Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som allerede nevnt, det er interessant at varanter av samme rase, utviser så store forskjeller når det kommer til renslighet. Det understøtter jo i høy grad tanken om at renslighet er arvelig. 

Jeg tror ikke det er noen sammenheng mellom å rulle/gni seg i diverse 'parfyme' og det å gjøre fra seg/markere innendørs. I alle fall ikke ut fra hva jeg har observert. Jeg tror disse to 'adferdene' har lite sammenheng. 

Noen med andre erfaringer angående dette? 

  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg fatter ikke at folk orker å ha sånne hunder. Og å avle videre på sånne grisebikkjer er helt ubegripelig. Men hver sin lyst 

Som overskriften sier, dette handler om hunder som er urenslige/markerer inne.  Hunder ( og her er det snakk om voksne hunder, ikke hvalper) som er urenslige og /eller markerer innendørs er et pr

Jeg er av den oppfatning at dette ( urenslighet) absolutt burde vært fokus  på hos rasen. Ønsker man å bevare en rase, så er det vel en fordel at folk orker å ha den i hus? Menne nå er jo lundehund i

Skrevet
21 minutes ago, QUEST said:

Som allerede nevnt, det er interessant at varanter av samme rase, utviser så store forskjeller når det kommer til renslighet. Det understøtter jo i høy grad tanken om at renslighet er arvelig. 

Jeg tror ikke det er noen sammenheng mellom å rulle/gni seg i diverse 'parfyme' og det å gjøre fra seg/markere innendørs. I alle fall ikke ut fra hva jeg har observert. Jeg tror disse to 'adferdene' har lite sammenheng. 

Noen med andre erfaringer angående dette? 

Av alle jeg har hatt har jeg bare hatt en som likte å rulle seg i diverse "parfymer" ute på tur (blæh - herslig!). Hun var fullstendig husren innendørs, helt fra starten - selv om vi overtok henne da hun var to år gammel og frem til da kun hadde bodd utendørs hos hundekjører.

Skrevet
Akkurat nå, enna skrev:

Av alle jeg har hatt har jeg bare hatt en som likte å rulle seg i diverse "parfymer" ute på tur (blæh - herslig!). Hun var fullstendig husren innendørs, helt fra starten - selv om vi overtok henne da hun var to år gammel og frem til da kun hadde bodd utendørs hos hundekjører.

Ja, samme med min lille gris, som finner alt av råtne lik og andre utrivelige ting..Da rulles/gnis det godt og grundig inn i pelsen , så jeg må stå i dusjen med den søte bissevoffen, lettere lysegrønn i fjeset..:wacko: Hun er dog renslig av seg ellers :) 

Skrevet
30 minutter siden, QUEST skrev:

Jeg tror ikke det er noen sammenheng mellom å rulle/gni seg i diverse 'parfyme' og det å gjøre fra seg/markere innendørs. I alle fall ikke ut fra hva jeg har observert. Jeg tror disse to 'adferdene' har lite sammenheng. 

Noen med andre erfaringer angående dette? 

Min ble tidlig husrein og er også veldig renslig i forbindelse med løpetid f.eks, men når det gjelder å rulle seg i ting som stinker er hun en skikkelig gris... Så jeg tror heller ikke det er noen sammenheng der.

  • Like 1
Skrevet

Gamle mor her i huset kan finne på å markere inne hos folk som har hund eller har hatt hund i huset. Hun er veldig usikker, så jeg tror hun gjør det for å markere sitt territorium fordi hun er så redd. Jeg må passe godt på henne når vi er inne hos andre som har hund/har hatt hund. Hos veterinæren kan hun også markere. Gjerne oppetter ting, som en hannhund.. Hun gjorde ikke dette som yngre, det er noe som har kommet når hun var et par år gammel.

Ellers så har hun også blitt så gammel at jeg har tatt henne i å gå på do inne et par ganger, hvor hun sitter der som om det var den største selvfølgen at hun skulle gå på do der, midt på gulvet, uten å gi beskjed om at hun må ut. Men hun har også prolaps, som @enna nevnte kan det også henge sammen med det. Eller at hun er blitt gammel og litt senil så hun glemte seg at man går på do ute. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...