Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oppe er kommet i hus [emoji4] 2 mnd siden sist og pelsen er slik at jeg bare kan barbere over for vedlikehold, istedenfor å gå over med saks først. Digg! Men eier måtte klippe glufsehåret mens jeg holdt da, for akkurat baki der synes jeg det er ekkelt. Pluss at da jeg prøvde sist så klippet jeg henne i tissen [emoji55]


Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

  • Svar 3.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Akkurat nå er jeg superfornøyd med lille Fettergutt. Jeg er nemlig på vei hjem fra kurs med en rykende fersk B-godkjent lavinehund.  Flinke Fetter skuffer aldri.

Hei sonen  Må bare dele.. Colored Melody's Calendar Girl. HD: A/A  AD: 0/0 Gjennomført MH - Bestått, med 1 på skudd.   Verdens fineste lille aussie-frøken❤

Fine bikkjer! Han heter Herr Hu, og er verdens søteste! Han ble 2 år i går.  Han er ikke 100% offisielt min enda, vi har ikke ordna med omregistrering, men vi har hatt ham siden rett etter nyttår

Posted Images

Skrevet

Det lukter tørrfisk her :aww: Heldigvis liker jeg tørrfisk selv også :P Smula og Freya sirkler rundt og venter på at Yumi skal gå fra sin bit. Hun er nemlig litt tregere til å spise den opp enn de to er..

Skrevet

Jeg har blitt utsatt for sonen sin påvirkningskraft... Nemi er nyvasket og klippet. :lol: Nå sover hun i fotenden av sofaen med pledd rundt seg, ble visst litt kaldt. :wub:

Skrevet
36 minutter siden, mokken skrev:

Oooooooptimist... :whistle:

Altså, det så jo veldig bra ut. En stund ihvertfall :P

Man må vel være optimist for å bo i Bergen :lol: 

1 minutt siden, Lola Pagola skrev:

Oppe er kommet i hus emoji4.png 2 mnd siden sist og pelsen er slik at jeg bare kan barbere over for vedlikehold, istedenfor å gå over med saks først. Digg! Men eier måtte klippe glufsehåret mens jeg holdt da, for akkurat baki der synes jeg det er ekkelt. Pluss at da jeg prøvde sist så klippet jeg henne i tissen emoji55.png

Jeg har "omskåret" minst to av mine tisper med saks :aww:    :whistle: 

  • Like 2
Skrevet
1 time siden, SFX skrev:

Jeg gikk nok litt i forsvar, for det virket som om du synes det var litt... latterlig, fordi jeg ikke finner bedre ord akkurat nå, at jeg skulle bade ham igjen, når du kunne stille din uten å bade ham på et år. Det er nok av de som ser på utstilling som jålete, men velstelt hund handler ikke om jåleri i mine øyne. Derfor bader jeg jo som sagt også hunder som ikke skal på utstilling i nærmeste framtid. 

Men jeg må innrømme at jeg er veldig gira på å få badet din hund, bare for å kjenne om det faktisk ikke er noe som helst forskjell før og etter. Jeg har litt vanskelig for å tro at det er slik :P 

Jeg har vært ringsekretær på diverse utstillinger, og det er overraskende mange (og nå snakker jeg ikke om deg, for jeg kjenner ikke deg og har ikke møtt Aron) som tror hunden deres er velstelt. Men nå de heller over en pakning med potetmel for å skjule den gule pelsen som skulle vært hvit, eller dommer må tørke hendene med våtservietter for å få av fettbelegg, da har vi enten ulike definisjoner av hva ren er, eller så har noen blitt så vant til hunden sin at de glemmer at den kunne være ren. Dette gjelder alle rasemiljøer, både miniatyrer og jakthunder, store selskapshunder og små terriere. Jeg har dømt valpeshow hvor jeg har fått inn hunder som jeg ikke skjønner at har klart å bli så skitten og flokete med tanke på hvor kort tid de har levd :( Jeg ser det i egen rase også, det klør i fingrene etter å stelle hunden. Men vi har motsatt ende av skalaen også, noen hunder som er så overstelt og ihjelklippet at det blir for mye. 

Jeg nyter en nybadet bernerpels, og har ikke noe problem med at de kan trenge å bades hyppigere enn andre raser. En gang i måneden eller så er ikke akkurat store offeret.

Nei, jeg synes absolutt ikke det er latterlig :) jeg synes faktisk det er veldig bra at folk tar vare på hundene sine, og steller de når det er behov.  Og som du sier så er det raseforskjeller pga forskjellige typer pels. 

Hihi, du må få hilse på han på en eller annen utstilling, så kan du dømme selv :D selvfølgelig er det jo noe forskjell rett før og etter bad, men det betyr ikke at han er fet og ekkel i pelsen. Mye mulig jeg er vant til han, og derfor er blind på den fronten. Jeg troor ikke jeg er det, men jeg vet jo aldri :P jeg tar på ganske mange hunder i løpet av en dag, og jeg føler ofte for å vaske hendene etter å ha vært borti enkelte hunder. 

Det skal og sies at Taipa lettere får fet pels, så jeg merker det på henne, selv om hun bor her og jeg er "vant" til henne :P 

1 time siden, *Kat84* skrev:

Ja noe sånn har skjedd her også. Ikke på hodet, men på hele kroppen. Det er vel litt over et år siden nå. Det var en gang i månedsskiftet februar/mars i fjor. 
Sjef og Aragon gikk og snuste rundt over alt, og Sjef finner ut at der skal han tisse. Hadde nettopp begynt å lette på labben litt av og til. Dessverre for Aragon så var ikke den lille knotten ferdig med å snuse, så han gikk rett under strålen. 
Så da var det bare til å snu og få ham på badet. 
I ca 10 minutt hadde jeg en ekkel, gul papillon :aww: 


Nå står pizzaen i ovnen, og det begynner å minne sånn smått om helg her :) Litt kjip helg når vi ikke har fått hele dagen sammen alle, men det er jo ikke ofte det blir slik heldigvis :) 

Hahah, elsker når det skjer :aww: Taipa er verdens mest nysgjerrige hund, så når noen snuser på noe, da skal hun også snuse. Dessverre er hun ikke alltid like smart, eller kjapp, så når Skills er ferdig snusa og står og markerer; da løper hun under han... 

Skrevet

Jupp, jeg skal ærlig innrømme at jeg er litt sjalu på at C fester med "fiffen" på Geilo mens jeg er hjemme med jobbhelg og spiser jordbær som lørdagssnop... :sleep:

  • Like 1
Guest *Kat84*
Skrevet
1 time siden, mokken skrev:

Oooooooptimist... :whistle:

Altså, det så jo veldig bra ut. En stund ihvertfall :P

 

 

Men altså... Det er Bergen! 

De gangene jeg har vært der uten at det har regnet har det vært overskyet og fuktig luft :P

Med unntak av på NKK i fjor. Da var det jo faktisk fint. Akkurat den dagen jeg skulle være innendørs hele dagen :lol:

 

4 minutter siden, Monikawt skrev:

Hahah, elsker når det skjer :aww: Taipa er verdens mest nysgjerrige hund, så når noen snuser på noe, da skal hun også snuse. Dessverre er hun ikke alltid like smart, eller kjapp, så når Skills er ferdig snusa og står og markerer; da løper hun under han... 

Skikkelig delikate greier :aww:

Det var også sånn jeg endelig bestemte meg for å ikke ha en hund som knapt rekker den andre opp til knærne igjen :lol:

Mange, både kjente og ukjente, mener at Sjef er så svær. Han er diger faktisk! 

Jeg skjønner det ikke, og synes fortsatt etter dette bildet at han er akkurat passe... rare folk :aww:

 

 

20170422_210903.jpg

Guest *Kat84*
Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Er det ingen som krangler på FB i kveld? :lol: 

Er da vel bare til å kaste ut en brannfakkel vel? Med så mye såre tær det finnes i hundegrupper så er det jo null problem :lol: 

Skrevet
Akkurat nå, *Kat84* skrev:

Er da vel bare til å kaste ut en brannfakkel vel? Med så mye såre tær det finnes i hundegrupper så er det jo null problem :lol: 

:lol: 

Akkurat nå, Line skrev:

Har vel mer sammenheng med at jeg har brukt opp hjernen min :lol: 

:lol: Hardt å være student? :D 

Skrevet
1 time siden, Raksha skrev:

Godt å høre jeg ikke er eneste :lol:  De gangene jeg er i form prøver jeg å ta  nede på fredagen, men er alltid mer her i huset å få meltdown over :aww: Og jeg hadde garantert vasket før hjemmehjelp jeg og. :aww::lol: 

JEg hadde en god rutine en periode på å rydde kjøkkenet om kvelden før jeg la meg, men life happens og plutselig så skle det ut. Prøve å ta opp den igjen skikkelig, for ryddig og fint kjøkken er godt å stå opp til. :ahappy: 

 

har en mistanke om at barn gjør husarbeid litt mer krevende :aww::lol:

Det fine dog med å ta litt hver dag er at det blir mindre panikkrydding når det skjer, og meltdownen varer kortere :lol:

 

Har fryktelig lyst på middag, taco, men er ikke veldig sulten. Vet det er lørdag, men tror egentlig ikke det er helt ok å bare spise snop på kvelden og ingen ordentlig mat. 

 

Skrevet


3 minutter siden, Snoffe skrev:

har en mistanke om at barn gjør husarbeid litt mer krevende :aww::lol:

Det fine dog med å ta litt hver dag er at det blir mindre panikkrydding når det skjer, og meltdownen varer kortere :lol:


Har fryktelig lyst på middag, taco, men er ikke veldig sulten. Vet det er lørdag, men tror egentlig ikke det er helt ok å bare spise snop på kvelden og ingen ordentlig mat. 

Ja, og produserer mye mer husarbeid :aww: Så selv om jeg er mye flinkere med husarbeidet nå enn før jeg fikk barn, så vises ikke det veldig godt syns jeg :lol: I tillegg så er det en never ending story, når man endelig har rukket over det man mente å ta, så er det på tide å starte på nytt igjen.

Kanskje mate de firbeinte og rusle ut til de ute en tur. Bonden er i fjøset og prøver å fikse møkktrekk, for ørtenhundreogfemognittiende gang. 

 

Skrevet

...driver jeg å vindusshopper hunder på finn igjen. Nå står det mellom en nuffe, beagle, collie, wheaten terrier, whippet og bc. En solid rød linje ja. Eller nei :aww: Det pleier å gå fort over. 

  • Like 11
Skrevet
7 minutter siden, Line skrev:

Så kan man plusse på D-vitaminmangel, lavt stoffskifte og lave verdier av B12 :P 

Noen som misunner meg? :lol: 

Skal vi se... 
- knaske D-vitaminer: check
- få B12-sprøyter: check
- lavt stoffskifte... ehhhh.. det er vel litt på tur her også :P 

Så nei - misunner deg ikke :lol: Legg til litt MS, psoriasis, høyt blodtrykk og et kranglete øyelokk, så... :lol: Life's gooood :D 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Skal vi se... 
- knaske D-vitaminer: check
- få B12-sprøyter: check
- lavt stoffskifte... ehhhh.. det er vel litt på tur her også :P 

Så nei - misunner deg ikke :lol: Legg til litt MS, psoriasis, høyt blodtrykk og et kranglete øyelokk, så... :lol: Life's gooood :D 

Jeg knasker D-vitaminer, men var helt nede på 27 (nedre grense 50) så det tar litt tid å få det opp... Det bare passet litt ekstra dårlig med blodverdier på skogtur akkurat nå :P 

Men, det er bare noen uker igjen til to måneder sommerferie :D 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Line skrev:

Jeg knasker D-vitaminer, men var helt nede på 27 (nedre grense 50) så det tar litt tid å få det opp... Det bare passet litt ekstra dårlig med blodverdier på skogtur akkurat nå :P 

Men, det er bare noen uker igjen til to måneder sommerferie :D 

Du overlever til da :D Ukrutt forgår ikke så lett, har jeg hørt :P 

Skrevet

Nei, jeg skal ikke bade bikkjer i helga. Med mindre bikkjedyra har rullet seg i noe ufyselig, så er det 100% unødvendig. Sånn er det med den saken :lol:

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...