Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal til dyrlegen med min katt på 14 år. Hun er kastrert, hun har for det meste vært utekatt de siste 4 år (etter vi fikk hund nr. 2), men har nå tilbrakt mer og mer tid inne (etter at hund nr. 2 ikke var her mer). Hun har alltid vært mye ute, vært aktiv jeger, helt til i det siste.

Jeg vet ikke når dette startet, fordi hun har vært mye ute, men har nå sett tegn på at hun drikker mye mer vann enn før. Tror ikke det har vart mer enn 1 måned eller 2, for hun har vært en del inne det siste året. Hun kan stadig stå opp fra søvn for å drikke, det har jeg aldri sett før. Hun er ellers i veldig god form, hun jakter, hun leker, de fleste som ser henne tror hun er kattunge eller litt eldre (alltid vært av liten størrelse). Pelsen er fin, men hun røyter litt (dog vanlig til å være våren).

Har prøvd å lese meg litt opp og ser at nyresykdom eller diabetes er vanlig. Med tanke på form, vekt og lite tissing tror jeg det heller kan være nyrene. Men, jeg har nok lest mer om nyrer enn om diabetes, så mulig jeg tar feil. Hun har gått på diverse for, vi har dessverre vært lite opptatt av for tilpasset eldre katter... Hun spiser mest tørrfor, men får også våtfor.

Noen som har erfaring med dette, hva det nå enn er - ev. nyresykdom på eldre katt? Hva er prognosene, hva kan jeg forvente? Jeg er villig til å forlenge livet hennes nærmest uansett pris, så lenge det ikke går utover livskvaliteten hennes.

Skrevet

Synes det høres veldig ut som nyrer ja. Har hatt flere katter med nyreproblemer, alt fra akutt nyresvikt (som det dessverre ikke var noe å gjøre med), til en med moderat nedsatt nyrefunksjon som nå er 18 år og går på spesialfor for nyrer og ellers er i fin form.

  • Like 1
Skrevet

Dra til dyrlegen og få undersøkt henne :) hadde nyresyk katt i flere år, fikk spesialfor fra Hills og ble mye bedre av det. Men min var veldig dårlig med spying osv. Levde i over tre år etter diagnose og var 19 når vi avliva han [emoji846]


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Hva kan jeg forvente hos dyrlege?

Er det en vanlig blodprøve eller er det noe annet?

Klarer man ta blodprøve av en katt uten anestesi? (hun haaaater fremmede folk og at folk "plukker" på henne)

Skrevet
49 minutes ago, Minutt said:

Klarer man ta blodprøve av en katt uten anestesi? (hun haaaater fremmede folk og at folk "plukker" på henne)

Det kommer selvsagt ann på katten, men på mine har det alltid blitt gjort uten anestesi. 

Skrevet
5 timer siden, Minutt skrev:

Klarer man ta blodprøve av en katt uten anestesi? (hun haaaater fremmede folk og at folk "plukker" på henne)

Det burde man klare. Jeg hadde en sinnapus en gang som hatet veterinæren, den katten ble pakket inn i et håndkle mens vet + to assistenter tok blodprøve. Man får det til hvis man vil ;)

  • Like 1
Skrevet
19 hours ago, Snøfrost said:

Kan være veterinæren også vil ta urinprøve, i tillegg til blodprøve.  

 

 

Får spørre dem... Men, eh, hvordan får man tak i urinprøve fra en katt? Altså, jeg skjønner prinsippet i det, men... hvordan i all verden gjennomføre det? :huh:

Skrevet
Just now, Minutt said:

 

Får spørre dem... Men, eh, hvordan får man tak i urinprøve fra en katt? Altså, jeg skjønner prinsippet i det, men... hvordan i all verden gjennomføre det? :huh:

Min veterinær bare klemmer på blæra så han får nok, er jo ikke store mengden som skal til. 
Andre foretrekker at du tar med selv, det finnes da en spesiell "sand" som består av en slags gummikuler som gjør at du kan samle opp tisset. Men ikke alle katter er visst så begeistret for den "sanda". 
Ellers så er det jo noen katter som er så greie at de gjerne tisser i en tom do, da går det jo også fint å samle opp. 

  • Like 1
Skrevet
2 hours ago, Snøfrost said:

Min veterinær bare klemmer på blæra så han får nok, er jo ikke store mengden som skal til. 
Andre foretrekker at du tar med selv, det finnes da en spesiell "sand" som består av en slags gummikuler som gjør at du kan samle opp tisset. Men ikke alle katter er visst så begeistret for den "sanda". 
Ellers så er det jo noen katter som er så greie at de gjerne tisser i en tom do, da går det jo også fint å samle opp. 

Ok, litt mer letta nå, takk :) Må nok mye til før min går på do med rar sand eller ingen sand, eller noe rart med doen i det hele tatt. Hun er en sær og bestemt liten dame ;) 

Men det ordner seg vel på et vis, og jeg har blitt litt klokere av svarene deres, tusen takk:) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...