lettere, har jeg spedd på med en gulrot til frokost for vomfyll.

Gikk over til Provit nå i høst, rett og slett fordi jeg var lei av å dele opp VOM i minusgrader [emoji14] Nå har jeg en vekt stående ved siden av fryseen, og så skuffer opp riktig mengde i skålene. Mye enklere å justere mengden opp eller ned hvis de får mye mat eller trim en dag.

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H og har en hund som har lett for å legge på seg, enda mer etter hun ble kastrert. Hun bør gå ned litt nå og jeg blander i grønnsaker/bær for at det skal fylle opp litt mer. Jeg deler opp i passe posjoner før jeg fryser ned sånn at jeg vet hvor mye hun får. 

Skrevet

Gamlefar her får gulrot blandet inn i maten, slik at vi kan gi han veldig lite vom uten at han kreperer fordi han sulter ihjel :P

Jeg rasper gulrot og fryser i passe porsjoner, så slipper det å bli så mye jobb med å lage til mat til han. Vom deles opp og fordeles i poser i fryseren :)

Skrevet

Prøvd flere ganger med Talli opp igjennom årene og har gitt opp... 

For at hun skulle ikke legge på seg så måtte hun ned i 50 gram 2*for dagen. Altså 100 gram for dagen på en aktiv hund på 16-17 kg. Hun fikk nok næring, men hunden ble jo så koko av sult og begynte spise alt hun kom over og konstant på jakt etter mat. 

Skrevet

Har veldig god erfaring med å fôre dette med hund som la fort på seg, også slanket han litt på dette. Brukte Taste Lam som base (med en god del annet kjøtt og div i tillegg), dette er varianten med færrest kcal.

Skrevet
11 timer siden, Enlilvean skrev:

Du får jo V&H Digestive også. Det har 12% fett inneholder kokt ris. Den er fin for hunder som sliter med hard mage eller overvekt. Kanskje verdt et forsøk? 

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Skrevet
53 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Digestive hjalp ikke på min heller...begynte på det fordi hun ble så hard i magen av de andre. Men det hjalp ikke akkurat på vekta heller 

Skrevet

Når Skessa trenes mer går det fint, men siste året med mindre aktivitet går det ikke fint... :( Så vurderer å gi opp selv om jeg ikke er glad i å fôre på tørrfôr. 

Hun er som en shetlandsponni mens Ellie er mer som en fullblods. Henne må jeg alltid passe på andre veien.

Skrevet

Mine fullfôres, kineseren er godt i hold og får lite mat, men jeg kjøper v&h med ekstra protein, blander den ut med vann og grønnsaker for mer fyll. Men jeg veier og er nazi med hvor mye hun får. 

Skrevet
7 timer siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Skrevet
Akkurat nå, Piglet skrev:

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet
18 hours ago, Wilhelmina said:

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

Ville helt klart kuttet ut karbo til hund, uavhengig av om hunden la legg på seg, men spesielt da. Active Fullfôr Protein er forøvrig en av variantene med færrest kcal og dermed et godt alternativ til en som lett legger på seg.

Lam (1900 kcal), Protein (2000) og Storfevom (2000) er de minst kaloririke etter Digestive. :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...