Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som har fått Golden Retriever valp med i kabin?


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Skal om et par uker dra å hente valp. Flyturen hjemmefra og dit er ca 2 timer. 

Ønsket er selvfølgelig å kunne ha valpen med meg i kabinen, men ser at det er mange som ikke får med sine goldenvalper dit på grunn av vekt og størrelseskravene til SAS. Jeg har fått booket plass både i kabin og i lasterom, og fikk beskjed om å avbestille en av plassene når jeg visste vekt og størrelse. Jeg skal uansett hente et transportbur i nærheten av oppdretter som går med som bagasje om valpen får plass i kabin, så har plan for begge deler. 

Det jeg egentlig lurer på er hvorvidt du fikk med deg din golden-valp i kabinen? Veier de valpen med bur, eller lar de det gå litt gjennom fingrene? 

Skrevet

Oppdretter tippet at valpen kom til å være rundt 8-9 kilo. Vektbegrensninga er vel gjerne på 8 med bur. Tenkte likevel og kjøpe en Sherpa-bag i str M og ha med, så gå det an å prøve seg om ikke annet :-) 

Skrevet

Jeg ville prøvd. Jeg henta valpen min (malamute) og hadde ikke sjangs til å få den nedi buret. På vekta til norweigan veide den 12 kg med bagen (!!) Når vi veide valpen hjemme kort tid etter veide han 8,5 kg og baggen veide veldig lite . Men har forstått at norweigan er mer striksne på reglene sine. Så jeg ville uansett prøvd. 

Husk bare å være ute i veeeldig god tid. Jeg måtte ombooke fly 3 ganger pga så mye styr.

Guest Christine
Skrevet

Tja, jeg kjenner ei som fikk med to BC valper i kabinen i en slik bag, men det var vel heller et unntak :) 

Skrevet

Har fått bekreftelse på at han har plass på flyet - har reservert både i kabin og i lasterom, siden jeg likevel tar med to bur uansett. Ser jeg at han blir alt for heavy får jeg bare avbestille kabinplassen, er jeg den i grenseland får jeg heller bare betale for to plasser, så får de ta en avgjørelse i skranken :ahappy:
 

Ille nervøs for at han må ned i lasterom, men er nok verre for meg enn valpen tipper jeg :icon_redface:

Skrevet

Jeg syntes det var helt grusomt å sende ham i lasterommet. Synes turen var helt fryktelig. Men han sov så fort han lå i buret og jeg fikk spørsmål om han var dopa ned og han så ut som han hadde det greit når jeg henta han etterpå også. Så det er nok værre for oss enn valp. Når det skal sies så tror jeg det kommer an på valpen også. Vi har en hund som er ganske mentalt sterk og tåler det meste. En mer redd og skeptisk valp ville jeg nok ikke gjort det med.

Skrevet

Ene kelpievalpen min var 6 kg ved 8 uker, og med såpass stor forskjell i voksenvekt opp til en golden så ser jeg ikke for meg at dere får valpen med dere i kabinen. 

Skrevet

Bare for å betrygge ang lasterom så sender jeg valper om mulig så langt jeg kan i lasterom. Mine har aldri brydd seg, kommer ut fornøyde og glade, selv som små valper. Lufter godt, prøver å slite de litt ut så leverer jeg så sent som mulig. Mye mer behagelig enn å prøve å stappe en litt for stor valp i en litt for liten bag. Jeg har sendt flere valper mellom 8 og 10 uker i lasterommet når jeg har hentet, og aldri møtt på noe problemer.

Skrevet
12 timer siden, Vilje skrev:

Hvor gammel er han når du henter? Min goldenvalp veide 5,5 kg når jeg hentet og hadde ikke vært noe problem å ha i kabinen. 

Men du har jaktlinjer. Vil tro, siden TS ikke har sagt noe annet, at det er "vanlige" showlinjer og antageligvis en del større enn din. 

Skrevet
3 timer siden, AstridN skrev:

Jeg har en jaktgolden og han veide ca 8 kg ved 8 uker, så det er ingen selvfølge at det går, heller.

Akkurat. Min gjorde også det. Er forøvrig en stor hannhund på 33 kg i dag. Men har mine tvil på at showlinjer vil smette under den grensa, det er i så fall unntaket.

Guest Atlas
Skrevet

Nå har ikke jeg Golden, men tror det kommer til å gå helt fint :) Beistet mitt er 30 kg nå, da jeg hentet han ved 8 uker var han 4-5 kg. Samkjørte hentinga med ei som skulle ha kullbror, så hun fikk med seg baggen min, henta begge valpene i samme bag. Jeg møtte henne på hennes stoppested og dro videre nordover. Baggen er jo ikke stor egentlig, men så lenge du får valpen i den (ja hode vil nok kanskje stikke opp) så går det nok bra. Baggen har du mellom beina ved take-off/landing og ellers på fanget :)

 

Skrevet

Min tispe var 7,5 kg ved 8 ukers alder - hun er nå ca 62 cm høy og 32 kg tung... Hannhunden min var nesten 9,5 kg ved 8 ukers alder, 63 cm og 40 kg tung i dag.

Skrevet

Min hannhund veide derimot 4 kg da han var 8 uker, og veier nå 34-35 kg (63 cm høy). :) Størrelsen på valper ved 8 uker varierer nok veldig, så man må nok bare spørre oppdretter hvor mye valpen faktisk veier.

  • Like 3
Skrevet
5 hours ago, Tuvane said:

Min hannhund veide derimot 4 kg da han var 8 uker, og veier nå 34-35 kg (63 cm høy). :) Størrelsen på valper ved 8 uker varierer nok veldig, så man må nok bare spørre oppdretter hvor mye valpen faktisk veier.

Det varierer veldig! Har hatt aussievalper på ned til 3,2 kg og fra kull med færre har de veid fra 4,5 til 6, mens andre igjen har valper på opp mot 8 kg ved levering, uten at de er så forskjellige i vekt som voksne. En valp fra det første kullet mitt reise i kabinen på flyet (innenlands), hun var vel 5 kg, men det var bare såvidt hun fysisk fikk plass. Reiste med voksen sheltie en gang også, hun veide 7 den gangen, men gjør det ikke igjen, det var alt for trangt! De tåler fint å reise i lasterommet. Har hentet valper for bekjente i hhv Tyskland og Tsjekkia, og de har vært helt uaffiserte av reisen. Bare veldig tissetrengte. 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det er "vanlig" golden jeg skal hente ja. Oppdretter har sagt at valpene han har sendt fra seg tidligere har vært 8-10 kg når han har sendt de i fra seg til nytt hjem.

Tenkte jeg skulle høre her om noen hadde klart å finte seg unna reglene, men nå har det gått noen uker, og har slått med til ro med at valpus skal ned i lasterommet, og sånn er det bare :ahappy:

Var å så på en sånn veske som er godkjent for flykabin, og valpen kommer til å ha det trangt allerede nå på 5 uker, så hodeløst å stappe den nerri der på 8 uker... 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...