Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal til dyrlegen med min katt på 14 år. Hun er kastrert, hun har for det meste vært utekatt de siste 4 år (etter vi fikk hund nr. 2), men har nå tilbrakt mer og mer tid inne (etter at hund nr. 2 ikke var her mer). Hun har alltid vært mye ute, vært aktiv jeger, helt til i det siste.

Jeg vet ikke når dette startet, fordi hun har vært mye ute, men har nå sett tegn på at hun drikker mye mer vann enn før. Tror ikke det har vart mer enn 1 måned eller 2, for hun har vært en del inne det siste året. Hun kan stadig stå opp fra søvn for å drikke, det har jeg aldri sett før. Hun er ellers i veldig god form, hun jakter, hun leker, de fleste som ser henne tror hun er kattunge eller litt eldre (alltid vært av liten størrelse). Pelsen er fin, men hun røyter litt (dog vanlig til å være våren).

Har prøvd å lese meg litt opp og ser at nyresykdom eller diabetes er vanlig. Med tanke på form, vekt og lite tissing tror jeg det heller kan være nyrene. Men, jeg har nok lest mer om nyrer enn om diabetes, så mulig jeg tar feil. Hun har gått på diverse for, vi har dessverre vært lite opptatt av for tilpasset eldre katter... Hun spiser mest tørrfor, men får også våtfor.

Noen som har erfaring med dette, hva det nå enn er - ev. nyresykdom på eldre katt? Hva er prognosene, hva kan jeg forvente? Jeg er villig til å forlenge livet hennes nærmest uansett pris, så lenge det ikke går utover livskvaliteten hennes.

Skrevet

Synes det høres veldig ut som nyrer ja. Har hatt flere katter med nyreproblemer, alt fra akutt nyresvikt (som det dessverre ikke var noe å gjøre med), til en med moderat nedsatt nyrefunksjon som nå er 18 år og går på spesialfor for nyrer og ellers er i fin form.

  • Like 1
Skrevet

Dra til dyrlegen og få undersøkt henne :) hadde nyresyk katt i flere år, fikk spesialfor fra Hills og ble mye bedre av det. Men min var veldig dårlig med spying osv. Levde i over tre år etter diagnose og var 19 når vi avliva han [emoji846]


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Hva kan jeg forvente hos dyrlege?

Er det en vanlig blodprøve eller er det noe annet?

Klarer man ta blodprøve av en katt uten anestesi? (hun haaaater fremmede folk og at folk "plukker" på henne)

Skrevet
49 minutes ago, Minutt said:

Klarer man ta blodprøve av en katt uten anestesi? (hun haaaater fremmede folk og at folk "plukker" på henne)

Det kommer selvsagt ann på katten, men på mine har det alltid blitt gjort uten anestesi. 

Skrevet
5 timer siden, Minutt skrev:

Klarer man ta blodprøve av en katt uten anestesi? (hun haaaater fremmede folk og at folk "plukker" på henne)

Det burde man klare. Jeg hadde en sinnapus en gang som hatet veterinæren, den katten ble pakket inn i et håndkle mens vet + to assistenter tok blodprøve. Man får det til hvis man vil ;)

  • Like 1
Skrevet
19 hours ago, Snøfrost said:

Kan være veterinæren også vil ta urinprøve, i tillegg til blodprøve.  

 

 

Får spørre dem... Men, eh, hvordan får man tak i urinprøve fra en katt? Altså, jeg skjønner prinsippet i det, men... hvordan i all verden gjennomføre det? :huh:

Skrevet
Just now, Minutt said:

 

Får spørre dem... Men, eh, hvordan får man tak i urinprøve fra en katt? Altså, jeg skjønner prinsippet i det, men... hvordan i all verden gjennomføre det? :huh:

Min veterinær bare klemmer på blæra så han får nok, er jo ikke store mengden som skal til. 
Andre foretrekker at du tar med selv, det finnes da en spesiell "sand" som består av en slags gummikuler som gjør at du kan samle opp tisset. Men ikke alle katter er visst så begeistret for den "sanda". 
Ellers så er det jo noen katter som er så greie at de gjerne tisser i en tom do, da går det jo også fint å samle opp. 

  • Like 1
Skrevet
2 hours ago, Snøfrost said:

Min veterinær bare klemmer på blæra så han får nok, er jo ikke store mengden som skal til. 
Andre foretrekker at du tar med selv, det finnes da en spesiell "sand" som består av en slags gummikuler som gjør at du kan samle opp tisset. Men ikke alle katter er visst så begeistret for den "sanda". 
Ellers så er det jo noen katter som er så greie at de gjerne tisser i en tom do, da går det jo også fint å samle opp. 

Ok, litt mer letta nå, takk :) Må nok mye til før min går på do med rar sand eller ingen sand, eller noe rart med doen i det hele tatt. Hun er en sær og bestemt liten dame ;) 

Men det ordner seg vel på et vis, og jeg har blitt litt klokere av svarene deres, tusen takk:) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...