Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som forer med VH som har hund som lett legger på seg? 

Jeg foret for mange år siden med VH men ble lei da jeg måtte veie til hvert måltid, på øyemål gav jeg for mye. Og det funker dårlig med hund som legger fort på seg/er litt små tjukk.

Nå for de en kjøttbolle til hvert måltid men kunne tenkt meg å foret mer med VH. Men om en bare skal ha kjøttboller blir prisen ganske dyr for to hunder på 20kg. I tillegg skal hunden føle seg mett også. 

 

Skrevet

Foret med det før hun ble allergisk. Og hun legger fort på seg. Målte opp til hvert måltid her også. Fullforer du på VH? Og hvilken type? jeg prøvde å spe ut med tørrfor og det hjalp litt. Men måtte fortsatt drive å måle opp og finne ut nøyaktig hvor mye hun kunne ha av hver uten at hun la på seg. 

Skrevet

Fullfôret på v&h i mange år, og har flere hunder som legger svært lett på seg. Så ja, de blir feite av det :P Nesten umulig å holde dem nede i vekt, i hvertfall om sommeren.

Skrevet

Måtte gi opp med tolleren, han veide ca 20 kg og for at han ikke skulle legge på seg så var han nede i 150 gram om dagen, førte til at han kastet opp galle mellom måltider. Når jeg begynte å fore 50/50 vh og tørrfor kunne han spise mer, holdt lettere vekta og sluttet å kaste opp... 

Skrevet (endret)

Forer på V&h, men min må gå på taste kylling og taste and. Hun gikk på den med laks før hun ble allergisk, og hun er mye lettere å holde vekten ok på nå. Hun går litt opp og ned i vekt, men det gjorde hun når hun gikk på tørrfôr også, og da ble maten veid :huh:

Endret av WelshenNemi
La til noe.
Skrevet

Ja, har en kjøkkenvekt stående ved der jeg gjør klar maten så er det enkelt å sjekke. Er ikke helt nasi på det, men tar noen stikkprøver innimellom for å sjekke at jeg ikke er helt på bærtur. :) 

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H, varierer hvilken type. Hunden burde gå ned litt, og får derfor brokkoli og gulrot som vomfyll, blandet i foret. Funker fint :) Har alltid kjøkkenvekt stående, syns ikke det er pes å veie maten.

Skrevet

Har fullfóret mine på VOM ganske lenge. Delte opp 5 kgs pølser i posjoner i riktig størrelse for hver hund. Hannhunden min er kastrert og legger lett på seg, så han må ned på 1,5 % for å holde seg i passe hold. Men ikke hatt noen problemer med hverken sult eller oppkast. De gangene jeg har gitt ham mindre for å få ham noen gram lettere, har jeg spedd på med en gulrot til frokost for vomfyll.

Gikk over til Provit nå i høst, rett og slett fordi jeg var lei av å dele opp VOM i minusgrader [emoji14] Nå har jeg en vekt stående ved siden av fryseen, og så skuffer opp riktig mengde i skålene. Mye enklere å justere mengden opp eller ned hvis de får mye mat eller trim en dag.

  • Like 1
Skrevet

Fullforer på V&H og har en hund som har lett for å legge på seg, enda mer etter hun ble kastrert. Hun bør gå ned litt nå og jeg blander i grønnsaker/bær for at det skal fylle opp litt mer. Jeg deler opp i passe posjoner før jeg fryser ned sånn at jeg vet hvor mye hun får. 

Skrevet

Gamlefar her får gulrot blandet inn i maten, slik at vi kan gi han veldig lite vom uten at han kreperer fordi han sulter ihjel :P

Jeg rasper gulrot og fryser i passe porsjoner, så slipper det å bli så mye jobb med å lage til mat til han. Vom deles opp og fordeles i poser i fryseren :)

Skrevet

Prøvd flere ganger med Talli opp igjennom årene og har gitt opp... 

For at hun skulle ikke legge på seg så måtte hun ned i 50 gram 2*for dagen. Altså 100 gram for dagen på en aktiv hund på 16-17 kg. Hun fikk nok næring, men hunden ble jo så koko av sult og begynte spise alt hun kom over og konstant på jakt etter mat. 

Skrevet

Har veldig god erfaring med å fôre dette med hund som la fort på seg, også slanket han litt på dette. Brukte Taste Lam som base (med en god del annet kjøtt og div i tillegg), dette er varianten med færrest kcal.

Skrevet
11 timer siden, Enlilvean skrev:

Du får jo V&H Digestive også. Det har 12% fett inneholder kokt ris. Den er fin for hunder som sliter med hard mage eller overvekt. Kanskje verdt et forsøk? 

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Skrevet
53 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Digestive hjalp ikke på min heller...begynte på det fordi hun ble så hard i magen av de andre. Men det hjalp ikke akkurat på vekta heller 

Skrevet

Når Skessa trenes mer går det fint, men siste året med mindre aktivitet går det ikke fint... :( Så vurderer å gi opp selv om jeg ikke er glad i å fôre på tørrfôr. 

Hun er som en shetlandsponni mens Ellie er mer som en fullblods. Henne må jeg alltid passe på andre veien.

Skrevet

Mine fullfôres, kineseren er godt i hold og får lite mat, men jeg kjøper v&h med ekstra protein, blander den ut med vann og grønnsaker for mer fyll. Men jeg veier og er nazi med hvor mye hun får. 

Skrevet
7 timer siden, Wilhelmina skrev:

Min ble mye feitere av digestive enn av de andre typene. Ris er ikke akkurat slankekost.

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Skrevet
Akkurat nå, Piglet skrev:

Hadde egentlig tenkt på å prøve digestive på min, for jeg sliter litt med å få henne til å gå ned i vekt på active. Synes ikke jeg kan gå  ned mer i mengde på foret enn jeg allerede har gjort. Ser digestive inneholder 1750 kcal/kg og active m/laks 2400 kcal/kg, det er jo endel forskjell. Har virkelig risen så mye å si? 

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet
18 hours ago, Wilhelmina said:

Min gikk ned i vekt da jeg byttet fra digestive til den som het sprint tidligere (husker ikke hva den kalles nå). Så for henne hadde i alle fall karbohydrater mer å si enn antall kcal.

Ville helt klart kuttet ut karbo til hund, uavhengig av om hunden la legg på seg, men spesielt da. Active Fullfôr Protein er forøvrig en av variantene med færrest kcal og dermed et godt alternativ til en som lett legger på seg.

Lam (1900 kcal), Protein (2000) og Storfevom (2000) er de minst kaloririke etter Digestive. :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...