Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Okei, jeg har fått valp ? Han er kleinspitz og er så skjønn! Men han biter. Det er forsåvidt greit i og med det er normalt. Vi avleder, signaliserer at det gjør vondt og ikke greit. Å si strengt nei funket ikke, men å pipe funket fint. Pipe som valper gjør når de får vondt ? Det er mer redusert. Men han får slike "anfall" der han måååå bite på arm, fot, erme eller buksebein. Virker som han måååå!!! Har avledet med leke og dentastix men disse lukter han på også fortsetter. Han piper og små knurrer samtidig som han måååå bite på oss. Da hjelper det ikke å pipe! Hva er grunnen til dette? 

Vi flytter oss jo sånn at han ikke får tak i oss, men da hender det at han bjeffer eller piper for å få tak i oss. Så vi fortsetter å avlede og pipe til han føler seg ferdig. Noen som vet hvorfor det er slik? Andre tips til hva som kan fungere? 

Skrevet

Den er valp, de lærer ikke tvert selv om dere gjør ett eller annet for få ham til å slutte med biting. De slutter vel egentlig når de er klare for det, ofte helt uavhengig av hva vi mennesker gjør for å få dem til å slutte med sånt. Noen valper er ekstreme, andre ikke. Vær tålmodig. Det går over om noen måneder. 

Skrevet
Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

Her i huset var det ingenting som hjalp, så jeg hadde en piraya hengende i leggen til hun var ferdig med tannfellinga :lol: Da slutta hun tvert med bitingen, helt av seg selv.

 

7 minutter siden, Siri skrev:

Den er valp, de lærer ikke tvert selv om dere gjør ett eller annet for få ham til å slutte med biting. De slutter vel egentlig når de er klare for det, ofte helt uavhengig av hva vi mennesker gjør for å få dem til å slutte med sånt. Noen valper er ekstreme, andre ikke. Vær tålmodig. Det går over om noen måneder. 

Haha okei ? Asså forstår jo det og "lar" det skje, siden det er normalt, det er bare han får dette anfallet som han blir gal ?? men får bare fortsette slik vi gjør ?

Skrevet

Har en sånn en selv, på 20 kg :lol:  Jeg pleier å stappe noe i kjeften hennes, eller gå. Alt ettersom hva situasjonen er.  Hun biter som regel når hun er overtrøtt. 

Skrevet
2 minutter siden, Ozzy skrev:

Har en sånn en selv, på 20 kg :lol:  Jeg pleier å stappe noe i kjeften hennes, eller gå. Alt ettersom hva situasjonen er.  Hun biter som regel når hun er overtrøtt. 

Haha! Ja gjør det samme eller piper med en leke ? Jaja! Godt å vite flere i samme båt! ??

  • 1 month later...
Guest Lizamor
Skrevet

Jeg bare lurer... når de ikke reagerer på at vi "piper/klynker" men fortsetter å bite.. kan man knipse på nesa..? 

Skrevet
12 minutes ago, Lizamor said:

Jeg bare lurer... når de ikke reagerer på at vi "piper/klynker" men fortsetter å bite.. kan man knipse på nesa..? 

Det er ikke alle valper som bryr seg om klynk, noen synes bare det er kjempegøy og later til å tenke at de har fått seg tidenes tyggeleke. :lol: Reint fysisk kan du selvsagt velge å knipse valpen din, men det er ikke noe særlig å straffe en baby fysisk bare fordi den ikke har lært seg å hva du egentlig er ute etter enda. Jeg hadde en rabiat valp som elska å bite, så med henne avleda jeg, holdt unna, roa ned fysisk. Tipper at knipsing bare hadde jazza henne opp ytterligere. 

Skrevet
43 minutter siden, Lizamor skrev:

Jeg bare lurer... når de ikke reagerer på at vi "piper/klynker" men fortsetter å bite.. kan man knipse på nesa..? 

Har lite for seg. Fjern den heller fra situasjonen og gi timeout.

Guest Lizamor
Skrevet
1 time siden, SandyEyeCandy skrev:

Det er ikke alle valper som bryr seg om klynk, noen synes bare det er kjempegøy og later til å tenke at de har fått seg tidenes tyggeleke. :lol: Reint fysisk kan du selvsagt velge å knipse valpen din, men det er ikke noe særlig å straffe en baby fysisk bare fordi den ikke har lært seg å hva du egentlig er ute etter enda. Jeg hadde en rabiat valp som elska å bite, så med henne avleda jeg, holdt unna, roa ned fysisk. Tipper at knipsing bare hadde jazza henne opp ytterligere. 

Grunnen til at jeg spør er at dersom den hadde lekt og bitt i andre valper /hunder istedetfor oss så ville den fått seg noen fysiske lærepenger fra dem. Jeg tenker derfor at et knips kan ligne mer på en konsekvens den får fra andre hunder når leken går litt for langt? 

Skrevet

Jeg har en valp på 10 uker og når hun begynner å bli overtrøtt så er hun skikkelig hardhendt. Da kan man igrunnen avlede med hva man vil, men mor sin genser, fingre, tær eller hår skal DØ! Det er bare et tegn på at hun er trøtt og trenger å sove, og at hun trenger hjelp til å roe ned. Når hun er rolig, så kan hun bite på oss, men da er hun mye mer forsiktig. Når hun er overtrøtt så biter hun HARDT, hun knurrer og skal "ta" oss. 

Da pleier jeg å sette meg ned og ha henne mellom beina mens jeg holder henne fast med to hender på hver side av nakken. Langt nok bak til at hun ikke når oss med tennene. Greier hun å åle seg ut og bite, så flytter jeg henne bare rolig tilbake i holdegrepet. Jeg sier ikke noe, er ikke sint, men bare holder henne(ikke sånn at hun får vondt) til hun roer seg. Prøver å stryke litt med fingrene mens jeg holder slik. Da kommer det gjerne noen protester. Hun prøver hardt å nå hendene og bite, piper og åler seg. Når jeg kjenner hun begynner å roe seg ned, blir trøtt i øynene, så slipper jeg henne og da pleier hun i de aller fleste tilfeller å gå å legge seg for å sove selv. Noen ganger henger det litt bite/tyggebehov igjen, men da tygger hun kanskje litt på teppet sitt eller noe sånt til hun sovner. 

Når hun er i det humøret fjerner jeg tyggeleker og bein etc. og holder til tyggebøya er over. Får hun lov å holde på med leker, så bare girer hun seg mer opp og holder på lenger. 

  • Like 5
Skrevet

Takk for gode tips :) det hjalp betraktelig da vi lærte oss mer om dempede signaler så vi kan kommunisere med valpen på hans språk. Hjalp og å være med flere hunder en gang i blandt. Han har ikke slike "anfall" lengere på oss, heldigvis ? Får han raptus er det med lekene hans og sånn skal det få være. 

Tror det vil hjelpe alle som har en piraja å lese boken om dempede signaler :) 

Og biting på møbler o.l sluttet han med når vi sprayet med en spray fra dyrebutikken, genialt! Har smørt hendene mine og inn i de så det hjelper og ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...