Gå til innhold
Hundesonen.no

Lære voksen hund sitt.


Recommended Posts

Skrevet

Sitt er jo vanligvis den enkleste ting i verden å lære inn. Men nå har jeg en voksen hannhund da, som ikke forstår et kvekk norsk, og som bare står :D Så hvordan lære inn sitt hos en voksen hund som aldri tilbyr det? Bruker jeg godbit mister han interessen om det drøyer for lenge, bruker jeg ball så blir han litt overivrig. Har ikke prøvd veldig hardt altså, men tenkte kanskje noen hadde et triks på lur. 

Skrevet

 Men da bruker du ballen og lar han bli overivrig - også lærer du ham at det ikke blir belønning før han behersker seg gjør det du vil :D. Han må lære å lære :) 

  • Like 2
Skrevet

Jeg har prøvd med ball og å gå litt i mot, og å ha godbit rett foran/over han. Men han bare står samma søren hva jeg gjør, haha.. Men jeg får vel bare smøre meg med tålmodighet, prøve mer,  og håpe på at det skjer :P:D 

  • Like 1
Skrevet
13 minutter siden, jma skrev:

Jeg har prøvd med ball og å gå litt i mot, og å ha godbit rett foran/over han. Men han bare står samma søren hva jeg gjør, haha.. Men jeg får vel bare smøre meg med tålmodighet, prøve mer,  og håpe på at det skjer :P:D 

Kan hende det er enklere å lære han dekk først, om du får han til å følge godbit(ball, og så få han til å sitte opp. 

 

  • Like 1
Skrevet
4 minutter siden, Raksha skrev:

Kan hende det er enklere å lære han dekk først, om du får han til å følge godbit(ball, og så få han til å sitte opp. 

 

Kan prøve det, takk for tips :) 

Skrevet
2 minutter siden, jma skrev:

Kan prøve det, takk for tips :) 

Blir spennende å se om du får noe endring, mange hunder er ikke klar over at de har noe bak skuldrene  - og da er sitt kjempevanskelig faktisk :lol: 

 

Skrevet
1 time siden, Raksha skrev:

Blir spennende å se om du får noe endring, mange hunder er ikke klar over at de har noe bak skuldrene  - og da er sitt kjempevanskelig faktisk :lol: 

 

Huff! Håper ikke det er tilfelle her, hahaha... Har liksom skryti til oppdretter at jeg skal trene lydighet med han :|:D

28 minutter siden, Avani skrev:

Hva med å shape? Jeg regner med at han setter seg noen ganger i løpet av dagen og da kan du være på pletten med belønning og etterhvert en kommado.

Han setter seg når han er alene ute i hagen, hahaha.. Neida, det er jo det jeg må prøve på, shape det inn, eller lure han til å sette seg på en måte. 

Skrevet
Akkurat nå, jma skrev:

Huff! Håper ikke det er tilfelle her, hahaha... Har liksom skryti til oppdretter at jeg skal trene lydighet med han :|:D

:lol: Bare å lære han at han har en bakpart :D "Bare"... 

 

  • Like 2
Skrevet

Dersom han for eksempel får vere med på kjøkkenet når du lagar mat, så seier min superenkle forskning at alle hundar set seg eller legg seg når det skjer noko som dei er interessert i, og så fanga det der og generalisert etterkvart. Eller i ein annan situasjon der han er avslappa men vil følge med. Belønne ut av sitt og så vente på repetisjon. :P

 

 

Og så ville eg ha trent rygging, trur eg? Shapa det inn frå stå, berre for å få han til å innsjå at det kan skje ting bak øyrene.

 

Det er knallgøy og sjukt utfordrande å trene gamle hundar! :D Lykke til!

  • Like 2
  • 7 months later...
Skrevet

Da kan bikkja sitt! :D Han har jo bodd ett annet sted en lang periode, og kom tilbake hit for to uker siden. Bestemte meg for at jeg skulle få det til. Hadde ball med tau i venstre handa, kobbelet i høyre handa, og gikk rolig mot han og holdt ballen litt over han. Hver gang han prøvde å ta ballen fikk han et nei og et lite rykk i kobbelet. Og det prøvde han jo på heele tiden. Men etter en goooood stund med at ingenting skjedde så satt han seg endelig. Fikk det til tre ganger den økta, tre ganger neste økt, og på tredje økta satte han seg med en gang vi var i samme senarioet. :D Dette er en hund som mangla helt grenser og selvkontroll da han kom hit, og som har ekstremt mye energi, så har også trent masse på at han ikke får lov til å bare ta for seg det han vil ha, at det finnes grenser her i verden å forholde seg til. Og han er allerede mye roligere og mer kontrollert, men fortsatt litt utfordring å trene lydighet med han. Han er veldig rask og ivrig. Men nå som det har løsna, og han har begynt å kontrollere seg litt iallfall, så er det jo kjempegøy. :) Det neste nå bli å lære han at han må sitte litt lengere, at han kan sitt uten at jeg har ballen synlig  og så prøve å shape inn utgangsposisjonen. Har så vidt begynt på ligg og det var heldigvis mye lettere :ahappy: Har aldri vært så stolt og fornøyd over å ha fått til så lite før, haha :D:D 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...